iPhone Çentik Bölümüne Veda Edebilir

0
223

iPhone 13 için yapılan çalışmaları, Apple’ı takip eden herkes biliyor. iPhone 13 akıllı telefonlarında tasarım konusunda da değişikliklerin yapılacağı söyleniyor. Sadece kasanın düz yapıda kalacağı ama ekranın ve kamera kısmının değişeceği konusunda iddialar var. Hatta yakın bir zamanda bunun için hazırlanan videoları da paylaşmıştık.

Videoda net şekilde görülen ekranda çentik alanının azaltıldığı ve telefonun kamera alanının değiştiği olmuştu. Kamera alanının siyah bir kaplama ile geleceği bunun yanında çentik alanının ise çok daha küçük olduğunu gördük ama görünen o ki Apple’ın biraz daha farklı planları var. Yeni alınan bir patent bu planları ortaya çıkarmaya yetti.

İlginizi Çekebilir: iPhone 13 Pro Tasarımını Gösteren Video Yayınlandı

iPhone Ekran Altında Kamera ve Parmak İzi Sensörüyle Gelebilir

Alınan patente göre iPhone akıllı telefonlarında yer alan ekran yapısı büyük ölçüde değişecek. Telefonun ekranının altında parmak izi sensörü sunması sağlanacak. Ekran altında parmak izi sensörü kullanılacağını gösteren patent, aynı zamanda çentik alanının ortadan kaldırılacağını da işaret ediyor.

Çentik alanı yerine tam ekran bir tasarım kullanılacak. Bu sayede telefonun ön kısmında artık tamamen ekranlı bir model görebileceğiz. Burada dikkat çeken nokta şu olacak ki telefonun ön kamerası için ayrı bir teknolojiye geçilecek. Daha önce Xiaomi tarafından sunulan ekran altında kamera sisteminin Apple tarafından da kullanılması söz konusu olacak.

iPhone 13

Yeni akıllı telefonlarda yer alacağı düşünülen bu teknoloji, Face ID’nin devam edip etmeyeceğini de gündeme getiriyor.

Kameralar ekran altında yer alabilir ama bu Face ID teknolojisinin sorunsuz bir şekilde çalışmasına engel olacak olan bir durum olmayabilir. Bir yandan ekran altında kamera bir yandan ise ekran altında parmak izi sensörü bizi karşılamış olacak.

iPhone 13

Her iki teknolojinin de kesin olarak iPhone 13 akıllı telefonlarında yer alıp almayacağı net değil. Alınan patentlerde şu telefonda kullanılacak diye bir ibare yer almıyor.

Alınan patent görsellerinde sadece yeni teknolojinin nasıl çalışacağına ilişkin bilgiler var. Detayları zamanla öğrenmeye devam edeceğiz. Fakat bu bile gösteriyor ki Apple dönüşüme başlamış durumda.

Önceki İçerikInstagram’da nasıl çevrimdışı görünebilirsiniz?
Sonraki İçerikiOS 14.5 ile Gelecek Yeni Emojiler Neler Olacak?
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?