iPhone Facebook Messenger Canlı Konum Paylaşımı Nasıl Yapılır?

0
104

Güncellemeleri artık bir alışkanlık haline getirmeye başlayan Facebook, ana uygulaması bir yana dursun sürekli olarak yan uygulamaları da güncellemeye başladı. Öncelikle kendi çatısı altında çalışan Instagram uygulamasını adeta baştan oluşturan Facebook, şimdi ise anlık mesajlaşma uygulamalarına gözü dikmiş durumda.

Bu noktada geçtiğimiz aylarda akıllı telefonlarda kullanılan Facebook Messenger uygulaması için yeni bir özelliği duyurmuştu. Canlı konum özelliği olarak duyurulan yeni özellik sayesinde uygulamada anlık konum paylaşımı özelliği devreye girmişti.

Kullanıcıların kolaylıkla anlık olarak konumlarını istedikleri kişi ile paylaşmalarına imkan tanıyan özellik iPhone telefonlarda da en çok kullanılan özelliklerden biri oldu. Bilmeyen ya da detaylarını öğrenmek isteyen kullanıcılar için iPhone üzerinde canlı konum sisteminin nasıl kullanılacağını adım adım ele alalım.

Facebook Messenger Canlı Konum Yolla

Facebook Messenger uygulamasına giriş yaptıktan sonra hemen bu özelliği nasıl kullanacağınıza geçelim.

Facebook Messenger canlı konum

  • Yapmanız gereken işlem oldukça basit. Direk uygulamanın içerisinde “konum” simgesine tıklamanız ya da konum simgesini ekranda görüntüleyemiyorsanız “daha fazlası” menüsü altından konum sekmesine girmeniz gerekiyor.

  • Konum sekmesine girdiğinizde karşınıza güncel harita bilgisi çıkacak. Burada bulunduğunuz konum karşınıza çıkıyor.

  • Bu ekran yeni özellik olarak karşınıza bir seçenek çıkıyor. “Canlı konumu paylaş” seçeneğini tıklayarak seçtiğiniz kullanıcılara ya da o an mesajlaştığınız kullanıcıya anlık olarak konumunuz gönderiliyor.

  • Burada bilmeniz gereken detay ise gönderdiğiniz kullanıcılara konumunuzun 60 dakika yani 1 saat boyunca gösterileceği. Bu süre içerisinde paylaşılan konum gönderdiğiniz kişiler tarafından izlenebiliyor.

  • Paylaşım ekranında alt kısımda yer alan saat işaretinde ne kadar konum takip süresinin kaldığı hakkında bilgi alabildiğiniz gibi bunun dışında istediğiniz an takibi kesmeniz de mümkün kılınıyor.

  • Bunun dışında sabit bir noktayı seçmeni ve bu nokta için rota ayarlamaları yapmanıza da olanak verecek olan sistem sürekli konum izlemesi yaptığı için kullanıcıların gizlilik konusunda dikkat etmeleri gereken bir özellik. Eğer konum kullanımını sınırlandırmak isterseniz konum ayarlarından bu düzenlemeleri yapmanız mümkün.

 

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?