iPhone 6S’te İki Farklı İşlemci Kullanılmış

0
746

Apple’ın ilk kez 9 Eylül tarihinde yaptığı etkinlikte tanıttığı iPhone 6S modelleri daha piyasalara sunulmadan büyük yankı oluşturdu. Apple hayranları yeni iPhone 6S’e ulaşabilmek için önceden sıraya girdiler. Ancak geçtiğimiz günlerde iPhone 6S modellerinde iki farklı işlemci kullanıldığı bazı araştırmalar ve kullanıcıların yaptıkları Antutu testleri sonucunda öğrenildi.

Samsung ve TSMC Farklı İşlemciler Ürettiler

Apple iPhone 6S’te kullanılan A9 işlemcilerinin üreticilerinden birisi Samsung, diğeri ise TSMC. Ancak iki farklı firma işlemcileri üretirken kullandıkları teknolojilerde farklı olduğu için sonuçta ortaya çıkan işlemcilerin hızları ve ısı durumlarında da farklılıklar oluştu.

Samsung’un ürettiği A9 işlemcileri 14nm iken TSMC 16nm işlemcileri üretti. Samsung’un ürettiği işlemcilerin kullanıldığı iPhone 6S modellerinde test yapan kullanıcılar ile TSMC’nin ürettiği işlemcileri kullanan iPhone 6S modellerinde test yapan kullanıcılar iki cihaz arasında 1000 puanlık bir antutu farkı oluştuğunu söylediler.

TSMC İşlemcileri Daha Yavaş ve Daha Çok Isınıyor

Ayrıca iPhone 6S modellerinde kullanılan ve TSMC tarafından üretilmiş olan işlemciler Samsung’un ürettiklerine nazaran daha yavaş ve daha çok ısınıyorlar.

Şuanlık ise iPhone 6S alanların cihazlarının içerisinde kullanılan işlemcinin hangi firma tarafından üretildiği tespit edilemiyor.

İLGİLİ HABER:  Apple 2015'in 4. Çeyreğinde 70-80 Milyon iPhone Satışı Gerçekleştirebilir

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?