iPhone için Böbreğini Satan Genç Felç Oldu

0
325

iPhone, teknolojinin güzel nimetlerinden bir tanesi ama bu işi çılgınlık boyutuna getirenler de yok değil. Bazı örnekler bu durumun ne boyuta geldiğini gösteriyor. En son örnek Çin’den geldi. Arşivimizde böyle bir haber var mı yapmışmıydık bilmiyorum ama bir Çinli genç zamanında iPhone alabilmek için böbreğini satmıştı.

Bundan yıllar önce gerçekleşen olay o dönemin gündemine oturdu. Kimisi örnek aldı aynı hareketi yapacağını söyledi kimisi ise yoğun oranda tepki gösterdi. O dönem yaşanan bu olayın etkileri şimdi ortaya çıktı.

iPhone Almak için Böbreğini Satan Genç Şimdi Yatalak

Adının Wang Shangkun olduğunu öğrendiğimiz Çinli genç o dönem yeni bir iPhone alabilmek için internette araştırma yaptığını ve anlaştığı bir kişiye böbreğini satarak ameliyat olduğunu aktarmıştı. Bunun karşılığında 3 bin dolar alan Wang Shangkun, dönemin en iyi telefonu olan iPhone 4 ve iPad 2 aldığı açıklamıştı.

Şimdilerde adı bile okunmayan iPhone 4 telefonunu almak için böbrek satmak. Nasıl bir anlayış nasıl bir düşünce bilinmez ama şimdilerde 26 yaşında henüz gencecik olan Wang Shangkun, bu hareketini pahalıya ödedi.

Wang Shangkun

Böbrek ameliyatından sonra vücudunda sorunlar ortaya çıkmaya başlayan genç isim, diğer böbreğini de kaybetti ve sonucunda da yatalak kaldı. Her gün diyalize girmek zorunda olduğu açıklanan gencin ne kadar ömrünün kaldığı ise bilinmiyor.

Bundan sonraki hayatını yatalak olarak devam ettirecek olan gencin bu durumu hakkında ise polis soruşturma başlattı. Böbreğin satıldığı öğrenilen ve aralarında cerrahların da olduğu öğrenilen 9 kişi tutuklandı. Açılan dava sonucunda Wang Shangkun isimli gence ve ailesine 300 bin dolar tazminat ödendi ama bu bir gerçeği değiştirmiyor.

Artık genç isim ayağa kalkamayacak ve her an ölümle burun buruna gelmiş durumda. Bakın iPhone 4 diyoruz. Şimdi bedava verilse alınmayacak bir telefon haline gelen iPhone 4. Bunun için sağlıktan olmaya değer mi tartışılmaz bile. iPhone 12 verseler ne olacak. Bundan 5 sene sonra iPhone 12’nin adını bile anmayacağız. Tamam bu cihazlar güzel teknolojilerle donatılmış olan cihazlar ama bu kadar önem verilecek cihazlar da değil.

Önceki İçerikMade for iPhone İşitme Cihazları için Apple’dan Uyarı
Sonraki İçerikiPhone 12 Pro Yeşil Ekran Sorunu Ortaya Çıktı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?