iPhone Ekran Loş Sorunu Nasıl Çözülür?

1
8222

iPhone akıllı telefonlarının ekranları Retina teknolojisi ve True Tone teknolojisi sayesinde oldukça iyi bir görüntü kalitesi sunuyor. Diğer birçok akıllı telefonda olduğu gibi parlaklık ortam ışığına göre otomatik olarak ayarlanabiliyor. Fakat zaman zaman ekranın bu parlaklık dengesinde sorunlar yaşandığını görüyoruz. Tam olarak nasıl ifade etmek doğru olur bilinmez ama ekran parlaklık seviyesi istenen seviyede olmuyor ve ekran loş bir görüntüye bürünüyor. Böyle bir durumla karşılaşan takipçilerimiz için iPhone ekran loş sorununun nasıl çözülebileceğine ilişkin bazı önerilerde bulunacağız.

iPhone Ekran Loş Sorunu Çözüm Önerileri

Uygulamanız gereken işlem adımlarını tek tek incelemek gerekecek. İlk maddeden başlayarak yapılacaklara geçelim.

Otomatik Parlaklık Özelliğini Kapalı Konuma Getirmek

Otomatik parlaklık ayarlarında yaşanan bir hata bu soruna neden olmuş olabilir. İlk kontrol edeceğiniz de otomatik parlaklık özelliği olacak. Dilerseniz bu özelliği kapalı konuma getirerek sorun için bir kontrol yapın.

iPhone Ekran Loş Sorunu

 • “Ayarlar” menüsüne geçin.
 • Menü üzerinde biraz aşağı inerek “Erişebilirlik” kısmına girin.

iPhone Ekran Loş Sorunu

 • “Ekran ve Metin Boyutu” kısmına giriş gerçekleştirin ve “Otomatik Parlaklık” seçeneğini kapalı konuma getirdiğinizden emin olun.

Şimdi telefonunuzun parlaklığını maksimum seviyeye çıkarın ve loş görüntünün değişip değişmediğini kontrol edin. Eğer ekrandaki loş ışık gitmiş ise otomatik parlaklık sorunu nedeniyle böyle bir görüntü sıkıntısı yaşamışsınızdır demektir. Sıkıntının çözülmüş olması lazım. Fakat yine iPhone ekran loş hatası ile karşı karşıyaysanız bir sonraki adıma geçelim.

Şeffaflığı Azaltmayı Devre Dışı Hale Getirmek

Bazı durumlarda saydamlığı azaltma özelliği de bu soruna neden olmakta. Biz de ikinci aşamada bunun kontrollerini yapacağız.

 • “Ayarlar” menüsüne tekrar giriş gerçekleştirin.
 • Yine menüden “Erişebilirlik” sekmesini bulun ve girin.

iPhone Ekran Loş Sorunu

 • “Ekran ve Metin Boyutu” seçeneğine tıklayın.
 • “Saydamlığı Azalt” özelliğini kapalı hale getirin.

Bir kez daha sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Diyelim ki sorununuz çözüme kavuşmadı. Bu durumda bir sonraki maddeden devam edelim.

Beyaz Nokta Ayarlarının Düzenlenmesi

Renk ayarlarında yapılan bir değişiklik ya da yaptığınız renk ayarı düzenlemeleri bu soruna neden olmuş olabilir. Özellikle beyaz nokta ayarlarının açık olması, böyle bir sorunun yaşanmasına neden olabiliyor.

 • Her zaman olduğu gibi önce “Ayarlar” kısmına giriş gerçekleştirin.

iPhone Ekran Loş Sorunu

 • Yine buradan “Erişilebilirlik” bölümüne girin ve “Ekran ve Metin Boyutu” sekmesini seçin.
 • “Beyaz Noktayı Azalt” seçeneğini kapalı konuma getirin.

Aslında burada bir çubuk olduğunu göreceksiniz. Beyaz dengesi olarak gösterebileceğimiz bu çubuk üzerinden de ayarlamaları yapabilirsiniz.

Yakınlaştırmayı Kapatarak Deneme Yapmak

Bazı durumlarda ekran zoom özelliği de ekranın bulanıklaşmasına ve ışık dengesinin değişmesine neden olabilir. Bu durumda zoom özelliğini kapatmayı tercih edebilirsiniz.

iPhone Ekran Loş Sorunu

 • “Ayarlar” kısmına bir kez daha geçiş yapın.
 • “Erişilebilirlik” ayarlarına geçin.

iPhone Ekran Loş Sorunu

 • Buradan “Yakınlaştır” sekmesine giriş gerçekleştirin.
 • “Yakınlaştır” kısmını kapalı konuma getirin.

iOS Güncellemeleri Varsa Yükleme

Kimi zaman iOS güncellemelerinden sonra bu hata meydana geliyor. Apple böyle durumlarda kısa süre içerisinde yeni güncelleme yayınlıyor. Yani eğer yeni bir güncelleme varsa mutlaka yeni güncellemeyi yüklediğinizden emin olun.

Ortam Işığı Sensöründe Hata

Tüm bu kontrolleri yaptınız ve yöntemleri denediniz. Buna karşın hala sorununuz çözülmedi. Bu durumda ortam ışığı sensöründe bir arıza meydana gelmiş ya da ortam ışığı sensörü kirleşmiş olabilir. Eğer kılıf kullanıyorsanız, telefonunuzu kılıftan çıkarın ve iyice temizleyin. Ardından sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin. Sorun yine de çözülmezse donanımsal bir sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumda Apple’ın yetkili servisleri ile iletişime geçin.

KAYNAKhttps://www.igeeksblog.com/how-to-fix-iphone-screen-dim-issue/
Önceki İçerikiOS 14 ile Tüm iPhone Uygulamalarını Deneyebileceğiz
Sonraki İçerikiPhone 12 için Sevindiren İddialar Var
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?