iPhone için Kaza Algılama Sistemi Üzerinde Çalışılıyor

0
70

iPhone akıllı telefonlar ve Apple Watch akıllı saatlerinin ne kadar işlevsel cihazlar olduğu ve ne kadar işe yaradığı tartışılmaz. Bunlar Apple’ın hayatı kolaylaştıran teknolojileri olarak gösterilebilir. Ama firma her seferinde olduğu noktadan biraz daha ileriye gitme konusunda kararlı gibi gözüküyor. Öyle ki bu iki teknoloji de sürekli olarak geliştirilmeye devam ediyor. Söylenene göre şimdi de Apple’ın planı iki cihaza da kaza algılama özelliğini getirme.

Yakın zamanda Apple Watch akıllı saatleriyle beraber sunulan düşme algılama teknolojisine oldukça benzer bir şekilde çalışacak olan teknoloji yine hayat kurtaracak gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir: macOS Monterey Sorun İddialarıyla Gündemde

Apple Watch ve iPhone Kaza Algılama Sistemi Nasıl Çalışacak?

Bu sistemin akıllı saat ve akıllı telefonda yer alan sensörleri ölçerek çalışması bekleniyor. G-sensör ve ivmeölçer yardımıyla hareket durumu hakkında ölçümler yapılacak ve trafik kazasının akıllı telefon ve akıllı saatler ile algılanması sağlanacak. Sürücüler kaza yaptığı zaman, tıpkı Apple Watch akıllı saatlerde yer alan düşme algılama teknolojisinde olduğu gibi acil durum servislerine ulaşılacak.

Bu durumda da kaza geçiren kişilere anında yardım ulaştırılması sağlanacak. Yardımlar çok daha hızlı bir şekilde ulaşacağı için kazalarda yaşanabilecek olumsuzlukların daha net bir şekilde önüne geçilecek gibi duruyor.

kaza algılama özelliğini

Şu an üzerinde testler yapıldığı söylenen teknolojinin 10 milyonun üzerinde çarpma testini de algıladığı söyleniyor. Şimdilik ne zaman çıkacağı ve aktif olarak hangi bölgelerde kullanılabileceği konusunda resmi bir açıklama olmayan kaza algılama sisteminin, 2022 yılında çıkması muhtemel olabilir.

Bu da yeni teknolojinin iOS 16 ile beraber gelebileceğini işaret ediyor. iOS 16 güncellemesi ve yeni WatchOS güncellemesi için detaylar açıklandığı zaman bu konuda daha detaylı bilgileri değerlendireceğiz. Söz konusu özellik için herhangi bir veri paylaşımı yapılacak mı bunu da net olarak göreceğiz.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?