iOS 11’in iPhone 8’in Nasıl Olacağı Hakkında Verdiği 9 İpucu

1
86

Apple, WWDC etkinliğinde bir dizi yazılım ve donanım ürününün yanı sıra iOS 11‘i de duyurdu. iOS 11 beta artık geliştiriciler tarafından kullanılabiliyor. Güncelleme iPhone 5S ve üstü için yüklenebilir olacak. Tam sürümü sonbaharda yayınlanacak olan iOS 11’in geliştirilme süreci, bir sonraki iPhone modelinin (iPhone 8 veya iPhone X) geliştirilme süreciyle paralel şekilde yürütüldü. Merkezine iPhone 8’i alan iOS 11, bu yeni iPhone modeli hakkında önemli ipuçları sunuyor.

Yeni iOS güncellemesi, mevcut iPhone modelleri için de çeşitli yeni özellikler vaat ediyor. Yazılım, artırılmış gerçeklik gibi yeni özelliklerin yanı sıra kilit ekranında, Kontrol Merkezi’nde, ve App Store’a da önemli gelişmeler getiriyor.

İşte iOS 11’in 10. Nesil iPhone hakkında bize verdiği ipuçları:

#1. Artırılmış Gerçeklik İçin iPhone 8

Facebook gibi teknoloji devleri sanal gerçekliğe büyük yatırımlar yaparken, Apple CEO’su Tim Cook, artırılmış gerçekliğin (AR-Augmented Reality) VR’den daha büyük bir fırsat olacağına inanıyor. Apple, WWDC’de geliştiricilerin iPhone 8 ve diğer cihazlar için AR tekliflerini oluşturmalarına izin vermek için ARKit adlı bir geliştirici platformunu da açıkladı. Apple, yüz milyonlarca iPhone ve iPad kullanıcısı sayesinde “dünyanın en büyük AR platformu” olacağını iddia ediyor.

iPhone 8, artırılmış gerçeklik oyunlarını ve uygulamalarını desteklemek için daha güçlü bir kamera da dahil olmak üzere, gerekli donanıma sahip olacak. AR, Pokemon Go’da olduğu gibi gerçek dünya sahnelerinde etkileşime geçebileceğimiz sanal bir bilgi katmanı ve sanal karakterleri hayatımıza dahil etti.

#2. Sürüş Esnasında Rahatsız Etmeyin

Sürüş sırasında dikkatin dağılması güvenliğinizi tehlikeye atmaktadır. Apple, iOS 11’e “Sürüş Esnasında Rahatsız Etmeyin” özelliğini ekledi. Özellik açık olduğunda, ekranın karanlık kalmasını sağlarken tüm uyarıları ve bildirimleri kapatıyor. Bir arabaya bindiğinizi algıladığında, Bluetooth veya WiFi vasıtasıyla özelliği açmanızı öneriyor. Araba kullanmıyorsanız ekrana hafifçe dokunarak özelliği kapatabiliyorsunuz.

Özelliğin, sizinle iletişim kurmaya çalışan kişilere araç kullandığınızı bildirebileceği bir otomatik yanıt sistemi de var. Bildirim gerçekten acil ise, karşı tarafın acil olduğunu belirtmesi özelliği devre dışı bırakmak için yeterli oluyor.

#3. iOS 11, Peer To Peer (Uçtan Uca) Ödemeler Sunuyor

Apple, Apple Pay ile Mesajlar uygulamasına peer-to-peer ödemeler özelliği ekledi. Bu, sizin arkadaşlarınızın ya da arkadaşlarınızın sizin Apple Pay Cash hesabına doğrudan para gönderebileceği anlamına geliyor. Apple ayrıca Siri’yi yeni ödemeler servisine entegre etti. Böylelikle servise giriş yapmadan para gönderme işlemi yapabileceksiniz. İşlemi yapmak için parmak izinizle doğrulamanız yeterli olacak.

