iPhone 7 ve iPhone 7 Plus ile OnePlus 5 Karşılaştırması

0
92

iPhone 7, iPhone 7 Plus ve OnePlus 5’in özelliklerini karşılaştırarak, zor kazandığınız paranızı en çok hangisinin hak ettiğine karar vermenize yardımcı olacağız. Öncelikle OnePlus 5 Türkiye satışının henüz başlamadığını hatırlatmak istiyoruz.

Apple’ın iPhone 7 ve iPhone 7 Plus‘ı, şu anda piyasadaki en popüler akıllı telefonlardan ikisi. Ancak 2017’ye damgasını vurarak “amiral gemisi katili” unvanını kazanan OnePlus 5 ile rekabet konusunda bariz üstünlük sağlayabiliyorlar mı?

OnePlus, özellik açısından amiral gemisi düzeyinde akıllı telefonlar üretme ve bu telefonları orta sınıf fiyatlarla piyasaya çıkartma konusunda ün yapmış, Hong Kong merkezli bir akıllı telefon üreticisidir. Firmanın en yeni modeli OnePlus 5 de, Apple’ın iki amiral gemisine her açıdan kafa tutacak nitelikte bir telefon olarak piyasaya sürüldü.

Fiyat Karşılaştırması

Fiyatlandırma, iPhone 7 ve OnePlus 5 özelliklerini karşılaştırırken göz önüne almanız gereken en büyük faktördür.

iPhone 7, 32 GB depolama alanı ile 3.799 TL, 128 GB depolama alanı ile 4.299 TL ve 256 GB depolama alanı ile 4.799 TL fiyat ile satılıyor. iPhone 7 Plus ise 32 GB’lık 4.449 TL, 128 GB’lık 4.949 TL ve 256 GB’lık 5.449 TL fiyat etiketlerine sahip.

Diğer taraftan amiral gemisi katili OnePlus 5, önceki modellerinin piyasaya çıktığında olduğu kadar olmasa da iPhone 7’ye göre daha ucuzdur.

OnePlus 5’i 64 GB depolama alanı ve 6 GB’lık RAM ile birlikte 2.850 TL’ye satın alabilirsiniz. Ya da 300 TL fazla ödeyerek, 128 GB’lık depolama alanı ve 8 GB’lık RAM’e sahip modelini de tercih edebilirsiniz.

OnePlus 5’in her iki modeli de, 27 Haziran 2017 itibariyle OnePlus’ın resmi web sitesinde Kuzey Amerika ve Avrupa için satışa sunuldu.

OnePlus 5 Türkiye Satış Tarihi

Tasarım Karşılaştırması

Hem iPhone 7 serisi, hem de OnePlus 5 minimalist havai hatlar ile bezenmiş alüminyum gövdeleri ile çarpıcı görünüyorlar.

OnePlus 5 ve iPhone 7 Plus, özellikle arkadan hemen hemen aynı görünüyor. iPhone 7 Plus ve OnePlus 5 aynı çift kamera ve flaş, logo ve hatta aynı anten hattı yerleşimine sahipler.

Genel görünüm olarak akıllı telefonların bir adım önünde yer alan iPhone 7, 138 gram ağırlık ve 7.1 mm kalınlık ile 3 model arasında en hafif ve en ince olanı. OnePlus 5’in ağırlığı 153 gram, iPhone 7’nin ağırlığı ise 188 gram. Her iki modelin kalınlığı ise 7.3 mm. iPhone 7’nin daha hafif ve ince olmasının nedeni ise, hem iPhone 7’nin hem de OnePlus 5’in 5.5 inçlik ekrana sahip olmaları.

Aynı boyutta ekrana sahip olmasına rağmen, OnePlus 5 aslında iPhone 7 Plus’tan daha küçük. OnePlus 5, 154.2 x 74.1 x 7.3 mm, iPhone 7 Plus ise 158.2 x 77.9 x 7.3 mm ölçülerine sahip. OnePlus 5’in daha dar ve daha kısa olması, 5.5 inçlik bir akıllı telefon satın almayı düşünürken göz önüne alınması gereken önemli bir nokta olan tek elle kullanmayı biraz daha kolaylaştırıyor.

Ekran Karşılaştırması

iPhone 7 4.7 inç ile en küçük ekranı sunarken, iPhone 7 Plus ve OnePlus 5 5.5 inç ekrana sahip. Cihazların ekranları arasındaki farkı, kullanılan teknoloji ve çözünürlük oluşturuyor.

