iPhone durup dururken kapanıyor mu?

36
52758

iPhone’unuzun durup dururken kapanması ender rastlanılan bir sorun değil. Tüm mobil cihazlarda olduğu gibi iPhone’larda da kendi kendine kapanma sorunu görülebiliyor. iPhone 12, iPhone 11 veya iPhone 6s farketmeden bu sorun tüm iPhone modellerinde sıklıkla rastlanan bir sorun. Bu yazımızda bu problemin olası nedenlerinden bahsettik.

[“iPhone durup dururken kapanıyor” yazısını ilk olarak Şubat 2018’de yazmıştık. Temmuz 2021’de güncelledik. Güncelleme notları konu sonuna eklenmiştir.] 

Son zamanlarda iPhone cihazlarda sürekli kapanıp açılma sorunu görülmeye başlandı. Bu sorunu yaşayanlar için şu rehberi hazırladık:

iPhone sürekli yeniden başlıyor sorunu

 

Son günlerde, sitemize bu konu ile ilgili çok soru gelmeye başladı. Ben de bu yazımda bu konuya değinmeye karar verdim. Gelen şikayetler aşağıdaki gibi:

 • Bugün şarjım %34 deyken telefon aniden kapandı. Açmak istediğimde “kabloyu tak” yazısı ve pilin kırmızı ışığı yanıp sönen bir uyarı ekranı geldi. Ardından o ekranda gitti ve telefon bir süre açılmadı. Sonra tekrar denedim telefon açıldı %33 şarja sahipti… Sonra telefon açıldıktan 3 saniye sonra tekrar kapandı. Bu şekilde yaklaşık 10 kez kapanıp açıldı. Sorun ne olabilir? A. İhsan KESER
 • 6s kullanıyorum telefonu alalı bir buçuk yıl oldu ve garantisi devam ediyor. Ben telefonumu aniden şarj bitmesi şarj %50-20 arası telefonun kapanması nedeniyle servise verdim. Sizce sonuç ne olur? ..  Ahmet E.
 • Merhabalar. Cihazım iPone 6 plus. Daha önce telefonumu Adana kvk servisine yollamıştım. Ses açma kapama tuşu arızalı ve kamera zoom yapmıyor, bulanık görüntü veriyordu. Yapıldı geldi ama bir ay sürdü. Kendime sorun etmedim kullandım. Şimdi ise şarj % 55 civarı da kapanıyor şarja takıyorum hemen 55 yükseliyor şarj yeri bozuk zor şarj ediyorum.  Emrah…

Yukarıdakiler bu konudaki çok sayıdaki şikayetlerden sadece üçü..

iPhone batarya pil sorunları ile ilgili daha önceden yazdığımız önemli yazılar vardı. Öncelikle bunu okumanızı tavsiye ediyoruz:

iPhone pil / batarya sorunları ve çözüm yolları

iPhone pil/batara değişimi gerekli mi? Fiyatlar nasıl?

Şimdi gelelim olası çözüm yollarına;

iPhone’unuzun şarjı doluyken cihazınız kapanıyorsa sorun %90 pildedir. Pil değişimi ile çözülür. Ancak problemli bir şarj aleti kullanıyorsanız yeni aldığınız pil de bir süre sonra o hale gelebilir.  Daha az ihtimale sahip olmasına rağmen diğer olasılıkları da gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Belki pil masrafı yapmadan sorunu çözmeniz mümkün olabilir.

1- Şarj aleti

iphone-sarj-aleti-1

Apple’ın orjinal şarj aletini mi kullanıyorsunuz? Sorun şarj aletinden kaynaklanıyor olabilir. Arkadaşlarınızda orijinal iPhone şarj aleti kullanan birileri varsa, onların şarj aletiyle bir deneme yapabilirsiniz. Sorunun şarj aletinden kaynaklanıyorsa muhtemelen pili bozmuştur. Yine sorunun çözülmesi için iPhone bataryasını değiştirmeniz gerekebilir.

2-Güncelleme

Öncelikle sorun güncelleme ile giderilebilecek kaynaklı olabilir. Yedek alıp cihazınızı son iOS sürümüne güncellemeyi deneyebilirsiniz. Bu düşük bir ihtimal. Ancak Apple bazen iOS güncellemeleriyle hatalara neden olabiliyor. Bu hatalardan kaynaklı, yazılımsal bir sorun iPhone’unuzun yeniden başlama problemi yaşamasına neden olabilir.