Apple Pay Cash hesabınızdaki para mağazalar, uygulamalar ve Apple Pay’ı kullanarak internette alışveriş yapmak için kullanılabilir. Ayrıca birine gönderebilir veya banka hesabınıza transfer edebilirsiniz.

#4. iPhone 8 Kullanıcıları İçin Gelişmiş Haritalar

Cupertino şirketi, Haritalar uygulamasına ayrıntılı alışveriş merkezi ve havaalanı kat planları ekledi. Ayrıca, uygulamaya araç kullanıcıları için bir “şerit kılavuzu” ve hız limitleri hakkında bilgilendirme özelliği de eklendi.

#5. Siri Daha Akıllı Hale Geldi

Siri, son dönemlerde çıkış yapan Google Asitan ve Amazon Alexa’nın gerisinde kalmamak için büyük çaplı bir yenilenme geçirdi. Apple, Siri’nin yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojileri ile iOS 11’de daha akıllı olduğunu iddia ediyor. Ses asistanı davranışlarınızı izleyerek, en alakalı bilgileri sunacak. Yeni erkek ve kadın Siri sesleri daha doğal olacak.

Siri İngilizce’yi Fransızca, Almanca, Çince, İspanyolca ve İtalyanca gibi dillere çevirebilecek. Çevrimiçi etkinliklerinizi temel alarak iCloud Takvim randevularınızı da oluşturabilecek.

#6. Geliştirilmiş Fotoğraf Uygulaması

Fotoğraflar uygulamasına eklenen en heyecan verici şey, fotoğraflarınızın dosya boyutunu önemli ölçüde azaltan yeni bir Yüksek Verimli Dosya Biçimi.  Bu, cihazınızda daha fazla fotoğraf ve video saklayabileceğiniz anlamına geliyor. iOS 11, Canlı Fotoğraflar görüntülerini kırpmanıza ve efektler eklemenize de izin veriyor.

#7. Kontrol Merkezi de Makyajlandı

iPhone 8 çıktığında, kullanıcıların Kontrol Merkezi’nin üç panelli düzeninden endişelenmeleri gerekmeyecek. Apple, iOS 11 ile kullanıcıların önemsediği kontrolleri tek bir yerde topladı. Yukarı doğru hızlıca kaydırma hareketi ile Kontrol Merkezi araçlarına erişebilirsiniz. Kullanıcılar 3D Touch aracıyla daha ayrıntılı kontrollere erişebilecek ve kilit ekranı bildirimleri birleşik bir görünüm sunacak.

#8. Daha İyi Müzik Deneyimi

Teknoloji devi sonunda Apple Music’i üçüncü parti geliştiricilere açtı ve geniş müzik kütüphanelerine erişmelerini sağladı. Böylelikle, Shazam ve Nike gibi üçüncü parti geliştiriciler kataloga müzik veya çalma listeleri ekleyebilecek. Evinizde birden fazla odada müzik çalmak istiyorsanız, bunu şimdi iOS 11’de AirPlay 2 özelliğini kullanarak yapabilirsiniz.

iPhone yapımcısı ayrıca Apple Music’i daha sosyal hale getirmeye çalışıyor. Kullanıcılar artık, şarkı listelerini arkadaşlarının bulmasına ve izlemesine izin verecek şekilde herkese açık hale getirebilir. Arkadaşlarınızla paylaşılan çalma listelerine şarkı ekleyebilir ve dinleyebilirsiniz.

#9. Diğer Yazılım Özellikleri

Apple, diğer birçok yeniliğin yanı sıra App Store’u da yeniledi. Öne çıkan uygulamalar içeriğinde, “Bugün” öne çıkanları görebileceğiniz bir seçenek var. Bunun yanı sıra, App Store’da uygulamalar ve oyunlar için ayrı sekmeler bulunuyor. Şirket aynı zamanda sembollere, sayılara ve noktalama işaretlerine kolay erişmek için tek elle yazmayı daha kolay hale getireceğine de söz verdi.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?