iPhone Güvenlik Açığı Can Sıkıcı Olmaya Başladı

0
63

Akıllı telefon devi Apple’ın en başarılı serisi olarak gösterilen iPhone serisi akıllı telefonların akıllı telefon pazarında beklenenden çok daha fazla ilgi görmesi ve gördüğü ilgiye karşılık telefonların en çok satan serilerden de biri olması sadece kullanıcıların değil hackerlarında iPhone serisi üzerinde uzunca bir süre düşünmelerine neden oluyor. Bu noktada serinin oldukça popüler olmasının en büyük dezavantajlarından biri olarak gösterebileceğimiz güvenlik sorununu çözebilmek içim ise Apple’ın oldukça sıkı bir çalışma içerisinde olduğunu da biliyoruz. Bu sene güvenlik konusunda üst düzey bir çalışma yapan Apple’ın güveliği daha da arttırmak için yeni mobil işletim sistemi iOS 10 üzerinde de köklü değişiklikler yaptığını söylemek gerek.

Fakat tüm güvenlik önlemlerine rağmen kimi durumlarda iPhone serisinde hala güvenlik sorunları yaşanabilmekte. Yaşanan güvenlik sorunlarına ise geçtiğimiz günlerde bir yenisi eklendi. Yıllar önce iPhone serisinde bir açık bulduğu ve bulduğu bug sayesinde kullanıcıları hacklediği bilinen bir hacker tarafından tespit edilen açık telefonun sürekli bir numarayı aramasına neden oluyordu.

iPhone-bug

911’i Sürekli Olarak Arıyor

Birçok kullanıcının bilgisini çaldıktan sonra yakalanan hackerın, bulduğu güvenlik açığının ise kapatıldığı belirtilmişti. Fakat şimdilerde uzun süre sonra yeniden aynı bug sorunu ortaya çıktı. Ortaya çıkan sorun ile beraber yeni seri iPhone modelleri de dahil olmak üzere kullanıcıların telefonlarının sürekli olarak bir numarayı araması sağlanıyor.

Genel olarak 911 acil destek hattının aranmasına neden olan bug bir kısaltılmış link ile çalıştırılıyor. Asıl amaç ise telefon sürekli bir numarayı ararken arka planda sürekli olarak zararlı sitelere girerek hem kullanıcının telefonunu ele geçirmek hem de kullanıcının özel bilgilerini çalmak. Uzun süre olmasına rağmen hala kapatılmadığı iddia edilen açığın kapatılması için Apple herhangi bir çalışma yapıyor mu şu an için bilinmiyor.

İLGİLİ HABER:  Apple Watch Series 6 Black Unity Özel Versiyonu Duyuruldu

Fakat bu şekilde iddialar gelmeye devam ederse Apple konu hakkında merak edilenleri cevaplamak için bir açıklamada yapacak gibi. Zira sorunun hangi serileri bile etkilediği şu an için bilinmiyor.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?