iPhone Hoparlör Çalışmıyor Sorunu İçin 6 Çözüm

1
14592

iPhone hoparlörü çalışmıyor sorunu, iPhone 6 ve iPhone 6s kullanıcılarının sık sık şikayet ettiği konular arasında yer alıyor. Unutmamak gerekir ki, iPhone hoparlörünün çalışmaması onun bozulduğu ya da zarar gördüğü anlamına gelmez. Bazen, böyle bir soruna geçici bir yazılım çökmesi neden olabilir. iPhone 6 hoparlörünün çalışmamasına neden olan yazılım sorunları birkaç basit yöntemle çözülebiliyor. İşte iPhone hoparlör sorunu için çözüm yolları:

#1. Temel Sorun Giderme Yöntemlerini Deneyin

Diğer birçok sorun da olduğu gibi, iPhone hoparlörünün çalışmamasına da temel sorun giderme yöntemleri çözüm olabilir.

  • iPhone’unuzun sessiz modda olmadığından emin olun. Sessiz Mod düğmesini kontrol edin ve Genel Mod’a geçin. Bunu yaptıktan sonra, Sessiz Mod düğmesinin yanındaki turuncu şerit artık görünmeyecektir.

iPhone sessiz mod

  • Alternatif olarak, Zil sesi seviyesi minimum seviyeye yakınsa, ses seviyesini maksimum seviyeye getirmeyi deneyebilirsiniz.

Bu yöntemler sorunu çözmede yardımcı olmazsa, deneyebileceğiniz 6 yöntem daha vardır.

#2. iPhone’u Yeniden Başlatın

iPhone’u yeniden başlatmak, hoparlör sorunu da dahil olmak üzere birçok iOS sorununu düzeltmenin en iyi ve en kolay yoludur. iPhone’u yeniden başlatma işlemi, iPhone modeline göre farklılık gösterir.

iPhone 7 kullanıyorsanız, cihazı yeniden başlatmak için ses kısma ve açma / kapama düğmelerine aynı anda basın. Başka bir iPhone modeli kullanıyorsanız, yeniden başlatmak için açma / kapama düğmesi ve Home tuşuna aynı anda basın ve 10 saniye basılı tutun.

iPhone yeniden baslatma

Bu yöntem, iPhone’unuzdaki soruna neden olabilecek arka plan işlemlerini bitirdiğinden iPhone hoparlörünün çalışmaması sorununu çözmenize yardımcı olabilir.

#3. iPhone’unuzun Kulaklık Modunda Takılı Kalıp Kalmadığını Kontrol Edin

Hiçbir kulaklık takılı olmasa da, iPhone’unuz kulaklık modunda takılı kalmış olabilir. Bu durumda cihazın hoparlöründen ses gelmeyecektir.

Daha önceden taktığınız kulaklığı çıkarmış olsanız bile, bazen iPhone kulaklık takılıymış gibi davranmaya devam edebilir. Bu durum, kulaklık jakında biriken kir ve tozdan kaynaklanabilir.

Bu sorundan kulaklık girişini yumuşak ve kuru bir bezle temizleyerek kurtulabilirsiniz.

#4. Üçüncü Parti Donanımları Kontrol Edin

iPhone’unuz Bluetooth ya da AirPlay aracılığıyla üçüncü parti bir donanıma bağlı kalmış olabilir. Böyle bir durumda iPhone, sesleri çalmak için kendi hoparlörü yerine bu üçüncü taraf hoparlörleri kullanmaya devam eder.

  1. iPhone ekranını kaydırarak Denetim Merkezi’ne gidin ve açıksa Bluetooth’u kapatın.iPhone bluetoth kapatma
  2. Denetim Merkezi’nde AirPlay’e dokunun ve herhangi bir cihaza bağlı olup olmadığını kontrol edin.iPhone AirPlay kapatma
İLGİLİ HABER:  iPhone 8 - iPhone 8 Plus Sorunları ve Çözüm Yolları

#5. Bir Arama Yapın ve Hoparlörü Kullanın

iPhone hoparlörünü kullanarak bir arama yapmak, hoparlörün hasar görüp görmediğini veya bir yazılım sorunu olup olmadığını kontrol etmenin ideal bir yoludur. Rehberinizden bir kişi seçin ve arayın. Ardından, aşağıda gösterildiği gibi hoparlör simgesine dokunun.

iPhone hoparlorden konusma

Telefonun çalma sesini duyabiliyorsanız, iPhone hoparlör sorunu donanımsal değil, yazılımsal bir sorundur. İşletim sistemini (iOS’u) en yeni sürümüne güncellemek, sorunu çözmek için yardımcı olabilir.

iOS sürümünü güncellemek için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme bölümünde İndir ve Yükle seçeneğine dokunun. Şartlar ve Koşullar’ı kabul ettikten sonra, istenirse şifrenizi girin ve onaylayın.

iPhone’unuz güncellendikten sonra, iPhone hoparlör çalışmıyor sorununa neden olabilecek tüm hatalar büyük ihtimalle düzelmiş olacaktır.

#6. iPhone’u Geri Yükleyin

Yukarıdaki yöntemlerin hiçbiri hoparlör sorununu çözmediyse, son çare olarak iPhone’unuzu geri yükleyebilirsiniz. Bunu yapmadan önce, veri kaybını önlemek için iPhone’unuzu yedeklemeyi unutmayın. iPhone’unuzu geri yüklemek için aşağıdaki adımları takip edin:

  1. iTunes’un en son sürümünü bilgisayarınıza yükleyin.
  2. Bir USB kablosu kullanarak iPhone’unuzu bilgisayara bağlayın ve iTunes’u başlatarak iPhone’unuzu seçin ve Özet’i tıklayın.
  3. Son olarak, iTunes’da “iPhone’u Geri Yükle”yi tıklayın. Açılan mesaj kutusunda “Geri Yükle”yi tekrar tıklayın ve işlemin bitmesini bekleyin.
  4. İşlem tamamlandıktan sonra, iPhone’unuzun bilgisayar bağlantısını kesin ve hoparlörün çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

iPhone hoparlör çalışmıyor sorunu, diğer birçok önemli iOS özelliğinin kullanılmasına da engel olabilir. Bu nedenle, mümkün olsan en kısa sürede bu sorunu çözmek gerekir. iPhone hoparlörü yazılım hatası nedeniyle çalışmıyorsa, yukarıdaki yöntemler sizi çözüme ulaştıracaktır. Ancak bu yöntemlerin hiçbirisi işe yaramadıysa, hoparlörünüz hasar görmüş olabilir ve değişmesi gerekebilir. Böyle bir durumda, cihazınızı bir Apple teknik servisine götürmeniz gerekmektedir.

Bunu da okuyun: En Çok Görülen 10 FaceTime Sorunu ve Çözüm Yolları

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?