iPhone 7’de Android 10 Çalıştırmak

0
273

Apple’ın akıllı telefonları genel olarak içe kapalı akıllı telefonlar olarak karşımıza çıkıyor. iOS işletim sistemi Android işletim sistemi ile karşılaştırıldığı zaman daha kapalı bir işletim sistemi. Tabii ki teknoloji dünyasında iOS işletim sisteminin sınırlarını aşmak için bazı yöntemler yok değil. Bunlardan birisi de Jailbreak işlemi.

İşletim sisteminin sınırlarını kaldıran Jailbreak işlemi birçok iPhone kullanıcısı tarafından tercih edilmiyor ancak son dönemde yeniden gündeme gelmeye başladı. Kısa bir süre önce iOS 13 işletim sisteminde Jailbreak işleminin yapıldığını belirtmiştik. Şimdi ise geliştiriciler benzersiz bir adım attı. Bazı iPhone modellerinde Android 10 işletim sisteminin çalıştırıldığı açıklandı.

Project Sandcastle Ekibi iPhone 7 Telefonlarında Android 10 Çalıştırmayı Başardı

Project Sandcastle isimli bir geliştirici grubu tarafından yeni adımlar atıldı. Bazı iPhone akıllı telefonlarında Android 10 işletim sisteminin çalıştırılması sağlandı. iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPod Touch cihazlarında Android 10 işletim sisteminin çalıştırılmasını başaran ekip, Jailbreak tanıtımını da değiştirmiş oldu.

Hatta Project Sandcastle ekibi tarafından bu konuda bir de rehber yayınlandığını belirtelim. Yayınlanan rehberde kurulumun nasıl yapılacağı ve atılacak olan dosyaların neler olduğu konusunda bilgi veriliyor.

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus akıllı telefonlarına uygulanabilecek olan işlemin bazı sınırları da beraberinde getirdiğini ekleyelim. Akıllı telefonlara belirtilen rehberle beraber Android 10 kuracak olan kullanıcıların kameraları kullanamayacaklarını bilmeleri gerekiyor.

Project Sandcastle

Project Sandcastle ekibi tarafından yapılan açıklamaya göre bu işlemi yapan kullanıcıların akıllı telefonlarında kameralar çalışmıyor. Bunun dışında telefonda hücresel veri bağlantısı da kaldırılıyor. Ayrıca Bluetooth bağlantısını da kullanamıyorsunuz.

Google Play Store uygulama mağazasının da kullanılamadığı açıklanan işlemin şimdilik sadece arayüz kısmında değişiklikler sunduğunu söylemek gerekiyor. Tabii ki şunu da belirtelim bu işlem iPhone akıllı telefonları her yeniden başlatıldığı zaman tekrar edilmesi gereken işlemlerden biri. Yani telefonu kapatıp açtığınız zaman işlem geçersiz kalıyor. Yeniden Project Sandcastle ekibi tarafından yayınlanan kurulumun yapılması gerekiyor. İşlemin telefonlara herhangi bir zarar verip vermediği ise bilinmiyor.

Önceki İçerikArızalı iPhone Sahipleri Acele Etmeli
Sonraki İçerikiPad Air 3 Ücretsiz Değişim Programı Başlatıldı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?