iPhone Hoparlör Sorunu ve Çözümleri

330

Güncelleme: iPhone 7 ve iPhone 7 Plus hoparlör ile ilgili sorunlar ve çözümleri, konunun sonuna eklenmiştir.

iPhone kullanıcılarının önemli bir kısmı çeşitli sebeplerden dolayı hoparlör sorunları ile karşılaşıyorlar. Bazen bir oyun oynarken yanlışlıkla sesin kapanmasına neden olurken, bazende yanlış takılmış bir dış kaptan dolayı iPhone’un hoparlöründen ses gelmemesi sorunuyla karşılaşıyoruz. Apple Uzmanı ekibi olarak iPhone hoparlör sorunu olan kullanıcılarımızın sorunlarını çözmek için rehber niteliğinde bir makale yazmaya karar verdik.

iPhone Hoparlörü Nerede ?

iPhone Hoparlör

iPhone Hoparlöründen Ses Gelmiyor Sorunu Çözümü

 1. Bir oyun sırasında ya da izlediğiniz bir video sırasında yanlışlıkla elinizin çarpmasıyla iPhone’un sesini kısmadığınızdan emin olun. Bunu yapabilmek için iPhone’un sol tarafında bulunan ses açma/kapama düğmesini kontrol edin.
  Artı ve Eksi tuşunun hemen solunda bulunan düğme yukarıda olmalıdır
  Artı ve Eksi tuşunun hemen solunda bulunan düğme yukarıda olmalıdır
 2. iPhone’un sol tarafında bulunan ses açma tuşuna ( Artı tuşu ) sürekli basın ve ekranda iPhone’un sesinin açık olduğuna dair bildirimi görün. Daha sonra iPhone ana ekranında iken aşağıdan bildirim ekranını açın ve sesi buradan da yükseltin.
  12
 3. iPhone’un kulaklık girişine kulaklığın ya da başka herhangi bir şeyin bağlı olmadığından emin olun.
 4. iPhone’a bir dış kapak taktıysanız bu kapağın iPhone’un hoparlörlerini kapatmadığına emin olun.
 5. Bazen iPhone cebinizde ya da çantanızdayken hoparlör girişi tozlar nedeniyle tıkanır. iPhone’un hoparlörlerini bir fırça yardımıyla temizlemeyi deneyin.
 6. Sadece bir uygulamada ya da bir oyunda ses gelmiyorsa sorun o uygulamada ya da oyunda olabilir, başka bir uygulamayı ya da oyunu deneyin.
 7. iPhone’un harici bir kulaklığa ya da araç kitine bağlı olmadığından emin olun. Bunu kapatmak için Bluetooth’u kapatmanız gerekecektir.
 8. Eğer sorun hala düzelmediyse iPhone’u Home tuşuna ve Açma/kapama tuşlarına aynı anda basılı tutarak yeniden başlamasını sağlayın. Ekranda Apple logosu gerekene kadar parmaklarınızı çekmeyin.
 9. iPhone’un en güncel sürümde olduğundan emin olun. Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme diyerek cihazınızın güncel versiyonda bir iOS işletim sistemine sahip olduğunu kontrol edin. Eğer eski bir sürüm kullanıyorsanız sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.

Tüm bu işlemlere rağmen yine de iPhone hoparlör sorunu düzelmediyse cihazınızı Teknik Servis’e göndermenin vakti gelmiştir. Teknik Servis sayfamızdan teknik servis listemize ulaşabilirsiniz.

Soru: iPhone 7 / iPhone 7 Plus telefonumun sol hoparlöründen ses gelmiyor?

iPhone 7’nin 2 hoparlörü var. Ama bunlar telefonun alt kısmında sol ve sağ olarak konumlandırılmamış. Sağdaki hoparlör deliklerinin bulunduğu yerde hoparlörlerden birisi var. Bu sebeple, gelen sesin buradan geldiğini duyuyorsunuz. Solda ise aslında hoparlör yok. Apple simetrik olma isteğinden midir bilinmez, buraya da aynı şekilde hoparlör delikleri açmış. Sol tarafta, barometrik sensör var.

Peki 2. hoparlör nerede? 