3- Sıfırlama

Cihazınız zaten güncelse veya güncelleme ile sorununuz çözülemiyorsa, Öncelikle telefonu tamamen şarj edin ve aşağıdaki işlemi uygulayın;

Ayarlar>Genel>Sıfırla>Tüm ayarları sıfırla

kısmından cihazınızın ayarlarını sıfırlayınız. Bu işlem bilgilerinizi silmeyecektir. Sadece telefonunuza reset atmış olacaksınız. Bazen şarj yüzdesi yanlış gösterilebiliyor. %50’de takılı kalıyor ama aslında daha az şarjı var. Bu durumu anlamak için 30-40 dk. cihazı gözlemlemeniz yeterli olacaktır.

4- DFU mod

iphone-7-dfu-modu

Cihazınızı DFU moduna alın. Aşağıdaki yazı bu konuda yol gösterici olacaktır:

iPhone dfu moda alma nedir ve nasıl yapılır?

5- Pil kalibrasyonu

pil-iphone-sorun

Pil kalibrasyonu işlemi için iPhone’unuzun pilini tamamen tüketin. (şarj seviyesi yüzde 0’a inecek ve telefonunuz otomatik olarak kapanacak)Daha sonra şarj seviyesi yüzde 100’e ulaşana kadar şarj edin ve şarj süresince telefonunuzu şarjdan çıkarmayın veya kullanmayın. Cihazın yüzde 100 şarj edildiğini gördükten sonra 1 saat daha şarjda bırakın. iPhone’unuzu normal şekilde kullanın ve ilk adımları (yüzde 100 şarj etme, 1 saat ekstra şarjda bırakma) tekrarlayın.

6- Apple servisi

iphone-servis

iPhone’unuzu ne zaman aldınız? Zaman içinde pil ömrü azalır. Özellikle yanlış kullanımlar pilin ömrünün hızla bitmesine neden olur. Eğer pil artık bozulduysa, iyi bir servise götürmelisiniz. Kalitesiz pil takılması durumunda, sorun devam edecektir. Pil/batarya değişimi garanti kapsamında değildir. (Eğer cihazınızı alalı 1 yıldan az olduysa, garanti kapsamında tamir yapabiliyorlar. Bununla ilgili çok örnek var. Değişim de yaptıklarını sürekli duyuyoruz. Servise bağlı..)

Şarj entegresi de bozulmuş olabilir. Sorun buysa cihazı servise götürmekten başka çareniz yok.

 

Siz de bu sorunu yaşadıysanız nasıl çözdünüz? Paylaşmak güzeldir. Tecrübelerinizi paylaşın.

 

[22 Temmuz 2021 güncelleme notları: Konu gözden geçirildi. İmla hataları giderildi. Konunun daha anlaşılır olması için ek açıklamalar yapıldı.]

 

Önceki İçerikMagSafe Battery Pack iPhone Telefonda Nasıl Gözüküyor?
Sonraki İçerikiPhone ve iPad ile torrent nasıl indirilir?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

36 YORUMLAR

 1. iphone için öncelikle pilin eski oluşu cihazı kesinlikle yavaşlatır, çünkü cihazın işlemcisi pile göre çalışmalıdır notebooklardada böyledir, dolayısı ile yeni pil takıldıktan sonra cihazı muhakkak sıfırlayın ki cihaz yeni pili algılasın ve artık cihaz yeni pile göre çalışacaktır ve performans gözle görülür şekilde ilk hali gibi olacaktır.

  İkincisi pil değişiminde muhakkak battery life programı ile test ederek cihazı alınız battery life prpgramı takılan pilin arızalımı eskimi sorunlumu olduğunu göstermektedir.

  Özelikle iphone larda aniden kapanma sorunu %99 pille ilgilidir.

 2. Iphone 5s kullanıyorum. Telefonum surekli kendi kendine kapanip açiliyor. Telefonumu sifirladim. Yine işe yaramadı. Apple destekle konuştum ve yazılımsal sorun olmadığını söylediler. Ve bundan onceki telefonumda 5s ti ve ayni sorunlardan dolayi başka 5s kullandim sorunu pili değistirerek, tuşlari değistirerek, format atarak çözmeye çaliştik fakat olmadi bende başka 5s kullandim ve ayni sorunlari bunda da yaşadim gerçekten çildiracagim ne yapabilirim yardimci olur musunuz ?

