iPhone Arka Sistemi Nedir? Apple Yeni Bir Döneme Geçiyor

0
6136

2020 yılının son ay verileri, 2021 yılının Ocak ayı verileri ve genel analist yorumlarını üst üste koyduğunuzda Apple’ın büyük bir başarı elde ettiğini göreceksiniz. Firmanın bu başarıya ulaşmasını sağlayan ise iPhone 12 serisi. Mini modelini bir kenara çıkarın, serinin diğer akıllı telefonları bir hayli fazla satıyor ve satmaya devam ediyor. Bu yükseliş Apple’ın bazı sistemlerde değişikliklere gitmesine de neden olmaya başladı. Satış sisteminde yapılan değişiklikler falan bir kısma, bu yeni dönem ve yüksek satışlar teknik servis desteği konusunda da değişikliklere neden oldu. iPhone Arka Sistemi bu değişikliğin bize getirmiş olduğu yeni bir sistem.

23 Şubat itibariyle kullanıma gireceği söylenen yeni teknik, yeni sistem birçok şeyi değiştiriyor. Neden böyle bir şey yapıldı ve neyi değiştirdi anlatmaya çalışacağız.

İlginizi Çekebilir: Ocak 2021’de En Çok İndirilen iOS Oyunları Açıklandı

iPhone Arka Sistemi Nedir?

Bu yeni bir onarım hizmeti dönemi olarak gösterilebilir. Bu yapıyla beraber Apple, özel bir set hazırlıyor. Yeni onarım seti içerisinde iPhone 12 ve iPhone 12 Mini akıllı telefonlarının arka kamera ve ekran hariç tüm bileşenleri yer alıyor. Servisin tek yapması gereken ise sorun yaşayan akıllı telefonların sorunlu bölümünü bu oluşturulan set ile değiştirmek. Detayı anlamanızı sağlayacağını düşünerek bir örnek vermek istiyorum.

iPhone Arka Sistemi

iPhone 12 akıllı telefonumuz var ve telefonu düşürdük. Düşürme sonucunda telefonun arka camı büyük oranda zarar gördü ve değişmesi gerekiyor. Telefon servise gittiği zaman oluşturulan bu set ile direkt arka kısım değiştiriliyor ve sorun çözülüyor. Zamandan ve iş gücünden büyük oranda kazanç sağlanıyor. Değişime ya da tek tek bileşen değişikliğine gerek kalmıyor.  Bunun dışında;

  • Face ID sorunlarında
  • Güç sistemi sorunlarında
  • Ana Devre kartı sorunlarında
  • Telefonun kaplamasında yaşanan sorunlarda da yine bu setten yararlanılacak.

Peki, Apple Neden Böyle Bir Şey Yapıyor?

Yanıt çok basit. Apple’ın böyle bir şey yapmasının tek bir nedeni yok. İlk ve ana neden çok sayıda satışı yapılan iPhone 12 modellerinin onarımı için gereken süreyi azaltmak. İkinci kısım ise telefon değişimlerinin sayısını azaltmak ki bu markanın ek bir masraftan kurtulması demek oluyor.

Şu an için sadece iPhone 12 ve iPhone 12 mini için geçerli olacak olan iPhone Arka Sistemi, 23 Şubat tarihinden sonra uygulanmaya başlayacak. İddialara göre Apple bu sistemi tüm dünyada uygulayacak. Yine de bir resmi açıklama ve bilgilendirme metnini görmeden tüm dünyada kullanılacak gibi iddialı bir ifade kullanmayalım.

Önceki İçerikiOS 14.5 ile Apple Music Şarkı Sözleri Paylaşma Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikAirPods 3 Görüntüleri Paylaşıldı! İşte Tasarım
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?