iPhone 8 nasıl bir telefon?

2
1833

iPhone 8 almayı düşünenlerdenseniz, iPhone 8 ‘in nasıl bir telefon olduğunu merak ediyor olmalısınız. iPhone kullanıcılarının merakla beklediği 12 Eylül 2017 ve akşamında açıklanan 3 telefon modeli.. Bunlar; iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X (10) olarak adlandırıldı.

iPhone 8’in nasıl bir telefon olduğunu söyleyebilmenin yolu, özelliklerini analiz etmekten geçiyor. Daha önce çeşitli yazılarımızda iPhone 8 ve diğer rakiplerinin analizlerini uzun uzun yaptık. Merak edenler için;

iPhone 8 – iPhone 8 Plus – iPhone X karşılaştırması

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Tanıtıldı! İşte Tüm Özellikler

Bu yazımızda ortalama bir kullanıcının anlayacağı dilden bir analiz yapacağız. Herkesin en çok merak ettiği sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Soru 1- iPhone 8’in performansı/hızı nasıl?

iPhone 8’de A11 işlemcisi var. Bu işlemci de Apple’ın iddiasına göre dünyanın en iyisi. iPhone 8’de hız / performans sorunu yaşamazsınız. Alabileceğiniz en iyi telefonlardan birisini aldığınıza emin olun.

Teknik analiz sevenler için benchmark test sonuçlarını da aşağıya ekledim. Gördüğünüz gibi en iyi sonuçlar iPhone 8 ve 8 PLus’da.

iPhone 8 / 8 Plus Benchmark Testleri

Soru 2- iPhone 8’in dayanıklılığı nasıl?

iPhone 8’in ilk dayanıklılık testleri gelmeye başladı. Aşağıdaki videoyu izleyin.

Video’dan da görülebileceği gibi, iPhone 8 ekranı yanmalara ve çizilmelere karşı oldukça dayanıklı. Ama Alüminyum kasa, maket bıçağı gibi bir nesne ile kolayca çizilebiliyor.

Cnet’in yaptığı düşme testlerinde iPhone 8’in pek de dayanıklı çıktığını söyleyemeyiz. 1.5 metre yükseklikten düşen bir iPhone 8’in ekranının kırıldığını aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

iPhone 8’in ekranın 628 TL’ye değiştirildiğini de hatırlatalım.

Soru 3: iPhone 8’in ekran kalitesi nasıl?

iPhone 8’in 4.7 inç ekranı var. 750×1334 piksel ekran çözünülürlüğü var. iPhone 8 IPS LCD retina ekrana sahip. HDR video oynatabiliyor. iPhone8 8 Plus ve iPhone X’e göre küçük bir ekranı var. Küçük ekran sevenler için ideal bir telefon. Kendisi gibi aynı büyüklükte olan Samsung’un 2017 model A3 telefonu 312 ppi piksel yoğunluğuna sahipken, iPhone 8 326 ppi piksel yoğunluğu ile daha iyi bir noktada.

Soru 4: iPhone 8’in kamera kalitesi nasıl?

iPhone X – iPhone 8 ve iPhone 8 Plus karşılaştırması

iPhone 8’in 12 MP arka kamerası var. 7 MP ön kamerası var. iPhone 8 Plus ve iPhone X’de olan 4 ledli flaş özelliği iPhone 8’de de var. Eskikliği ise diğerlerinde olan 2x optik zoom olmaması. Bir diğer eksiklik ise arka taratfa 1 kamera olması. Diğer modellerde arkada 2 kamera var. Bu sayede portre modundaki derinlik efekti daha iyi yakalanıyor.

İLGİLİ HABER:  iPhone 8 Ekranları Yeni Görseller Ortaya Çıktı

Sonuçta iPhone 8’in kamera kalitesi iPhone X veya iPhone 8 Plus’ın hiç de altında değil.Normal kullanıcı için yeterli. Ama fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız iPhone X’in True Depth teknolojisi sizin için daha uygun olabilir.

Soru 4: iPhone 8’in pil/batarya özellikleri nasıl?

Apple’ın verilerine göre, iPhone 8 ile aralıksız 14 saat konuşabilirsiniz. 40 saat müzik dinleyebilir ve 13 saat video oynatabilirsiniz. Bu değerler iPhone 7’ye benziyor. iPhone 8 Plus ve iPhone X’in pilleri daha büyük olduğundan bu değerler de artıyor. iPhone 8 Plus’da; 21 saat konuşabilir, 60 saat müzik dinleyebilir ve 14 saat video izleyebilirsiniz. iPhone X’in de değerleri buna yakın.

Sonuçta, iPhone 8 aldığnızda her akşam telefonunuzu şarj etmeniz gerekebilir. Tabi bu kullanım alışkanlığınıza bağlı. Yüklediğiniz uygulamaların sayısına ve çeşidine bağlı. Şarj faktörü iPhone seçerken çok önemli değil. Çünkü iPhone hiç bir zaman şarj konusunda iddialı olmadı. Hala da değil.

Soru 5: iPhone 8’in Türkiye satış fiyatı ne kadar?

iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone X

iPhone 8 ön siparişli satışları internette çeşitli kaynaklarda başladı. Fiyatı ise 4200 TL. Apple resmi sitesinde bugün itibarıyla henüz bir fiyat açıklanmadı. iPhone 7 Plus için de 4800 TL gibi fiyatları internet sitelerinde görüyoruz. iPhone X’in ise ne çıkacağı tarih belli oldu ne de fiyatı.. Beklentiler 5500-6000 bandında olacağı şeklinde.

iPhone 8 alınır mı?

Sonuçta geldik esas soruya. Bu sorunun cevabını çeşitli durumlarda ele almak mümkün:

  • Eğer bol param varsa iPhone X alırdım.
  • Param sınırlıysa ve elimde iPhone 6’nın altında bir cihaz varsa, iPhone 6s alırdım.
  • Param sınırlıysa ve 7 ile 8 arasında seçim yapmam gerekirse 7 alırdım.
  • Fotoğrafçılık benim için çok önemliyse, 8 plus veya X alırdım.
  • Ekran büyüklüğü çok önemliyse 8 Plus veya X alırdım.

Sİz ne dersiniz? iPhone 8 sizce alınır mı?

 

2 YORUMLAR

  1. Ben aple 7 plus almak istiyordum uzun zamandır.Şimdi aple 8 çıktı 8 plus benim için pahalı 8 de 7 plus ile aynı fiyat olarak siz bana ne tavsiye edersiniz….

    • Merhabalar, kullanımınıza göre değişir bu durum. Mesela daha iyi pil ve kamera için 7Plus, en günceli ve yeni teknoloji derseniz iPhone 8

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?