iPhone ile PS4 Oyunları Nasıl Oynanır?

0
228

PS4 oyunlarını uzaktan oynamak isteyen kullanıcılar için Sony tarafından duyurulmuş olan bir sistem var. PS4 Remote Play uygulaması üzerinden işleyen sistem, uzaktan erişimle konsol oyunlarını oynamanızı sağlıyor. Üstelik bunu mobil cihazlar için de kullanmak mümkün. Bu yazımızda da iOS cihazlarda PS4 Remote Play teknolojisinin nasıl kullanılacağından söz edeceğiz. Sözü uzatmadan detaylara geçelim. Bakalım iOS ile PS4 Remote Play nasıl kullanılıyor?

PS4 Remote Play Nedir?

Detaylara geçmeden önce uygulama hakkında biraz bilgi verelim. PS4 Remote Play; yukarıda da söylediğimiz gibi PS4 konsol oyunlarını uzaktan oynamanıza izin veriyor.

Diyelim ki PS4 cihazınızı bağlayacağınız bir monitör yok ya da oyununuzu ekrandan değil de diğer cihazlardan oynamak istiyorsunuz. Mesela oyunu akıllı telefonunuzdan oynamak istiyorsunuz. İşte PS4 Remote Play bunu sağlıyor. Uzaktan PS4 oyunlarınızı oynamak mümkün oluyor.

iOS ile PS4 Remote Play

iOS Cihazdan PS4 Oyunlarını Oynama

Gelelim iOS ile PS4 Remote Play sistemini kullanarak PS4 oyunlarını nasıl oynayacağımız kısmına. Bunun için önce konsol ayarlamalarınızı yapmanız ve ardından uygulama ayarlarını yapmanız gerekecek.

PS4 Konsolun Ayarlarını Yapma

İlk olarak PS4’te uzaktan oynatma işlevini etkinleştirmeniz gerekecek. Unutmadan bu özelliğin sürüm 5.00 güncellemesinden sonra aktif olduğunu ekleyelim. Yani konsollarınızı güncellemiş olmanız gerekiyor. Telefonlarda oynama için ise en az 6.50 sürümüne ihtiyaç var.

iOS ile PS4 Remote Play

 • PS4 menünüzden “Ayarlar” kısmına girin.
 • Buradan “Uzaktan Oynatma Ayarları” bölümüne geçin.
 • “Uzaktan Oynatmayı Etkinleştir” sekmesine tıklayarak etkinleştirmeyi yapın.

Şimdi eğer PS4’ünüz ana PS4 sistemini olarak etkinleştirilmemişse, bunun da ayarını yapmanız gerekiyor.

iOS ile PS4 Remote Play

 • Ayarlar kısmına girin ve “Hesap Yönetimi” kısmına tıklayın.
 • “Ana PlayStation 4 Sistemi Olarak Etkinleştir” seçeneğine gelin ve “Etkinleştir” ögesinin seçimini yapın.

Şimdi bir sonraki adıma geçiş yapacağız. Bu adımda da sisteminizin dinlenme modunda olmasına karşın uzaktan oynatma özelliğinin çalışmasına izin vereceğiz.

iOS ile PS4 Remote Play

 • Yine “Ayarlar” kısmına giriyoruz.
 • “Güç Tasarrufu Ayarları” alanına geliyoruz.
 • “Dinlenme Modunda Kullanılabilen Özellikleri Ayarla” sekmesini seçiyoruz.
 • “İnternete Bağlı Kal” bölümüne ardından da “PS4 Sisteminin Ağdan Açılmasını Etkinleştir” kutusunu işaretleyerek aktif ediyoruz.

İlk aşamayı tamamladık. İlk aşamada PS4 konsol cihazının uzaktan oynatma ayarlarını düzenleme işlemini yapmış olduk. Bu ayarları düzenlemiş ve sistemi açık konuma getirmiş olmanız önemli. Öyle ki bu seçenekler sayesinde sağlıklı bir bağlantı kurulması sağlanacak. Şimdi mobil cihazınızdan neler yapacağınıza geçeceğiz.

iOS ile PS4 Remote Play

iOS PS4 Remote Play Kurulumu

Şimdi bir uygulama yüklemek gerekecek. iOS cihazınızdan PS4 Remote Play uygulamasını indirmeniz ve kurulumu gerçekleştirmeniz gerekiyor.

 • Buradan uygulamayı indirin ve kurulumu yapın.
 • Sonrasında uygulamayı başlatın ve ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Ayarlar” seçeneğini seçin.
 • Şimdi PS hesabınız ile oturum açmanız gerekiyor.
 • Uygulama başlatma ekranından “Başlat” ögesinin seçilmesi yeterli olacak. Eşleştirmenin tamamlanması gerekiyor.

Önemli: Burada bir hatırlatma yapmamız gerekiyor. WİFİ ağı üzerinden bağlandığınız zaman, yukarıda PS4 için yaptığımız ayarlar otomatik olarak eşleştirmeye olanak verecektir. Fakat bir sorun olur ve otomatik eşleştirme yapılmayacak olursa, bu sefer manuel olarak eşleştirme yapmanız gerekecek. Hemen işlemlere geçelim.

Manuel Ayarları Yapma

 • PS4 konsoldan “Ayarlar” menüsüne geçin ve “Uzaktan Oynatma Bağlantı Ayarları” seçeneğine girin.

iOS ile PS4 Remote Play

 • Ardından “Cihaz Ekle” seçeneğine tıklayın. Sekiz haneli bir kod gözükecek. 300 saniye geçerli olan kodu telefonunuz ya da tabletinizden açtığınız uygulamaya girin.

iOS ile PS4 Remote Play

Bu şekilde eşleştirme tamamlanmış olacaktır. Artık iPhone ile PS4 oyunlarını oynama ve hatta paylaşımlar yapma imkanınız var. Unutmadan bunun için açıklanan sistem gereksinimlerinden de bahsedelim.

Sistemin Kullanılması için Minimum Gereksinimler

 • PlayStation 4 için 6.50 sürümü veya üzeri bir sürüm yüklü olmalı.
 • İndirme ve yükleme hızı en az 5MB/sn WİFİ ağına bağlı olmanız gerekir.
 • iOS 12.1 veya üzeri işletim sistemine sahip olan iPhone, iPad ve iPad Touch cihazlarına sahip olmanız gerekiyor.

En iyi iOS PS4 Remote Play deneyimi için kontrol cihazı kullanılması öneriliyor. Bunun için iOS cihazınıza konsolunuzun kontrol cihazını ekleyebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda nasıl yapılacağını anlatacağız.

‎PS Remote Play
‎PS Remote Play
Önceki İçerikEyeSense için Güncelleme Geldi
Sonraki İçerikiPhone’da Dualshock 4 Kullanma ve Ayarlar
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?