iPhone anakartı bozulursa içindeki bilgilere ne olur?

2
5894

Geçtiğimiz günlerde sitemize şöyle bir soru geldi:

“Merhabalar. iphone 6s’imi düşürdüm ve anakartı kırıldı. Birkaç teknik servise götürdüm ama bana birşey yapılamayacağını söylediler. Tek yapılabilecek şey, yeni bir anakart takmak ve iPhone’u yeni bir iPhone olarak başlatmakmış. Ben zaten yeni bir iPhone aldım. Ama esas problem şu: Eski iPhone’umda resimlerim, notlarım ve videolarım kaldı. Bunları alamadım. Çünkü iPhone açılmıyor. Ne yazık ki iCloud yedeklerimde de istediğim veriler yok. Ben şimdi yeni bir anakart alsam dahi, eski bilgilerime ulaşamayacak mıyım? Hepsi silindi mi yani?”

 

Bu arkadaşımızın yaşadığı sorun çok yaşanan bir sorun olmakla birlikte gerçekten talihsiz bir durum. Bu tarz problemlerin yaşanmaması için var olan iCloud ise bu sorunlarda yetersiz kalabiliyor. 128 GB iPhone alıyoruz ama iCloud ücretsiz hesabımızın 5 GB olduğunu unutuyoruz. Tabi iPhone’da ki yüm veriler olduğu gibi iCloud hesabımızı doldurmuyor. Ama yine de resimler ve videolar oldukça yer kaplıyor. Bu sorunun çözümü ise ya başka ücretsiz yedekleme platformlarını da kullanacaksınız, ya iCloud yedek alanınızı aylık ücret ödeyerek artıracaksınız (50 GB; 2.5 TL gibi bir rakam yapıyor), ya da düzenli olarak bilgisayara yedek alacaksınız.

Gelelim esas soruya;

iPhone anakartı bozulursa içindeki bilgiler silinir mi?

iPhone anakartı kırılırsa veya bozulursa, içindeki resimler, videolar, notlar kurtarılamayacak duruma gelirler maalesef. Bizler genellikle iPhone anakartını bilgisayar gibi düşünme eğilimindeyiz. Ama durum bu şekilde değil. Bilgisayarda olsa, harddiskten bilgileri alır başka harddiske kopyalardık. Ama telefonda böyle olmuyor. Bilgiler çip içerinde depolanıyor. Bu çip başka ana karta takılır mı? Bu anakart çalışır ve içindeki veriler alınır mı? Çok zor. iCloud veya bilgisayar yedeği olmadan bu bilgilere ulaşılamaz.

2 YORUMLAR

  1. Arkadaşlar merhaba iphone 6s icloud şifresi unutuldu servise götürdüm fakat faturası olmadığı için yapılmadı anakartı değiştirttirirsem icloud maili ve şifresi kalkar mı bilgisi olan?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?