iPhone ekranında mürekkep akması şeklinde lekeler oluştu. Ne yapabilirim?

1
4589

Geçenlerde sitemize gelen bir soru şu şekildeydi: iPhone 7 cihazımın ekranında mürekkep akmasına / dağılmasına benzer lekeler oluşmaya başladı. Cihazı alalı 1 yıl oldu. Hiç düşürmedim. iPhone’umu yetkili servise götürdüm. iPhone yetkili servisi, ekranın değişmesi gerektiğini ve bunu ancak ücretli yapabileceklerini söylediler. iPhone ekranda mürekkep lekesi sorunu kullanıcı hatası olarak değerlendiriliyormuş. Bu konuda ne yapabilirim. Benim hatamın olduğunu düşünmüyorum.” 

iPhone ekranında mürekkep akması sorunu neden olur?

iPhone ekranında mürekkep lekesi şeklinde izler oluşmasının nedeni iç ekranın kırılması veya çatlamasıdır. Çatlayan iç ekranda piksellerin kırılması nedeni ile mürekkep lekesine benzer izler görülür.

Aşağıda bu soruna benzer örnekler görülmektedir:

 

iPhone ekranında mürekkep lekesi sorunu nasıl çözülür?

Bu sorunun tek çözümü ekran değişimidir. Ekran değişimini 2 farklı şekilde yaptırmanız mümkün:

  1. Apple yetkili servislerinde ekran değişimi yaptırabilirsiniz. 

Apple yetkili servislerinde ekran değişimi ücretli yapılmaktadır. 30 Ağustos 2018 itibarı ile ekran değişimi fiyatları aşağıdaki gibidir:

Ekran değişimi için soldaki sütuna bakınız.

iPhone ekran değişimini yetkili servislerde yaptırmanızın size getirdiği avantajlar şunlar:

  • Cihazınızın garantisi bozulmamaktadır.
  • Cihazınızın farklı bir sorunu varsa, garanti kapsamında ücretsiz o da tamir edilmektedir.
  • Kullanılan ekranın orijinal olup olmadığını dert etmenize gerek yoktur.

AppleUzmani.net olarak ekran değişiminin özellikle pahalı modellerde ve garanti sürenizin bitimine de uzun süre varsa yetkili servislerde yapılmasını tavsiye ediyoruz.

2. Özel Apple servislerinde ekran değişimi yaptırabilirsiniz. 

Apple’ın fiyatlarını pahalı bulduysanız, ekranı özel servislerde de değiştirebilirsiniz. Özel servislerde ekran değişimi 150-300 TL arasında değişmekte. Özel servislerde ekranı değiştirmenizin birkaç sonucu olacaktır. Bunları bilmenizde fayda var:

  • Çok daha ucuz olacaktır.
  • %90 çakma ekran kullanılacaktır. Orijinal ekran kullananlar da çıkma ekranlar kullanırlar genelde. Apple yetkili servisleri haricinde parça dağıtımı yapmamaktadır.
  • Çakma ekran kaliteli olsa sorun olmayabiliyor ama piyasada Çin’den 40-50 TL’ye satın alınan ekranlar var. Bu ekranlar çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Bu sorunların başında dokunmatik sorunları geliyor.
  • Cihazınızın garantisi olsa dahi, yetkisiz müdahalede bulunulduğundan cihazınızın garantisi bitecektir. Bakınız: iPhone yetkisiz müdahale

Sonuç

iPhone ekranınızda mürekkebe benzer lekeler gördüğünüzde telaş yapmayınız. Yukarıdaki seçeneklerden birini seçmeniz gerekmektedir. Garantiniz zaten bittiyse dahi yetkili servislerde ücretli ekran değişimi yaptırabileceğinizi unutmayın. Bu sorun tüm akıllı telefonlarda ücretli ekran değişimi yapılarak çözülmektedir. Ücret konusunda Apple müşteri hizmetleri ile boşuna tartışmaya girmeyiniz.

İLGİLİ HABER:  iPhone 12 Kutusundan AirPods Çıkabilir

iPhone ekranda mürekkep lekesi şeklinde izler görülmesi sorunu hakkında daha fazla şey biliyorsanız lütfen yorum kısmından bizi aydınlatınız. Sorunuz varsa da cevaplamaktan memnuniyet duyarız.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?