iPhone dokunmatik ekran sorunları ve çözüm yolları

0

iPhone’larda normal kullanım durumlarında pek dokunmatik ekran sorunlarıyla karşılaşmayız. Ancak iPhone’un düşmesi veya daha sert darbelere maruz kalması onucunda bazı dokunmatik ekran problemleri yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda bazı yazılım sorunları da iPhone dokunmatik ekran sorunlarına neden olabilir. Bu yazımızda en basitinden en karmaşığına dokunmatik ekran sorunlarını çözmek için size birkaç önerimiz olacak.

iPhone dokunmatik ekran bozuldu? Nasıl düzeltebilirim?

Adım 1: Sorunlu olabilecek uygulamaları silin.

Bazı sorunlu uygulamalar iPhone’unuzun ekranının donmasına neden olabilir. Ekranınız belirli uygulama veya uygulamaları yükledikten sonra sorun çıkarmaya başladıysa yapacağınız ilk şey sorunlu olabilecek uygulamaları silmek olmalıdır.

Aşağıdaki adımları takip edin:

  1. Ana ekranda sorunlu olabilecek uygulamayı basılı tutun.
  2. Uygulamalar titremeye başlayınca silmek istediğiniz uygulamanın yanındaki x işaretine dokunun.
  3. Uygulamayı tekrar yüklemek istiyorsanız App Store’dan uygulamayı aratıp, yeniden indirebilirsiniz. Ama bunu yapmadan önce iPhone ekran dokunmatik sorununuzun kalıp kalmadığını kontrol edin.

Sorununuz hala devam ediyorsa 2. adımla devam edin.

Adım 2: iPhone’unuzu zorla yeniden başlatın.

iPhone’unuzun dokunmatik ekranında sorun devam ediyorsa iPhone’unuzu yeniden başlatmayı deneyin. iPhone’unuzu yeniden başlatmanın birkaç yolu var.

Bakınız:  iPhone nasıl yeniden başlatılır?

Adım 3: iPhone’unuzu temizleyin.

Son yıllarda çıkan iPhone’lar suya dayanıklı. Ancak yine de ekran üzerindeki bir sıvı dokunmatik ekranı kullanmanızı engelleyebilir. iPhone’unuzun ekranını temiz ve kuru bir bezle silin.

iPhone’unuz bir havuza veya su birikintisine düştüyse öncelikle iPhone’unuzu kapatın. Tamamen kurumasını bekleyin. Sonra açın. iPhone’unuzda hala su varsa aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz:

iPhone Suya Düştü, Ne Yapmalıyım ?

 

Adım 4: iPhone’unuzu güncelleyin.

Bir Pc veya Mac kullanarak iPhone’unuzu güncelleyebilirsiniz. Güncelleme işlemi bir çok IOS yazılım sorununun düzeltilmesini sağlar.

Adım 5: iPhone’unuzu sıfırlayın.

Sorun hala evam ediyorsa iPhone’unuzu fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz. Bu işlemi son çare olarak yapın. iPhone’unuzdaki tüm bilgileri kaybedebilirsiniz.

iPhone’unuzu nasıl sıfırlayacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki yazımızdan yararlanabilirsiniz:

Sıfırlama nasıl yapılır? (iPhone, iPad, iPod touch ve Apple Watch)

 

Adım 6: DFU modunu kullanın.

DFU modu iPhone’ların yazılımsal sorunlarını çözmede kullanılabilecek en etkili silahtır. iPhone’unuzu DFU moduna aldıktan sonra hala dokunmatik ekran sorunu yaşıyorsanız, sorununuz muhtemelen donanımsal. Yani bir Apple servisine başvurmaktan başka çareniz yok.

DFU modunda cihazınızdaki her şey silinir ve yazılımlar yeniden yüklenir. Bu yüzden sorun yaşamak istemiyorsanız tüm içeriklerinizi yedeklemeyi deneyin. Bu yedekleme işlemini iCloud üzerinden veya PC ile iTunes üzerinden yapabilirsiniz.

iPhone’unuzu DFU moduna nasıl geçireceğinizi öğrenmek için aşağıdaki yazımıza bakınız:

iPhone dokunmatik ekran sorunu / donması hala devam mı ediyor?

Hala sorununuz devam ediyorsa sorun %99 donanım sorunudur. Çözüm olarak Apple servislerine başvurmanızı öneriyoruz.

 

Önceki İçerikEn İyi Ücretsiz Telegram Botları
Sonraki İçerikM1 Pro mu? M1 Max mı? Aradaki fark nedir?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?