Apple’ın akıllı telefon serisi iPhone telefonları en geniş yazılım desteğine sahip olan cihazlar olarak gösterilmekte. Android işletim sistemlerine sahip olan akıllı telefonlarla karşılaştırdığımız da iPhone akıllı telefonları hem daha sık hem de daha uzun süre güncelleme almakta.

Hal böyle olunca iPhone kullanıcılarının en çok araştırdıkları konulardan birisi de güncellemelerin nasıl doğru bir şekilde yapılacağı oluyor. Öyle ki her ne kadar iyi bir güncelleme desteğinden söz ediyor olsak da güncellemeler sırasında sorunlarla karşı karşıya kalan birçok kullanıcı var. Bu şekilde kullanıcıların en sık karşılaştığı sorunlardan birisi de güncelleme ekranının yükleme çubuğunda donması.

iPhone Güncelleme Ekranında Donma Sorunu

Aslında bu sorun en sık yaşanan sorun olmasına karşın son noktada yaşanan bir sorun olarak biliniyor. Güncellemeleri indiriyorsunuz, yükleme sistemleri hazırlanıyor ve son aşama olan güncelleme yükleme aşamasına geçiliyor. Bu ekranda Apple logosunun altında yer alan çubuğun dolması sonrasında güncelleme işlemi tamamlanıyor. Fakat yaşanan donma sorununda kullanıcıların telefonları bir türlü bu aşamayı geçemiyor. Peki bu sorunu nasıl çözeriz? Aşamalarla bakalım.

iPhone Güncelleme Ekranında Donma

Güncelleme Çubuğu İlerlemiyorsa İlk Yapılması Gerekenler

Öncelikle şunu belirtelim güncelleme akıllı telefonunuzda yer alan uygulama sayısına ve sisteminizin bağlantılarına göre değişik sürelerde tamamlanabiliyor. Bunun için logonun altında yer alan çubuk bir süre devam etmediyse öncelikle belli bir süre beklemeniz gerekecek. İlk aşamada telefonu şarja takıp bir beklemeye devam edin.

Eğer telefonunuz uzunca bir süre bu ekranda kalıyorsa yani ilerleme yok donma varsa bu kez ilk deneyeceğiniz çözüm telefonu yeniden başlatmak olacaktır. Yeniden başlatma sırasında telefon güncellemelere yeniden devam edecektir. Yine donma sorunu yaşanırsa şimdi diğer aşamalara geçelim. Çünkü bu aşamada telefon yükleme ekranını geçemediği için telefon büyük olasılıkla açılmayacaktır.

iPhone Güncelleme Ekranında Donma

Güncelleme Ekranı Donduğunda Yapılması Gerekenler

Şimdi bir sonraki aşamaya geçmek gerekiyor. Bu noktada yapılacak ilk işlem cihazı yeniden başlatmaya zorlamak olacak. Bunun için yapmanız gereken işlemler ise şöyle;

 • iPhone 6s model ve daha önceki serilerde “Home Tuşu + Güç tuşu” kombinasyonunu yapıp kurtarma mod olarak bilinen mod için Apple logosunun gelmesini bekliyorsunuz. Yaklaşık 10 saniye kadar tuşlara basılı tutunca işlem tamamlanıyor.
 • iPhone 7ve üstü akıllı telefonlarda yani yeni modellerde ise Home tuşu değişiyor. Bunun için “güç tuşu + ses kısma” tuşları kullanılıyor.
İLGİLİ HABER:  iPhone 7 Serisi Apple’a Gerçekten Yaradı

Zorlu yeniden başlatma işlemi akıllı telefonların ön belleklerini temizleyerek işlemleri başa almasını sağlayacaktır. Telefonda herhangi bir dosyanız bu işlem ile silinmez. Sadece bir nevi telefon kendi kendine kurtarma yapmış oluyor.

iPhone Güncelleme Ekranında Donma

Bunu bilgisayarlarda yer alan kurtarma mod türlerine benzetebiliriz. Yaşanan donma sorunundan sonra bu yöntemleri yapmanız durumunda büyük bir olasılıkla sorun çözülecektir. Fakat bu işlemleri yapmanıza rağmen hala aynı sıkıntıyı yaşıyorsanız bir sonraki adımla devam edelim.

iTunes Üzerinden Onarım Yapmak

Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerden sonra bile cihaz açılmıyorsa güncelleme sırasında oluşan bir hata nedeniyle akıllı telefonların sisteminde arızalar meydana gelmiş demek oluyor. Yani diğer bir söylemle işletim sisteminin kararlı yapısı güncellemeye geçişte başarılı olunamadığı için bozulmalara uğramış oluyor. Bu gibi bir durumla karşılaştığınız zaman ise yine yapmanız gereken işlemler oldukça basit. Fakat bu kez bir bilgisayar kullanmanız gerekecek. Bir bilgisayar bulduktan sonra yapmanız gereken işlemler şöyle;

iPhone Güncelleme Ekranında Donma

 • iPhone akıllı telefonunuzu kablo yarımıyla bilgisayarınıza bağlamanız gerekiyor. Ardından se iTunes uygulamasını açmamız gerekecek.

 • Şimdi yukarıda uyguladığımız zorlu yeniden başlatma sistemini kullanacağız. iPhone 7 veya daha eski akıllı telefon modelleri için nasıl uygulandığını yukarıda anlattık.

 • Daha sonra telefonda Apple logosunu görene kadar yine tuşlara basmanız gerekecek. Fakat bu kez telefonda kurtarma modu açılana kadar yani telefon DFU moduna geçene kadar tuşlara basılı tumanız gerekiyor. Kurtarma modu açıldığında iTunes ekranında “iPhone telefonunuzda bir sorun var” şeklinde bir mesaj ekranı görülecektir.

 • Bu ekran üzerinden ise “Güncelle” sekmesini kullanarak cihazın eksik olan dosyalarını yeniden indirmesini ya da hatalı olan kısımları yeniden indirip yüklemesini beklemeniz gerekiyor. Bu işlemden sonra iPhone telefonun yazılımsal sorunu giderilmiş olacak. Fakat belirtelim yeni dosya indirme ve yükleme işlemi 15 dakikaya kadar çıkabilir.

 • İnternet bağlantınız çok yavaşsa ve 15 süre içerisinde dosya indirilemezse bu durumda cihazın kurtarma modundan çıkabileceğini de hatırlatalım. Bunun için tekrar kurtarma moduna geçmek gerekebilir.

 

5 YORUMLAR

 1. Benim telefonum update olmuyor, kullandığım bir uygulama ios 10 istiyor ama benim telefon 9 da kaldı, 4s kullanıyorum ve iphone 5 falan alacak paramda yok şimdilik nasıl yapabilirim ? iphone 4 se ios 10 yüklemek mümkün mü ?

 2. hocam merhaba ben itunes üzerinden iphone 4s güncellerken hata verdi fakat telefonu açtıgımda itunus sımgesı vs cıkıyor o ekranda kaldı geri yukle dıyorum ıtunes uzerınden fakat yıne hata14 kodu verıyor yardımcı olurmusunuz

 3. Merhaba;
  Uygun adımları denedim , 4 farklı pc dede denedim ancak ıphone dogrulanıyor kısmında çubuk dolmuyor bunun çözümü nedir?

  Şimdiden teşekkür ederim

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?