 3. Iphone 5simi suya düşürmüştüm tamire verdim tamirden aldığımda gayet çalışıyordu 2 hafta kadar güzel çalıştı bugün aniden şarjı varken ısınıp kendi kendine kapandı sonrada kendi kendine açıldı açıldığında şarj %1 gösteriyordu sonra %97 oldu biraz telefonda gezindim açıldıktan 3 dakika sonra tekrar aynı şekilde kapanıp açıldı ve aynı olaylar sürekli devam ediyor sorun ne anlamadım yardımcı olursanız çok sevinirim

 4. Bir 5S kullanıcısıyım . Telefonum şarj miktarı farketmeksizin ekranı kapattığımda hemen hemen 1.5 dk sonra kapanıp ,kapanıp açılıyor. Arada parola girerken donuyor. Yeniden başlatılıyor.Touch ID arada çalışmıyor uyarısı veriyor. Kullanırken kapanmıyor. Sıfırladım yeniden yazılımını kurdum düzelmedi.

 5. Benim telefonum iphone 6 s plus.Sizin de yazdığınız gibi şarjı sıfırlanınca çalışıyor ama 20 ye düşünce veya 30 a düşünce kapanıyor.Herşeyi denedim ama olmuyor.

 6. 6s telefonumun pil sağlığı kötüydü pili değiştirdim sonra bi kaç gün sonra %10 da kapanmaya basladı sonra %12,14,15,20,25 en son da %30 da kapanmaya basladı ben de pilin ağrızalı olduğunu düşünürek tekrar değiştirdim ve sorun yine tekrarlandı 2 gün önce değiştirmeme rağmen.

 7. Merhabalar, bundan 3 ay önce pilimi değiştirdim, sonrasında %20-40 civarlarında telefon kapanmaya başladı, servise geri götürdüm, bir cihaza bağlayıp şarj entegresi bozuk dediler. Entegreyi ve pili değiştirdiler. 3 ay kullandım 3 ay sonunda pil sağlığım %92 ye geriledi. 1 hafta önce pil şişti ve ekranı kasadan ayırmaya başladı. Tekrar servise gittim yine pil değiştirdiler, ve şimdi yine %40 seviyelerinde kapanıyor. İOS 13.3.1 sürünü yüklü, İphone 7.

 8. bende aynı sorunu yaşıyorum 5s kullanıyorum şarjım olduğu halde telefon kapanıyo 2-3 dakika sonra kendiliğinden açılıyo herhangi uygulamaya girdiğim an tekrar kapanıyo budöngü tekrarlıyo bir kaç kez :((

 9. iphone 8 telefonum ios 14 güncellemesi var şarj 52 iken kapanıyo açıyorum 1-2 sn sonra yeniden kapanıyo şarja takılı kullanıyorum. yukarda yazılanları uygulayacağım ama bu olay daha bugün oldu. dün telefonun arka cam değişimi için gönderdiğim yerden aldım yetiştiremediler. daha doğrusu lazerle açmaya çalışmışlar 1 gün o makineye bağlı kalmış ama açılmamış ben de geri aldım. bu yüzden de olabilir mi ona göre gidip onlardan telefonunun parasını isteyeceğim çünkü bundan önce hiç böyle bir sorun yaşamadım 3 yıldır kullanıyorum telefonu 1 kere bile olmadı.

  • bende de aynı sorun oluştu. bataryayı değiştirdikten bir hafta sonra kendiliğinden kapanıp açılmaya başladı her iki dakiakada bir. çözüm bulabildiniz mi siz?

 10. Merhaba telefonum iPhone 6 batarya iki kez değişti yeni yani telefon şarjı varken kapanıyor güç tuşuna bastığımda açılıyor güncelleme de yeni pil seviyesi %100 ayarları da sıfırladım sorun nedir ne yapılabilir?

 11. merhaba. telefonum iphone 8 plus telefonumun şarjı farketmeksizin kapanıp açılıyor ve şarjı 0 gösterip pili servis diyor iki defa bataryayı denedim DFU modunuda denedim olmadı sizce nedendir

 12. 7 plus telefonum şarı 70e düştüğünde kapanıyor şarja taktığımda açılıyor ve şarjı gitmemiş oluyor yani 70 den olmaya devam ediyor bazen home tuşuna basınca da kapanıyor ama şarja takınca açılıyor güncelleme de yaptım ama zaten 14.5 güncellemesinde

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?