iPhone ve iPad’de iTunes Hata 3194 Çözümü

0
6508

Hata 3194 iPhone, iPad ve diğer Apple ürünlerini etkileyen bir hatadır.

iPhone veya diğer iOS cihazınızı işletim sistemini yeni bir sürümüne güncellemek veya bir yedekten geri yüklemek oldukça normal bir işlemdir. Birkaç adımı takip edersiniz ve birkaç dakika içinde cihazınız yedeklenir, güncellenir ve normal çalışmasına devam eder. Ancak bazı durumlarda iTunes’da veya cihazlarınızda 3194 numaralı Hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu hata iPhone veya iPad’inizi güncellemenize ve yedekten geri yüklemenize engel olur. Hata 3194’ün net bir çözümü olmamakla birlikte aşağıdaki çözüm yolları size yardımcı olacaktır.

Hata 3194 Neden Olur?

Apple, Hata 3194’ün yedekten geri yüklerken veye yeni sürüme güncellerken iOS’u etkinleştirmek için kullanılan Apple’ın yazılım güncelleme sunucularına bağlanamadığında meydana geldiğini belirtiyor. Çok önemli bir rol oynayan etkinleştirme sunucuları ile iletişim kuramamak iPhone’unuzun geri yüklenemeyeceği veya güncellenemeyeceği anlamına geliyor. Bu durum genellikle iOS’ta cihazda yanlış bir şey olduğunda meydana geliyor. Bunlar arasında cihazı jailbreak’li yapmak veya güncelliğini yitirmiş ve artık desteklenmeyen bir iOS sürümü kullanmak yer alıyor.

Hata 3194 Çözüm 1: iTunes’u Güncelleyin

iTunes’da Hata 3194 ile karşılaştıysanız, çözüm için ilk adım oldukça kolaydır: iTunes’ı en sürüme güncelleyin. Güncelleme işlemi sorunu çözmese de, basit ve hızlı bir çözüm yolu olduğu için denemeye değer.

Hata 3194 Çözüm 2: Hosts Dosyasını Güncelleyin

iTunes’u güncellemek sorunu çözmediyse, Hosts dosyasını değiştirmeyi deneyin. Oldukça karmaşık olan bu işlem, orta seviyenin üstünde bilgi gerektirdiğinden deneyimli birinden yardım istemenizi tavsiye ederiz.

Hata 3194, Apple sunucuları ile iletişim kurulamadığında meydana geliyor. Bilgisayarınızdaki Hosts dosyası, bilgisayarınızın internete erişme şeklini düzenler. Soruna neden olan hosts dosyasındaki yanlış yapılandırmayı, dosyayı düzenleyerek düzeltmek mümkündür. Yapmanız gerekenler:

 1. iTunes‘dan çıkın.
 2. Hosts dosyasını açın. (Mac’de Terminal programını çalıştırın, sudo nano /private/etc/hosts yazın ve return tuşuna basın. Windows’da, C:/Windows/System32/drivers/etc klasörüne gidin ve hosts dosyasına çift tıklayın.)
 3. Bilgisayarınızda oturum açarken kullandığınız şifre sorulursa şifreyi girin.
 4. hosts dosyasında gs.apple.com ifadesini bulun. (NOT: gs.apple.com’u göremiyorsanız, sorun hosts dosyasında değildir ve bir sonraki bölüme geçebilirsiniz.)
 5. gs.apple.com ifadesinin önüne # ve bir boşluk ekleyin.
 6. Dosyayı kaydedin (Mac’de Kontrol + O, Windows’ta Ctrl + S)
 7. Dosyayı veya Terminal programını kapatın.
 8. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 9. Yeniden iOS’u geri yüklemeyi veya güncellemeyi deneyin.
İLGİLİ HABER:  iOS 9 Tanıtıldı! İşte İlk Detaylar

Hata 3194 Çözüm 3: Ağ Bağlantısı ve Güvenlik Yazılımını Kontrol Edin

Hata 3194 genellik bir ağ sorunu olduğundan, ağınızda veya ağ yapılandırmasında buna neden olan bir şey olmadığından emin olmanız gerekir. Bunu yapmak için aşağıdakileri deneyin:

 • İnternet bağlantınızda sorun olmadığını doğrulayın. İnternete bağlanamıyorsanız, doğal olarak Apple’un sunucularına ulaşamazsınız.
 • Güvenlik duvarı veya güvenlik yazılımınızı kaldırın veya devre dışı bırakın (işiniz bittiğinde yeniden etkinleştirmeyi unutmayın!). Güvenlik duvarı ve benzeri araçlar belirli sunuculara bağlantıları engelleyebilir.
 • Bilgisayarınızı ve / veya modeminizi yeniden başlatın.
 • Wi-Fi kullanıyorsanız, Wi-Fi’da sorun olmadığını onaylamak için doğrudan Ethernet üzerinden modeminize bağlanmayı deneyin.

Hata 3194 Çözüm 4: Başka Bir Bilgisayar Deneyin

Yukarıdakilerin hiçbiri sorunu çözmezse, iOS cihazınızı daha önce kullandığınızdan farklı bir bilgisayar kullanarak geri yüklemeyi veya güncellemeyi deneyin. Bu çözüm yolu işe yaramasa bile, sorunun bilgisayarınızdan kaynaklanmadığını anlamanızı sağlayacağı için denemenizde fayda vardır.

Hata 3194 Çözüm 5: Apple’dan Yardım Alın

Tüm çözüm yollarını denediğiniz halde hala Hata 3194 alıyorsanız, uzmanlardan yardım alma zamanı gelmiş demektir. Bu durumda Apple’dan destek almanız gerekiyor.

Bunu yapmanın en kolay yolu, en yakın Apple Store’da bulunan Genius Bar’dan randevu almaktır. Size yakın bir Apple Store yoksa, ek teknik destek için hangi seçeneklere sahip olduğunuzu görmek için şirketin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?