iPhone 7 Yavaş Çalışıyor (Hızlandırmak İçin 7 İpucu)

0
6216

iPhone 7 her ne kadar zamanla yavaşlayan telefonlar gibi olmasa da, bazı nedenlerden dolayı performansında bir miktar düşüş görülebilir. Ağır ve güncellenmeyen uygulamalar ya da işletim sistemindeki bir hata, telefonunuzun ilk günden daha yavaş çalışmasına neden olabilir. iPhone’unuzun ilk günkü gibi hızlı olmasını istiyorsanız, makalemizde yer verdiğimiz ipuçları size yardımcı olabilir. İşte iPhone 7’yi hızlandırma ipuçları!

iPhone  7 haricinde bir cihaza sahipseniz iPhone’ununuzu hızlandırmanın yolları yazımıza bakabilirsiniz.

#1. iOS’u güncelleyin

iPhone’unuzda yüklü olan iOS sürümü eskiyse, en yeni sürümü yükleyebilirsiniz. Güncellemeler, içerdikleri kararlılık iyileştirmeleri ve hata düzeltmeleri sayesinde yazılımsal hataları ve buna bağlı yavaşlamayı düzeltebilirler. iOS güncellemelerini yapmak, yalnızca performans sorunlarını çözmekle kalmayıp, telefonunuzun güvenliği de artırdığı için önemlidir.

#2. Arkaplanda yenilenen uygulamaları kontrol edin

iOS, uygulamaları yönetme konusunda mükemmeldir. Ancak arkaplanda yenilenen çok ağır bir uygulama telefonda yavaşlamaya neden olabilir. iPhone 7’nizde arkaplanda yenilenen uygulamaları görmek için, Ayarlar > Genel > Arkaplanda uygulama yenile‘ye gidin. Listeden arkaplanda yenilenmesini istemediğiniz uygulamanın sağındaki geçiş anahtarına dokunarak kapatın. En üstteki Arkaplanda Uygulama Yenile seçeneğini kapatarak, tüm uygulamaların bu özelliği kullanmasını kapatabilirsiniz.

#3. Uygulamaların önbelleğini temizleyin

Uygulamalar performans artışı sağlamak amacıyla önbellek dosyaları oluşturur. Ancak bu önbellek dosyaları zamanla çok yer kaplamaya başlar ve bu da telefonunuzun yavaşlamasına neden olabilir. Sorun şu ki, iOS bize önbellek dosyalarını temizlemek için kolay bir yol sunmuyor ve bunu yapmak için her uygulamada bu seçeneği bulmamız gerekiyor. Örneğin, Safari’nin önbelleğini temizlemek istiyorsak, Safari’nin ayarlarına gitmemiz gerekiyor.

iPhone Arkaplanda uygulama yenile

#4. Animasyonları devre dışı bırakın

iOs animasyonları telefonun daha yavaş çalışmasına neden olabilir. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt seçeneğini Açık konuma getirerek, farklı ekranlar arasında hızlı geçiş yapılmasını sağlayabilirsiniz.

#5. Konum servislerini devre dışı bırakın

Konum servisleri cihazınızın kaynaklarını ve pilini tüketir. Gereksiz uygulamalar için konum servislerini devre dışı bırakmak, arkaplanda GPS’in kullanılmasını engelleyerek ve cihazınızı hızlandıracaktır. Konum servislerini genel olarak ya da bazı uygulamalar için devre dışı bırakmak için Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri‘ne gidin. Listeden özelliği kullanmasını istemediğiniz uygulamayı bulun ve dokunun. Devre dışı bırakmak için Asla, yalnızca uygulamayı kullanırken etkin olması için Uygulamayı Kullanırken seçeneğini işaretleyin. Konum servislerini tüm uygulamalar için devre dışı bırakmak için, uygulama listesinin en üstündeki Konum Servisleri’nin sağındaki geçiş anahtarına dokunun. (Yeşil renkten gri renge dönmeli.)

iPhone 7 konum servisleri kapatma

#6. RAM’deki sorunları çözmek için Soft Reset Atın

Güç ve ses azaltma tuşuna, telefon kapanıncaya kadar birkaç saniye aynı anda basılı tutun. Bu, telefonun belleğini tamamen temizleyecek ve RAM’den kaynaklanan herhangi bir problemi çözecektir.

#7. Telefonu formatlayın

iPhone 7’deki yavaşlık sorunu için son çare, telefonu fabrika ayarlarına geri döndürmektir. Bu şekilde, cihazın performansını etkileyen her türlü veriyi kaldırmış olacağız.

Bunu yapmadan önce, iTunes veya iCloud’dan yedekleme yapabilirsiniz.

iPhone 7’nizde yukarıda belirtilen işlemlere rağmen gözle görülür bir yavaşlama olması durumunda, sorunun donanımsal olabileceğini düşünmeli ve bir Apple yetkili teknik servisine başvurmalısınız.

İlginizi Çekebilir: iPhone’da Sık Görülen Sorunlar ve Çözüm Yolları

Önceki İçerikiOS 11 Touch ID Düzenlemesi Güvenliği Üst Seviyeye Çıkarıyor
Sonraki İçerikiCloud ve iTunes sorunları
Bilgisayar Programcılığı ve Uluslararası İlişkiler mezunu. Aynı zamanda 2008 yılından bu yana internet sitesi yöneticiliği ve içerik editörlüğü yapıyor.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?