iPhone 7 nasıl bir telefon? İyi ve kötü yönleri

2
1396

iPhone 7 satışları başladı. Sitemize iPhone 7 almak isteyenler ve 6s gibi önceki modellerden ne farkı olduğunu soranların sayısı giderek artıyor. Biz de iPhone 7 ile gelen özellikleri bir toparlayalım istedik. Daha önce iPhone 7 ile iPhone 6s’in kıyaslamasını şu konumuzda yapmıştık:

iPhone 7’nin iPhone 6s’den ne farkı var?

Bu yazımızda ise, iPhone 7 üzerine yoğunlaşacağız. İphone 7 ve iPhone 7 Plus’ın özellikleri neler? İyi ve kötü tarafları neler? Resimlerle açıklamalı olarak Ayrıntılı bir iPhone 7 ve iPhone 7 Plus incelemesi yaptık.

iPhone 7 ile gelen yeni özellikler şu şekilde:

iPhone 7′ nin iyi özellikleri

Yeni depolama seçenekleri

Sonunda 16 GB’ın sınırlamalarından kurtulara, iPhone 7 ile en az 32 GB modeller geldi. iPhone 7; 32 GB , 128 GB ve devasa 256 GB modelleriyle geldi.

 

Yeni renk seçenekleri

Uzay grisi rengi kalktı. Bunun yerine 2 güzel renk seçeneği geldi. Sİyah ve Jet Black renkleri.

iphone7_renk-secenekleri

Jet Black modeli

Ben özellikle iPhone 7 JetBlack modelinin görünümünü sevdim. Söylenenlere göre sadece görünümüyle değil, elle tutuşuyla da çok beğenilen bir model oldu. Eskilerden iPhone 5c modelini hatırlatıyor.

iPhone-7-Plustaki-ikinci-Kamera-Ne-ise-Yariyor

Yeniden tasarlanan anten bantları

Siyah renk, anten bantlarının saklanması için ideal bir renk. Her iki renkte de (Siyah ve JetBlack) anten bantları çok güzel saklanmış.

iPhone 7

Ana ekran düğmesinin (Home buton) tasarımı

iPhone 7’nin ana ekran düğmesi solid state denilen bir tasarıma sahip. Suya dayanıklı bir ana ekran düğmesi tasarlanmış. Kapasitif özellikte olan bu düğmeye basmaya gerek yok. Her ne kadar da beklendiği gibi, ekran üzerinde gömülü şekilde olmasa da bu tasarımda oldukça beğeni topladı. Ana ekran düğmesi, deri teması ile çalışıyor. Örneğin eldivenle kullanmak mümkün değil. Islak elle de kullanılması zor.

iphone-7-home-buton

A10 Fusion chip

Apple sürekli olarak işlemci tasarımını geliştiriyor. A10 çipi ile birlikte A9’a göre %40 performans artışı sağlanmış. Ama dün yayınladığımız hız testlerinde iPhone 7 ile iPhone 6s arasında gözle görünür bir hız farklı olduğunu söylemek de zor. En azında kullanıcı tarafında böyle. Bahsetiiğim hız testi için buraya tıklayın.

3GB RAM (iPhone 7 Plus)

iPhone 7’nin kamera sistemi için ekstra bir RAM konulmuş. Apple şimdiye kadar kullandığı en yüksek RAM’i iPhone 7 Plus’da kullandı. iPhone 7 ‘de ise 2GB RAM kullanılmış. Esasında IOS sistemi için 2GB RAM oldukça yeterli.

Artırılmış Pil Ömrü

A10 Fusion çip, öncekine göre daha az enerji harcıyor. 3.5 mm kulaklık girişinin olmaması da bu konuda işlemciye yardımcı oluyor. iPhone 7 ile iPhone 6s’e oranla fazladan 2 saat pil ömrü vadediyor. iPhone 7 Plus ise iPhone 6s Plus’a göre fazladan 1 saat pil ömrü sağlıyor.

Phone 7 Plus’ın pil kapasitesi ise 2900 mAh. iPhone 6s Plus’ın pil kapasitesinin 2750 mAh olduğunu da hatırlatalım. Phone 7’nin 1960 mAh lik bir pili var.

Toza ve suya dayanıklılık

iPhone 7 IP 67 sertifikasına sahip ilk iPhone modeli. Toza ve suya dayanıklılığı var. 1 metre suya yarım saat dayanabiliyor. Hoparlör sistemindeki suyun boşaltılması için de ekstra bir özellik eklenmiş.

iphone-7-and-7-plus-ozellikleri

2x güçlü sterio hoparlör

iPhone 7 ile birlikte çift hoparlör de nihayet geldi. Sterio ses sağlayan çift hoparlör sistemi ile daha canlı sesler alınabiliyor.

12 MP arka kamera

iPhone 7 ile gelen 12 MP sensör ve arka kamera, iPhone 6s ile gelenden daha hızlı ve daha verimli.

