iPhone 7 Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

0
2000

Henüz piyasaya sürülmeden en çok tartışılan konular arasında yer alan iPhone 7 pil ömrü nasıl uzatılır anlatmak istedik. Önceki Apple telefonlarda da bir süre sonra büyük problem haline gelen şarj süresi, yeni alacağınız iPhone 7 ile biraz daha uzayacak. Zira iPhone 6s ile birlikte gelen 6,61 Whr bataryaya göre daha yüksek kapasiteli olan iPhone 7 bataryasının 7,04 Whr kapasitede olması bekleniyor.

Ancak yine de batarya ömrünü uzatmak isteyeceğiniz zamanlar olacak. Bu durumda aşağıda değindiğimiz noktalara dikkat ederseniz, iPhone pilinin daha uzun gitmesini sağlayabilirsiniz.

ios-batarya1

iOS Sürümünü Güncelleyin

Apple yazılım güncellemeleri sıklıkla gelişmiş enerji verimliliği sağlayan teknolojiler içerir. Bu nedenle iOS, OS X ve watchOS sürümünün güncel olduğundan emin olun.

Yüksek Ortam Sıcaklıklarından Kaçının

Cihazınız her ne kadar geniş bir çevre sıcaklığında çalışmak üzere tasarlanmış olsa da bataryanın en iyi performansı 16 ile 22 derece arasında vermesi nedeniyle bu sıcaklıkların dışında cihazınızı kullanmaktan sakının. Özellikle yüksek sıcaklığın bataryanın performansını öldürmesi sebebiyle 35 derecenin üzerindeki sıcaklıklardan kaçınılmalıdır. Şarj ederken de bu sıcaklık aralığındaki bir ortamda bulunmasına özen göstermeniz yerinde olacaktır. Çünkü yüksek sıcaklıkta şarj edilen bataryanın kalıcı hasar görmesi de mümkün. Çok soğuk bir ortamda bataryanızın hızlı bir şekilde azaldığını görebilirsiniz. Ancak bu geçici bir durumdur. Tavsiye edilen sıcaklıklara dönüldüğünde performansın da düzeldiğini görebilirsiniz.

Koruyucu Kılıfından Çıkartarak Şarj Edin

Bazı iPhone koruyucu kılıfları, şarj sırasında cihazın aşırı ısınmasına neden olabilmektedir. Aşırı ısınmış bir cihazın şarj performansı da düşük olacağından eğer telefonunuz şarj sırasında ısınıyor ise muhakkak kabından çıkartarak şarj edin.

iphone-7

Uzun Süre Kullanılmayacak Cihazı Yarım Şarj ile Saklayın

Uzun süreli olarak kullanılmayacak iPhone’unuzun batarya ömrünü etkileyen iki faktör bulunmaktadır. Birisi saklanacağı ortamın sıcaklığı, diğeri de bataryanın doluluk oranıdır. Bu nedenle cihazı kaldırmadan önce şarjının yüzde elli olmasına özen gösterilmelidir. Boş batarya ile saklandığında cihaz derin deşarj durumuna düşebilir bu da cihazın şarj tutamamasına neden olur. Tersine tam dolu batarya ile saklandığındaysa şarj kapasitesi düşebilir bu da daha kısa pil ömrü anlamına gelir. Cihazı saklarken kapalı olduğundan emin olmak gerekir. Telefon 32 derecenin altında nemsiz bir ortamda güneş görmeyecek bir yerde saklanmalıdır. 6 aydan uzun süre kullanılmayacağı durumlarda ise 6 ayda bir cihazı çalıştırıp yüzde elli şarj etmek faydalı olacaktır.

Cihaz uzun bir zaman sonra yeniden açıldığında sakladığı süreye bağlı olarak bataryası boşalmış olacaktır. Cihaz yeniden kullanılmadan önce orijinal adaptörüyle 20 dakika boyunca şarj edildikten sonra kullanılırsa bataryanın daha verimli çalıştığı gözlenecektir.

Önceki İçerikiOS 10 ile Hazır Gelen Uygulamaları Kaldırabilirsiniz
Sonraki İçerikPokemon Go SOFTBAN Kaldırma Hilesi!
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?