2. hoparlör cihazın üst kısmında. Telefon kulaklık hoparlörünü, 2. bir hoparlör olarak kullanıyor. Bu sayede sterio ses sağlanmış oluyor.

 

Aşağıdaki resimde iPhone 7’nin hoparlör yerleşimi açıkça görünüyor:

iphone-7-second-speaker  MUTLAKA BAKIN: IPHONE HOPARLÖR SORUNLARI MEGA KONU

iPhone ses gelmiyor sorunu çözümü

iOS cihazınızdan ses gelmiyorsa aşağıdaki adımları takip edin.

 1. Ayarlar > Sesler kısmına gelin ve melodi ve alarm kısmındaki sesi artırın.
 2. Eğer ses işitiyorsanız aşağıdaki adımları takip edin. İşitmiyorsanız Apple servisi ile irtibata geçin.
 3. Sessiz tuşunun açık olmadığından emin olun. Sesli kademesine getirin. Turuncu renk görüyorsanız, cihazınız sessizde demektir.
 4. Cihazınızı yeniden başlatın.
 5. Müzik veya ses efekt uygulamasını çalıştırın. Ses butonlarından sesi artırın.
 6. Ayarlar > Bluetooth kısmından Bluetooth’u kapatın. Sesi tekrar kontrol edin.
 7. Bir kulaklık bağlayın. Sesi duyamıyorsanız, ses girişini bir şeyle temizleyin. Tozlanma vs.. olabilir.
 8. Cihazınız kılıfta ise , kılıfın ses çıkışını engellemediğinden emin olun.
 9. Cihazınızı son sürüme güncelleyin.

 

Örnek olaylar:

1- Merhaba, iphone 6 cihazım daha önce hoparlörden cızırtılı sanki patlak kolandan çıkan ses gibi kalitesiz kısık anlaşılmayan ses veriyordu. Cihazımı yenisi ile değiştirdiler.  “Mustafa”

Önceki İçerikApple’ın Reklam Harcamaları Rekor Kırdı
Sonraki İçerikApple’a Rekor Vergi Cezası Gündem Oldu
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

330 YORUMLAR

 1. Merhaba iPhone 6s Plus kullanıcısıyım cihaz henüz 1 ay önce alındı. Kulaklığı taktığımda bir video açtığımda video açılmadan hemen önce çıt çıt sesi duyuyorum. Servise gönderdim herhangi bir sıkıntısı yok diye tekrar gönderdiler ama sorun devam ediyor sizce neden kaynaklanıyor olabilir? Ne yapmalıyım?

  • kulaklığı tam takmayınca o ses çıkabiliyor daha sert bir şekilde takmayı ya da kabı varsa telefonun kabını çıkarıp tekrar tak düzelir bence

 2. IPHONE 6 CİHAZIMI SERVİSE GÖTÜRDÜM HÖPÖRLÖR VE MIKROFON PARÇALARI DEĞİŞTİ LAKİN HALEN SES CIKMIYOR SORUN NE OLABİLİR GÖTÜRDÜGÜM TAMİRCİ ANAKARTTA SORUN VAR DEDDİ KALDI ÖYLE

 3. Merhaba iyi günler Apple 7plas kullanıcısıyım tlfnu alalı 5 ay oldu 2 kez garantiye gönderdim benim tlfnum sıkıntısı karşı tarafla konuşurken ses derinden gidiyo karşı tarafa uzaktan bide ara ara kesik kesik gidiyo bana gelen seslerde sıkıntı yok sebebi nedir 2 kez garantiye gönderdim yine sonuç aynı

 4. Merhabalar şuan ıphone 6s kullanmaktayım,kulaklığı taktığımda ses geliyor fakat kulaklığı çıkardığımda hiçbir şekilde ses gelmiyor,hoparlörü temizledim,sessizden çıkardım,olabilecek her şeyi denedim fakat değişen bir şey olmadı,arama geldiğinde de ses çıkıyor tek sorunu video vs açtığımda telefonun kulaklık modunda kalmış olması,çözümü için yardımcı olabilir misiniz lütfen

 5. Merhaba ben iphone 7 kullanıyorum ses ahizeden geliyor. Ama kuzenimde de aynı telefon var ve onda ses hem ahizeden hem hoparlörden geliyor bilgisi olan var mı acaba

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?