iPhone Batarya Sorunları

iPhone Bataryası (Pili) konusunda sorun mu yaşıyorsunuz? TechnoMoji.com sitesinde Apple ile ilgili binlerce yazı ve nasıl yapılır konusu bulunmaktadır. Bu konulara arasında kaybolmamanız için, sorun giderme sayfaları hazırladık. Sitemize gelen her yeni soru ve cevap ile birlikte bu sayfa da gelişecek. Amacımız her soruna çözüm olabilecek, dinamik bir sayfa oluşturmak.  Sorun ortaya çıktığında cihazı servise göndermek her zaman en iyi çözüm olmayabiliyor. Servis hataları, değişim cihazlarının da bozuk olması burada her gün duyduğumuz şeyler maalesef. Bu yüzden önerimiz, yapabileceklerinizi yapın ve olmuyorsa servis yardımı alın.

iPhone şarj olmuyor?

iPhone’unuzu şarja taktığınız halde, şarj yüzdesi artmıyor mu? Şarj yüzdesi belirli bir seviyede sabit mi kalıyor?

Şarj olmama sorunu, sadece iPhone’larda değil, tüm mobil cihazlarda sıklıkla görülüyor. Apple da bundan muaf değil.  iPhone Şarj olmama sorununun sebebi, donanımla (cihazın kendisi, lightning kablosu, bağlantı kısmı veya şarj aleti ile) ilgili olabileceği gibi, yazılımla ilgili de olabilir. Sorun donanım kaynaklı ise servislerde sorunuzu çözebilirler ama sorun yazılımsal ise, size bu konuda yardımcı olabiliriz.

Tıklayın: iPhone şarj olmama sorunu nasıl çözülür?

 

iPhone bataryam/ pilim sağlam mı? Nasıl kontrol edebilirim?

iPhone bataryanızın sağlam olup olmadığını kontrol eden bir program var. iBackupBot yazılımını kullanarak, bataryanızın kaç kez şarj-deşarj döngüsü geçirdiğini, tasarım kapasitesinin ne olduğunu ve şimdi bu kapasitenin ne kadarını kullanabildiğini görebiliyorsunuz.

Not: Apple standardına göre 500 şarj döngüsünde pilin kapasitesinin %80’e kadar düşmesi normaldir.

Tıklayın: iPhone batarya/pil sağlamlık testi nasıl yapılır?

 

iPhone kendi kendine kapanıyor mu?

iPhone kendi kendine kapanıyorsa, bunun çok farklı sebepleri olabilir. Çözüm için de en basitinden başlamak en iyisi. Servise göndermek her zaman en iyi çözüm olmayabiliyor. Bu sorunu çözmek için, şarj aletini kontrol etmekten, pili değiştirmeye kadar, yapılabilecek ne varsa yazdık.

Okumak için tıklayın: iPhone rastgele kapanma sorunu çözümü

 

iPhone pil ömrü nasıl uzatılır?

iPhone’ların da kullandığı Lityum-iOn pillerin verimli kullanılması için yapılması gereken bir dizi işlem var. Bunları yaparak, iPhone pil ömrünü artırmanız mümkün.

İbrahim KIZILIRMAK’ın yazısı için tıklayın.

Enes GÜLER’in yazısı için tıklayın.

iPhone pil ömrünü artırmanın en iyi yolu, kalibrasyon yapmaktır. iPhone batarya kalibrasyonunun nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın.

iPhone pil fiyatları nasıl?

Sorununuz pil değişimi ile çözülebilecek bir sorun olabilir. Genellikle de öyle olduğunu söylemeliyiz. Garantiniz devam ediyorsa iPhone pil değişimini ücretli bir şekilde Apple resmi servislerinde yaptırabilirsiniz. Eğer garantiniz bittiyse veya bitmesine zaten az kaldıysa özel Apple servislerinde daha ucuza iPhone pil değişimi yaptırabilirsiniz. Değiştirdiğiniz pilin orjinal olmasına dikkat etmenizi öneriyoruz.

2022 yılı için güncel iPhone pil fiyatlarını görmek için tıklayın.

iPhone pili garanti kapsamına giriyor mu?

Üretim hatası olması durumunda iPhone pili de garanti kapsamına girmektedir. Yeni aldığınız iPhone’da pil sorunu yaşıyorsanız, büyük ihtimalle ücretsiz değişim yapıyorlar. Aradan uzun bir süre geçtiyse, kullanıcı hatası olması ihtimali artıyor ve pil değişimi için para alıyorlar.

iPhone’lar için garanti ve servis şartları için tıklayın.

iPhone pili patlar mı?

Hatalı üretildiyse veya yanlış kullanıldıysa tüm Lityum piller patlar. Buna iPhone’da dahildir. Pillerin patlamasının esas nedeni, aşırı ısınmasıdır. Bu yüzden pilleri veya cep telefonumuzu aşırı ısınmadan korumamamız gerekir.

iPhone pilinin patlamasını önlemek için ne yapılması gerektiğini görmek için tıklayın.

iPhone’ların pil kapasitesi nasıl?

Android telefonlarla kıyasladığımızda iPhone’lar akım kapasitesi olarak, oldukça gerilerde. Ama iOS işletim sisteminin, Android kadar enerji tüketmediğini de unutmayalım.  Bu yüzden karşılaştırmalar kapasite üzerinden değil de video oynatma süresi veya konuşma süresi üzerinden yapıldığında daha gerçekçi sonuçlar alınıyor.

iPhone’ların video oynatma süreleri aşağıdaki gibi:

iPhone bataryasını / pilini değiştirmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

Garantiniz devam ediyorsa Apple yetkili servislerine müracaat etmek en iyi seçenek olacaktır. Ücretsiz değişim şansınız da olabilir.

Garantiniz bittiyse biraz eliniz tornavida tutuyorsa kendiniz de alışveriş sitelerinde satılan bir pil seti alıp değiştirebilirsiniz. Ancak cihazınız eskiyse bunu deneyin. Kendiniz değiştirmekten çekiniyorsanız özel teknik servislerden uygun fiyatlara değişim yaptırabilirsiniz.