Çözünürlükleri farklı olmasına rağmen hem iPhone 7 hem de iPhone 7 Plus, IPS LED ekrana sahip. iPhone 7 Plus 1920 x 1080 çözünürlüğe sahipken, iPhone 7 750 x 1334 ile sınırlandırılmıştır. OnePlus 5, 5.5 inç Full HD AMOLED ekranı ile, standart LCD ekranlara göre daha renkli ve canlı görünüm sağlaması sayesinde ekran konusunda iPhone 7 serisinin bir adım önünde yer alıyor.

OnePlus 5’in ekranı daha yüksek kalitede olmasına rağmen, Apple’ın iPhone 7 serisinde yer alan 3D Touch teknolojisini içermiyor.

iPhone 7 Plus OnePlus 5 Ekran Karşılaştırması

İşlemci ve RAM Karşılaştırması

iPhone 7, Apple’ın 64 bit mimariye sahip A10 Fusion çip seti ve 2 GB RAM ile birlikte sunuluyor. Benzer şekilde, iPhone 7 Plus da Apple A10 Fusion çip seti ve 3 GB RAM ile geliyor ve normal modele kıyasla hafif bir hız artışı sunuyor.

Öte yandan OnePlus 5, Sony Xperia XZ Premium ve Samsung Galaxy S8 Plus’ta da yer alan Qualcomm’un en yeni Snapdragon 835 işlemcisini 6 GB veya 8 GB RAM ile birleştiriyor.

Bu, iPhone 7’nin RAM’inin en az üç katı, iPhone 7 Plus’ın RAM’inin ise en az iki katı daha fazla RAM anlamına geliyor. Apple’ın amiral gemilerinden daha ucuz bir akıllı telefon için hiç de fena değil!

iPhone 7 ve OnePlus 5 hangisi daha hızlı

Kamera Karşılaştırması

Kamera konusunda OnePlus 5 ve iPhone 7 Plus eşit görünüyor. iPhone 7 Plus, f / 1.8 Optik Görüntü Sabitleme, faz tespit otofokuslu, 2x optik zoomlu ve dörtlü LED flaşlı çift 12 MP kameraya sahip. Biraz gerisinde kalan iPhone 7 ise f / 1.8, OIS ve dörtlü LED flaşlı tek bir 12 MP kamera sunuyor. Ön tarafta ise hem iPhone 7, hem de iPhone 7 Plus’da 7 MP’lik bir kamera bulunuyor.

OnePlus 5 ise f / 2.6, faz tespit otofokuslu ve yüksek çözünürlüklü çift 16 MP kameraya sunmasına rağmen, diğer alanlarda iPhone serisi ile rekabet edemez. Örneğin, iPhone 7 serisinde Optik Görüntü Sabitleme yer alırken OnePlus 5’te Elektronik Görüntü Sabitleme yer alıyor. Ayrıca dört yerine iki LED flaş, 2x yerine 1.6x optik zoom özellikleri içeriyor.

Pil Ömrü Karşılaştırması

Pil ömrü, yeni bir akıllı telefon satın alırken göz önüne alınması gereken bir diğer önemli faktördür ve her bir akıllı telefonun ne kadar pil ömrüne sahip olabileceğini tam olarak söyleyemesek de pil kapasitelerini karşılaştırabiliriz.

iPhone 7, 1960 mAh ile en küçük bataryaya sahip. iPhone 7 Plus 2900 mAh ve OnePlus 5 ise 3300 mAh’lık batarya sunuyor. Bu, kullanıma bağlı olmasına rağmen OnePlus 5’in en uzun pil ömrüne sahip olması gerektiği anlamına geliyor.

Ayrıca, iPhone 7 ve 7 Plus’ın aksine, OnePlus 5’de şirketin kendi Dash Charge teknolojisi bulunuyor ve şarjın yüzde 50’sini yarım saatte sağlıyor. Bu, Apple’ın mevcut ürün yelpazesi ile rekabet edemeyeceği etkileyici bir başarı.

Yazılım Karşılaştırması

OnePlus 5, Google’ın Android işletimin sisteminin uyarlanmış bir versiyonu olan OxygenOS’u sunarken, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Apple’ın kendi mobil işletim sistemi iOS 10 ile birlikte geliyor. Apple’ın iOS sistemi iCloud aracılığıyla diğer iOS cihazları arasında eşzamanlılık sağlarken, OxygenOS parmakları ayırt etme ve bunlara dayalı özel uygulamalar açma ve müziği kontrol etme gibi özellikler sunuyor.

İlginizi Çekebilir: iPhone veya iPad’te ekran donması nasıl düzeltilir?

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?