iPhone’ların en büyük sorunu belki de pil ve batarya sorunudur. Bu sorun kendini bir çok farklı şekilde gösterir: Bazen iPhone aşırı ısınır. Bazen şarjı az gider. Bazen şarj olmaz. bazen şişer. Bunlar gibi birçok sorunun kaynağı bataryadır. iPhone batarya değişimi konusunda AppleUzmani.net olarak sizlere yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz.

iPhone bataryası / pili sağlam mı değil mi? Nasıl anlaşılır?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi birçok problem iPhone bataryasını değiştirmekle düzelebilir. Bu problemlerden bazıları şunlar:

 1. iPhone kasma ve donma sorunu mu yaşıyorsunuz?

iPhone cihazınız donmalar ve kasmalar yapıyorsa, bunun sebepleri;

 • Yazılımsal olabilir. Güncelleme, yeniden kurulum gibi işlemlerle düzeliyorsa böyledir.
 • Pilden kaynaklanabilir. Bu sorunun pilden kaynaklanması birçok kişiye garip görünebilir. Apple, geçtiğimiz yıl yeni bir uygulama başlattı. Eski cihazların pil kapasitelerinin yetmemesi yüzünden, cihazın performansını bir miktar düşüren otomatik bir işlem iOS 11 ile birlikte artık iPhone’larımızda. Kasma ve donma sorunu olmaması için hız düşürme olayına gidildi. Ama henüz bu önlem yeterince iyi çalışmıyor. Bu yüzden kasma sorunlarını çözmek için pil değişebiliyor?

2. iPhone aşırı mı ısınıyor?

Aşırı ısınma sorununun bir numaralı şüphelisi iPhone bataryasıdır. Eskiyen ve şarj – deşarj sorunu yaşayan lityum-iyon piller aşırı ısınır. Aşırı ısınma bir çok sorunu da beraberinde getirebilmektedir. iPhone pili şişebilmekte ve kasa açılmasına neden olabilmektedir. Hatta telefonunuzun bükülmesine bile neden olabilmektedir. Bu bahsettiğimiz arızalar iPhone’unuzda tamiri mümkün olmayan sorunlara neden olabilmektedir. Bu yüzden binlerce lira verdiğiniz telefonunuzun çöp olmaması için dikkat ediniz. Aşırı ısınan bir iPhone’un sorunu 200-300 TL’lik bir pille giderilebilir.

3. %20-30 gibi değerlerde iPhone’unuz aniden kapanıyor mu?

En yaygın sorunlardan birisi de bu. Bu sorunu yaşıyorsanız %99 sorununuz pil ile ilgili. iPhone pil değişimi için bize başvurabilirsiniz.

4. iPhone hiç şarj olmuyor mu?

Şarj aletini kontrol ediniz. Prizi kontrol ediniz. Gerekirse farklı bir şarj aleti ile deneme yapınız. Halen iPhone’unuz şarj olmuyorsa sorun %99 pildedir. iPhone pil değişimi için bize başvurabilirsiniz.

5. iPhone’unuzun şarjı birden iniyor mu?

Öncelikle farklı bir şarj aleti ile deneme yapın. Orijinal olmayan şarj aletleri de bu soruna neden olabiliyor. Orijinal olduğundan emin olduğunuz şarj aleti ile de bu sorunu yaşıyorsanız, sorun pil kaynaklıdır. iPhone pil değişimi için cihazınızı bize getirebilir veya gönderebilirsiniz.

iPhone bataryalarının ömrü ne kadar?

Yukarıda saydığımız sorunların hiçbirini yaşamıyor olabilirsiniz. Yine de şarjınız az gidiyor olabilir. Bunun sebebi iPhone bataryanınızın ömrünün bitmesi olabilir. iPhone batarya teknolojisi Li-On pil teknolojisini kullanır. Li-on pillerin karakteristik özelliği, belirli bir sayıda ki şarj-deşarj döngüsünden sonra, birden performans düşüşü yaşamasıdır.

Apple genel olarak 500 şarj döngüsüne kadar garanti vermektedir. 500 döngü sonrasında pilin kapasitesinin %20 kaybolması, Apple tarafından kabul edilebilir bir düzeydir. Daha büyük bir kayıp, pil sorunu olarak adlandırılır.

Telefonunuzu alalı 2-3 yıl olmuş ve pil değiştirmediyseniz; Şarj sorunu yaşamaya başlamışsanız, pil ömrünü tamamlamış demektir.

iPhone pil değişimi fiyatları

AppleUzmani.net öncelikle ziyaretçilerinin çıkarlarını korumayı görev edinmiştir. Bu yüzden bilmeniz gereken her şeyi açıklamak istiyoruz.

Eğer cihazınızın garantisi devam ediyorsa, devam etmesini istiyorsanız pil değişimini Apple yetkili servislerinde yaptırmalısınız. Özel servislerde yaptıracağınız bir pil değişimi, cihazınızın garantisinin sonlanmasına ve bir daha Apple yetkili servislerinden ücretli de olsa hizmet alamayacağınız anlamına gelir.

Apple yetkili servislerine giderseniz ödemeniz gereken miktar aşağıdadır:

 • Garantiniz devam ediyorsa; Apple yetkili servislerine öncelikle başvurunuz. Ücretsiz pil değişimi şansınız olabilir.

[18 Temmuz 2021 güncelleme notları: Orijinal yazı 26 Eylül 2018 tarihinde yazılmıştır. Bu konudaki bilgiler sıklıkla değişebilmektedir. Yazıdaki fiyat bilgileri kontrol edilerek güncellenmiştir.]

iPhone pil – batarya değişimi konusunda sormak istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Ayrıca bakınız:

iPhone Batarya / Pİl Değişim Fiyatları

Önceki İçerikYeni iPhone Aldığınızda İlk Yapmanız Gereken 13 Şey
Sonraki İçerikiPhone 13 Bağlantı Hızları Konusunda Fark Yaratabilir
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

19 YORUMLAR

 1. telefonumun ahize kısmında aşırı derecede ısınma oluyor bu ısınma bataryadan mı kaynaklanıyor yoksa başka bir neden mi?TEŞEKKÜRLER

   • Merhabalar telefonumun pil sağlığı %91 ilken telefonum 1 anda şarj tutmamaya başladı bataryadan olduğunu düşündük deji marka batarya ile değiştirdim pil sağlığı %100 e çıktı ama akşamdan sabaha %30 a düştü sebebi ne olabilir bataryamı yoksa kart arızasımı teşekkür ederim.

 2. Iphone 7 pil değişimi fiyatı nedir acaba? Ve iphone’umu bul özelliğini neden kapatmamız gerektiği anlamadım tam olarak bunun sebebi nedir?

 3. I pone 5 tekefonum garanti kapsamında pil yüzünden değişdi(I pone servisinde)sekiz ay sonra pili tekrar sorun çıkarıyor
  Ne yapmalıyım.

 4. Merhaba iPhone 6 telefonumda pil sağlığında servis uyarısı veriyordu servise götürdüm yok sağında çizik var yok pil zaten ömrünü tamamlamış diye garanti dışı bıraktılar böyle birşey var mı gerçekten? Aksi taktirde servisi tüketici hakem heyetine başvurmayı düşünüyorum

 5. Merhaba, apple yetkili servisleri pil değişiminde mecburi olarak cihazı sıfırlayacaklarını söylüyorlar, sizin servisinizde de aynı durum söz konusu mudur ?

 6. ben telefonum için çok araştırdım batarya orjinele yakın rova batarya aldım tamir seti ile geldi hem uygun hem yüksek kapasiteli memnun kaldım

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?