iPhone için Ödenecek Tazminat Miktarı Belli Oldu

0

Batterygate skandalını hatırlayan var mı? Bu skandal yüzünden iPhone için ödenecek tazminat aylardır hatta yıllardır tartışılıyor.

Bilenler zaten hemen anlamışlardır ama bilmeyenler için olayı bir özet geçelim. iPhone yavaşlatma olayı olarak da bilinen skandalda Apple’ın iPhone 7, iPhone 6 ve iPhone SE modellerini dönem dönem yavaşlattığı ortaya çıkmıştı.

Telefonların yavaşlatılmasının nedeni pil olarak gösterilmişti. Eskiyen pillerin ani kapanmalara neden olmaması için böyle bir yol seçilmişti. Apple’ın tarihinin en büyük skandalı ile karşı karşıya kalmasına neden olan olay hakkında resmi açıklamalar gelmiş ve hatta Apple bir değişim kampanyası başlatmıştı.

Kullanıcıların eskiyen pilleri değiştirmesi için 29 dolardan pil değişimi kampanyası başlatılmıştı. Fakat bu yeterli olmadı ve Apple’a 34 farklı eyalette dava açıldı. Sonucunda haksız bulunan Apple, aradan geçen yıllara rağmen bir kez daha cezaya mahkum edildi.

iPhone için Ödenecek Tazminat Ne Kadar?

Defalarca davalara konu olan Batterygate skandalı için suçlu bulunan Apple yeni bir ceza daha aldı. Yeni bilgilere göre Apple, 113 milyon dolar gibi bir ek tazminat ödemesi gerçekleştirecek. 113 milyon dolarlık ödeme, Apple’ı zora sokmayacaktır elbette ama bu markanın bir değil iki değil kaçıncı cezası.

Batterygate iPhone

Sürekli tazminat ödeyen Apple’ın para dışında yeni bir taahüt vermesi de gerektiğini de ekleyelim. Son cezadan sonra Apple, bundan sonra daha şeffaf olacağı ve hem iPhone sayfalarında hem de iOS sayfalarında kullanıcıları daha fazla bilgilendireceklerini de belirtti.

Bu artık Apple için de bir zorunluluk haline geldi. Sadece mahkeme böyle bir karar verdiği için değil, kullanıcıların böyle bir talebi olduğu için Apple’ın daha fazla bilgilendirme yapması gerekiyor. Tüm bu kararlara karşı iPhone için ödenecek tazminat miktarının bu denli yüksek olması unutulacaktır elbette ama Batterygate skandalı ödenen tüm paralara rağmen yıllarca unutulmayacaktır orası kesin.

Önceki İçerikiPhone 12 Pro Max Modelinin Büyük Başarısı
Sonraki İçerikWhatsApp Sonra Oku Özelliği iOS için Geliyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?