ƒ/1.8 lens

Lenslerin  ƒ/2.2  den  ƒ/1.8 ‘ye doğru olan evrimi ile düşük ışıklı ortamlarda daha kaliteli fotoğraf ve video çekimi mümkün oluyor.

iphone-lens

OIS

OIS özelliği daha dengeli video ve fotoğraf çekiminde yardımcı oluyor. Hareketli resimlerin ve videoların çekiminde, el titremelerinde çekimlerin düzgün olması sağlanıyor.

7 MP ön kamera

iPhone 7 ile birlikte ön kamerada, 5 MP ‘den 7 MP’e geçiş yapıldı. Her ne kadar müthiş bir değişim diyemesek de daha kaliteli öz çekimler için iyileştirme yapılmış oldu.

Quad-LED True Tone Flash

Quad led aslında 4 led demek. iPhone 7’nin flaş ışığında, gerçek tonları yakalamatı sağlayan 4 adet led kullanılıyor. Bu da, önceki iPhone modeline göre %50 daha parlak flaş anlamına geliyor.

2x optik zoom

iPhone 7 Plus’ ın güzel bir özelliği de bu. Her ne kadar 2x çok yüksek bir değer değilse de optik zoom kaliteli çekimler yapılabilmesine yardımcı olacaktır. Optik zoom ile dijital zoom arasındaki fark ise şu: Optik zoom çekim kalitesini asla bozmaz. Ama dijital zoom, yazılımlarla yapıldığından çekim kalitesi olumsuz etkilenir.

25% daha parlak ekran

Apple’ın iddiasına göre iPhone 7 ekranı, öncekine oranla %25 daha parlak.

Retina HD wide color ekran

Amoled ekranın gelmesini bekleyenlerin olduğunu biliyoruz. Ama Apple bu modelinde de Amoled ekranı getirmedi. Bunun yerine geniş renk bandına sahip olan Retina HD ekran geliyor.

Ekran çözünürlüğü ise;

iPhone 7 için: 750 x 1334 pixel (~326 ppi ) 4.7 inç boyutunda..

iPhone 7 Plus için: 1080 x 1920 pixel (~401 ppi ) 5.5 inç boyutunda..

Yeni Taptic Engine iyileştirmeleri

iOS 10’un en iyi özelliklerinden birisi de buydu. Taptic Engine ile birlikte iPhone 7’nin sizle olan etkileşimleri artıyor. Titreşim, Force Touch özelliğinde küçük değişimler var.

taptic-engine-iphone-7

Lightning bağlantılı EarPods

Eski EarPods’larla aynılar ama artık Lighning kablo ile cihazlara bağlanıyorlar.

iphone-7-ve-iphone-7-plus-ozellikleri

 

3.5mm – Lightning kulaklık adaptörü

Apple kulaklık girişini kaldırarak, başlangıçta büyük tepki çekmişti. Ama kutu içinden çıkan 3.5 mm – Lightning adaptörü ile eski kulaklıklarınızı da iPhone 7’de kullanmanız mümkün.

iphone-7-3-5-mm-adaptor

Daha hızlı LTE

iPhone 7, son versiyon LTE desteğine sahip. Teoride 450 Mbps bağlantı hızına sahip. Bırakın ülkemizi, dünyada bile bu hıza yaklaşan internet bağlantısı olduğundan kuşkuluyum.

iPhone 7′ nin kötü yönleri

3.5mm kulaklık girişi yok

Bunu bilmeyen yoktur sanırım. Artık iPhone 7 ‘ye kulaklıklar Lightning kablodan bağlanacak. Şarj olurken müzik dinlemeye son. Apple’ın bunu yapma nedenlerinin başında, telefonu minimalize etme, ek bir hoparlör koyma ve ses kalitesini artırma çabaları yatıyor.

Jet Black modeli sadece 128 ve 256 GB modellerde

Paraya daha fazla kıyanlar için Jet Black modeli var. Neredeyse anten bantları hiç görünmüyor. Telefon öyle bir parlıyor ki..  Sanırım birçok kişinin beğeneceği bir tasarım yapılmış. Yine de bu model bazıları tarafından alay konusu da yapıldı.

Standart garanti şartlarında suya dayanıklılık yok

Evet. iPhone 7 suya dayanıklı. Ama su geçirirse, tamir ettirmek için para ödeyeceksiniz.

iPhone 7 Plus’da 2x zoom yaparken OIS desteği yok.

iPhone 7 Plus için hayal kırıklıklarından birisi de bu. Titreşimlere karşı dengeleme sistemi iPhone 7 Plus’da zoom yaparken kullanılamıyor.

Jet Black modelinde parmak izleri kalıyor

Apple bu konuda herkesi uyardı. Jet Black modelinin her yerinde parmak izleri görünüyormuş. Eğer bunu yaşamak istemiyorsanız Mat Siyah modelini tercih etmelisiniz.

iphone-7-izler

 

Sonuç: iPhone 7’nin iyi ve kötü yönlerini elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık. Ne alacağınıza dair son karar sizin.

2 YORUMLAR

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?