iPhone arka cam kırıldı. Ne yapabilirim?

5
19169

Apple son yıllara cam gövdeli iPhone’lar üretmeye başladı. iPhone 8, iPhone 8 Plus ve son olarak iPhone X modellerinde karşımıza çıkan cam kaplama gövde, genel olarak oldukça beğeni topladı. Anlaşılan Apple bundan sonra da cam gövde kaplaması ile yoluna devam edecek.

Stemize gelen yorumlara baktığımızda, kullanıcıların iPhone’un arka camının kırılması durumu ile iPhone ekran kırılmasını birbirine karıştırdığını gördük. Bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

iPhone arka cam kırılması durumu

iPhone’un arka camının kırılması esasında gövdenin kırılması anlamını taşıyor. Apple iPhone kasa/gövde kısmında kırılma ve çatlama durumunda ne yapıyorsa, arka camının kırılmasında da aynı işlemi gerçekleştiriyor.

iPhone gövde/kasa sorunları ve garanti işlemleri konusundaki yazımız için Tıklayın.

Apple, kasada meydana gelen bir problem için ücretli cihaz değişimi yapıyor. Aynı şekilde iPhone 8 arka camının kırılması, iPhone 8 Plus arka camının kırılması veya iPhone x arka camının kırılması gibi durumlarda da ücretli cihaz değişimi yapılacaktır.

Apple yetkili servisleri’nin cihaz değişim ücretleri şu şekilde:

Ağustos 2018 iPhone servis fiyatları

Yukarıdaki resimde “Diğer hasarlar” olarak ifade edilen fiyatlar aynı zamanda iPhone cihaz değişimi fiyatlarıdır.

iPhone arka camının hasar alması veya kırılması durumunda yukarıdaki fiyatlar ile ücretli cihaz değişimi yaptırabilirsiniz.

 • Apple yetkili servislerinde cihaz değişimi yaptırmanız garantinin de ilk aldığınız tarihten itibaren devam etmesini sağlayacaktır.
 • İleride garanti kapsamında bir sorunla karşılaşmanız durumunda ücretsiz cihaz tamiri veya değişimi yaptırabilirsiniz.

UYARI:

Arka camı kırılmış bir iPhone’u yarı fiyatına satabilirsiniz. Yani iPhone 8 özelinde konuşacak olursak;

2500 TL’ye satabilirsiniz. Siz satmayıp da yetkili serviste cihaz değişimi yaptırırsanız,

2400 TL vermeniz gerekmekte. Yani toplamda yine sıfır bir iPhone 8 parası ödemiş oluyorsunuz. Bunu da dikkate alarak, eski cihazınızı satmayı düşünebilirsiniz. Yeni bir iPhone alsanız bile, en azından kutulu bir cihaz alacaksınız. Swap cihaz olmayacak.

iPhone arka camını özel servislerde değiştirmek

Özel servislerde işlem yaptırmak yetkisiz müdahale anlamına gelecektir.

Bakınız: iPhone yetkisiz müdahale sorunu

Yetkisiz müdahale yapıldığında;

 • Artık Apple yetkili servislerinden yararlanamazsınız.
 • Takılan parça orijinal olmayabilir. (%99 değildir) Bu da bir süre sonra kırılma, çatlama vb.. problemlere neden olabilir.
 • Cihazı satmak isterseniz ileride sorun olabilir.

iPhone arka camını yetkili serviste mi özel serviste mi değiştireyim?

Yukarıda saydığımız nedenleri göz önüne alarak karar veriniz. Yetkili servis doğrudan cihaz değişimi yapacaktır. Size Swap cihaz verecektir.

Bakınız: Swap cihaz nedir?

Anakartı bozuk bir iPhone satın alarak, onun orijinal olan parçalarını özel serviste sizin iPhone’unuza taktırmanız seçenekleriniz arasında. Daha ucuza getirebilme şansınız böylece olabilir.

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişir. Çoğu kişi için cihaz değişim ücreti  fazla gelebilir ve özelde -garantisiz bir tamirat- daha cazip olabilir.

iPhone arka camının (kasası) özel servislerde değişim fiyatı nedir?

 • iPhone 8 arka cam (kasa) değişim fiyatı 200-350 TL arasında değişmektedir.
 • iPhone 8 Plus arka cam (kasa) değişim fiyatı 250-350 TL arasında değişmektedir.
 • iPhone X arka cam (kasa) değişim fiyatı 250-400 TL arasında değişmektedir.

iPhone arka cam (arka kapak-kasa) kırılması durumunda, size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz bilgiler şimdilik bu kadar. Sorularınız olursa çekinmeden sorunuz.

Önceki İçerikYeni Mac Mini ve MacBook Air Modelleri Geliyor
Sonraki İçerikApple, Shazam için Yolun Sonuna Geldi
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

5 YORUMLAR

 1. Merhaba Fatih Bey,

  “Arka camı kırılmış bir iPhone’u yarı fiyatına satabilirsiniz. Yani iPhone 8 özelinde konuşacak olursak;
  2500 TL’ye satabilirsiniz. ”

  demişsiniz, bu satışı kime ne şekilde yapabiliriz ?

  Teşekkürler

  • Merhaba Özgür bey. iPhone 8 değişim ücreti 4300 TL. Ekran değişimi ise 1000 TL. İnsanlar sırf orjinal olsun diye bu paraları veriyor. Birinin cihazı bükülse, açılmasa (anakart sorunu), sıvı teması olsa 4300 TL ödemek zorunda. Sizin cihazı aldığında tüm sorunlarını çözer. Ayrıca elinde yedek parça kalır. 2500 az bile. Yeter ki o kişiye ulaşın. Nereden ulaşırım derseniz letgo olabilir mesela. Ayrıca bizim de bu işlemi yapan bir girişimimiz var: Link Sajibinden sitesinde buna ait kategori var. Ayrıca özel servisler, yetkili servisler de alırlar.

 2. Iphone 8 arka cam kırılmasın da kasko olmasjna ragmen yapılmadan bana geri gönderildi. Ben kılıf kullanmak zorunda mıyım böyle birşey yaşadıysam kasko varsa yapılmak zorunda. Yapılmayacaksa arkasını neden Cam?? Muadille değişim mi olur muş ya da az bi şekilde para iade mi olur. Bu nasıl saçmalık!!

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?