iPhone Ekranım Kırıldı, Ne yapmalıyım?

609
200022

iPhone ekran değişimi hakkında bir rehber hazırlama gereği duyduk. Hepimizin başına gelebilecek bir kaza ve sonucunun telefonun fiyatına eş bir büyüklükte sıkıntı yaratacağı durum; iPhone ekranının kırılması. Apple, müşteri memnuniyetine önem veren bir firma ve bu tutumu ile dünyanın en saygın firmaları arasında yer alıyor.

Şimdi düşünün ki iPhone 8 Plus’ınızı veya iPhone X’inizi yere düşürdünüz ve ekran kırıldı. Bu durumda yapacağınız şey şüphesiz yetkili bir servisin yolunu tutmak olacaktır. Ancak telefonun ekranının kırılması garanti kapsamında değildir ve size yetkili servis ekranınızın durumuna göre 2000 TL’ye varan rakamlarda bir fatura çıkartacaktır. Bu ücreti ödemeniz halinde sadece kırık/bozuk ekranınız değiştirilecektir.

 


Son güncelleme: 24/03/2020 

Ekran değişimi ile ilgili gelen sorular üzerine birkaç güncel madde ekleme gereği duyduk:

  1. Ekranı kırık olan cihazın, başka bir yerde sorunu olsa dahi, öncelikle ücretli ekran değişimi yaptırmanız istenir. Bunun başlıca sebebi, cihazı açarken kırık veya çatlak ekranların tamamen kullanılamaz hale gelmesidir.
  2. Ekranın çatlak olması, ön cam kırık vs.. gibi yorumlar alıyoruz. Apple için bunların hepsi aynıdır. Ekran kırık muamelesi görür.
  3. Ekranda çizik olması garantiyi bozmaz. Çok derin çizikler bozar.
  4. Eylül 2018 zamlarından sonra iPhone X, iPhone 8 Plus, iPhone 8 vb… pahalı telefonların ekranlarını yetkili servislerde değiştirmek, garantinin bozulmaması için çok önemli. Garantisinin bitmesine az bir süre kaldıysa özel servislerde de ekran değişimi yaptırabilirsiniz.
  5. Özel servislerde cihaz 1 kez açılsa dahi, ücretli veya ücretsiz Apple yetkili servislerinden hizmet alamazsınız. Bakınız: Yetkisiz müdahale
  6. Apple özel servislerinde orijinal ekran kullanan firma sayısı çok çok azdır. Çünkü Apple sadece yetkili servislere yedek parça sağlar. Bu yüzden özel servisler; ekran orijinal derse bunu sorgulayın. Orijinal olmayıp, çok kaliteli olan ekranlar da var. Ama kalitesiz ekran kullanılırsa, dokunmatik ekran hassas olmaz. Geç algılama gibi sorunlar ortaya çıkar.
  7. Home buton olan yeni modellerde özel servislerin tamiri sonucu touchID (Parmak izi okuyucu)çalışmayabiliyor. Tamir ettirmeden önce böyle bir sorun olup olmayacağını sorgulayın.

 

Apple ürününüzün (iPhone, iPad vb..) ekranı kırıldığında, garantiniz de varsa, aşağıdaki fiyatlardan (Yalnızca ekran onarımı) ekran değişimi yaptırabilirsiniz.

  1. Ekran değişimi: Apple’ın ekran değişim fiyatları aşağıdaki gibi:
Son güncelleme: 24/03/2020

Apple Zorlu Center ve Akasya Avm Center’da bulunan Reatil Store’lar yukarıdaki tarifeye uyarken, diğer Apple servisleri 50- 150 lira daha fazla ücret talep edebiliyor. Bu yüzden İstanbul veya yakınında ikamet edenler için, bu merkezleri tavsiye ediyoruz. (Bakınız: Apple randevu alma yolları) Garanti süreniz bittikten sonra da Diğer hasar ücreti geçerli oluyor. Eğer ekrandaki sorun kullanıcıdan kaynaklanmıyorsa, herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Not: Garantinizin bitmesi sizin için önemli değilse veya az bir süre kaldıysa, özel servislerde bu fiyatların çok altında tamirat yaptırabilirsiniz. AppleUzmanı teknik servisine şu linklerden ulaşabilirsiniz: iPhone teknik servis

2. Cihaz değişimi: Apple Store’lar cihaz değişimi için Diğer Hasar rakamına yakın fiyatlar istiyor. Eğer sorun kullanıcıdan kaynaklanmıyorsa, herhangi bir ücret ödemiyorsunuz.

Ekran değişimi hizmeti yetkili servislere göre daha kısa sürede ve daha ucuza sağlanıyor.  Kasada da sorun varsa cihaz değişimi de gerekebiliyor. Sonuçta ekranınız kırılırken cihazınızın sadece ekranını darbe alması gibi bir durum söz konusu değil. iPhone’nun kasa kısmında da darbe alabilir ve ekran değişimi yapıldığında bu tip alınan darbe sonucu çökmeler/atmalar duracaktır. Bu sebeple cihaz değişimi pahalı modeller için en mantıklı seçenek gibi duruyor.

Ayrıca bakınız: iPhone ekran sorunları nasıl çözülür?

Bunun haricinde ise AppleUzmani.net kullanıcılarına özel bir fırsat olarak iPhone Ekran Değişimi yaptırmak isteyenler teknik servisimizle görüşebilirler. Böylece en kısa süre içerisinde ekran değişimi sağlanır.

iPhone ekran kırılması hakkında ayrıntılı bilgi için  Apple Uzmanı Teknik Servis sayfamıza bakabilirsiniz.

Ek olarak: Cihazınızı Apple Teknik Servis’e götürmeden önce muhakkak yedekleyin.

 

 

609 YORUMLAR

  1. merhaba telefonum okulda 4. kattan düştü param parça oldu çalışmıyor ama şarj felan oluyor sadece ön tarafta var arka taraf tertemiz sorun yok apple servise götürdüm 1000 tl istiyorlar pahalı diger telefoncular 500 tl felan istiyorlar o 1000 tl nin altına düşmemiz varmı apple servisle görüşülse

  2. Merhaba,telefonumun titreşim motoru arızası ve ahizede ciddi ses kaybı sorunu var.Ekranimin sağ üst köşesinde kıl boyutunda tek bir catlak var.Bu sorun cihazın onarımına engel teşkil eder mi?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?