iPhone 6S’in Bilinmeyen Özellikleri

24
19727

iPhone 6S 23 Ekim itibariyle Türkiye’de satışa çıktı. Ancak iPhone 6S‘in satışa çıkmasıyla birlikte yeni telefonlarına kavuşan Apple hayranları cihazlarının özelliklerini tam olarak bilmiyorlar. Bizde bu yazımızda iPhone 6S’in gizli kalmış olan özelliklerinden bahsedeceğiz ve bu özelliklerin nasıl kullanılacağını anlatacağız.

iPhone 6S 3D Touch Hassasiyetini Ayarlayabilme

3d touch

iPhone 6S’in en önemli özelliklerinden birisi de 3D Touch özelliği. Bu özellik sayesinde uygulamara girmeden önce seçeneklere ulaşabilir, mesajlarınıza hızlıca bakabilirsiniz. Ancak iPhone 6S’in 3D Touch özelliğinin hassasiyeti de ayaralanabiliyor. Bu ayarı yapabilmek için Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik -> 3D Touch ->  yolunu izlemeniz gerekiyor. Buradan Duyarlılık kısmından ayar yapabilirsiniz.

iPhone 6S’de 4K Video Nasıl Çekilir ?

4k videoiPhone 6S’de 4K video çekebilmek için öncelikle Kamera ayarlarında değişilik yapmanız gerekiyor. Bu ayara ulaşabilmek için ise Ayarlar -> Fotoğraf & Kamera -> Video Kaydı yolunu izlemeniz ve açılan sayfadan 4K Video seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

4K Video seçeneğine geçtikten sonra dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi ise hafıza olacaktır. Çünkü 4K Video çekmeye başladığınız zaman ortalama 1 dakikalık bir video için 375 MB yer kaplanacaktır. Yani eğer 16 GB’lık bir iPhone 6S sahibi iseniz uzun süreli 4K videolar çekmeniz mümkün olmayacaktır.

Bir diğer nokta ise 4K video çekebilirsiniz evet ancak bu videoları çekip bilgisayarınıza attığınız zaman düzgün şekilde izleyemeyebilirsiniz. Çünkü hali hazırda kullanılan bilgisayarlar henüz 4K videoları destekleyemeyebiliyorlar.

fotoğraf 3diPhone 6S ile Uygulamayı Hızlı Açma

iPhone 6S sahipleri ana menüden bir uygulamaya erişmek istedikleri zaman üzerine sert bastıklarında 3D Touch özelliği devreye giriyor ve böylece daha uygulamaya giriş yapmadan sizin için doğru seçeneği bulmuş olabiliyorsunuz. Örneğin Kamera uygulamasını daha açmadan direkt olarak Ön Kamerayı açıp Selfie çekimine başlayabilir ya da kameranızı direkt olarak video modunda açabilirsiniz.

iPhone 6S Hareketli Duvar Kağıdı Nasıl Yapılır ?

live photosiPhone 6S’in en önemli özelliği olan 3D Touch’ın bir başka kullanım alanı ise hareketli duvar kağıtları. Eğer bir hareketli duvar kağıdınız varsa, iPhone kilitliyken de ekrana sert bir şekilde bastığınızda duvar kağıdınız otomatik olarak hareket etmeye başlayacaktır.

iPhone 6S’de hareketli duvar kağıdı yapabilmek için ise Ayarlar -> Duvar Kağıdı -> Yeni Bir Duvar Kağıdı Seç -> Live yolunu takip edebilirsiniz.

iPhone 6S Rehberden Hızlı Ulaşım

rehberiPhone 6S’de rehberinizdeki bir kişiye hızlıca mesaj atmak ya da hızlı bir şekilde aramak istiyorsanız yine 3D Touch özelliği size yardımcı olacaktır.

Aramak veya mesaj atmak istediğiniz kişinin isminin üzerine sert bir şekilde bastığınız zaman Ara ya da Mesaj seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

Bu sayede vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde rehber üzerinden arama yapabilir ya da mesajlarınızı gönderebilirsiniz.

klavye

iPhone 6S Klavyesini Trackpad Gibi Kullanma

iPhone 6S’inizin klavyesini dilerseniz trackpad gibi kullanabilirsiniz. Mesajlarda, notlarda ya da metin yazdığınız herhangi bir yerde klavyenizin üzerine sertçe basarsanız klavyedeki harfler kaybolur ve bir trackpade dönüşür. Böylece yazdığınız metin üzerinde rahatça ilerleyebilir, imleci istediğiniz noktaya getirebilirsiniz.

iPhone 6S’de Resim Çizerek Not Oluşturma

iPhone 6S’de oluşturmak istediğiniz notlar illa ki yazı şeklinde olması gerekmiyor. Dilerseniz şekiller çizerek ya da resim yaparak da notlar oluşturabilir ve o notları saklayabilirsiniz.

Çizim yaptığınız sırada ekrana yaptığınız baskıya göre çizdiğiniz çizgiler kalınlaşır ya da incelir.

iPhone 6S hakkındaki merak ettiğiniz tüm soru ve sorunları bu yazımızın altından cevaplayacağız.IMG_2212

24 YORUMLAR

 1. merhaba ben 6s aldım dün bu 3d touch açık ama mesela kameraya uzun bastığımda o selfie ekranı çıkmıyor hani uygulamaların hepsi bir titiryor kaldırma özelliği oluşuyor nasıl yapabilirim.

 2. Merhaba,
  Ben bir fotoğrafın üzerine çizim yapmak istiyorum. Belli bir bölgeyi daire içine almam gerek ama beceremedim. Notlara yapıştırdım fotoyu orda da yapmadım. Nasıl yapacağım of. Hiç bir yerde bulamadım.

 3. Merhaba
  Bende 6s plus var.notlar da resim çizmeye girdiğimde su uyarıyı alıyorum”notları yükselt “”notları doğrudan yaratmak icin,notlarınızı yükseltin.” Ayarlar kısmından yapamadım nette aradım bu sorunla ilgili hiç birşey yoktu.lutfen yardım …

 4. Merhabalar . Telefonumda bazen ekran okumuyor tuş kilidini açıp kapayınca kendine geliyor .1 2 kere de takıldığı oldu. şimdi ise sekmeden ana menüye geçince direk açılıyor misal televizyonu açar gibi bunun nedeni nedir ?

 5. Merhaba. 6s plus kullanıyorum ve tarif edilen bölümü açtığımda 3D Touch bölümü göremiyorum. Ekranda da 3D ile ilgili şeyleri yapamıyorum dolayısıyla. Neden olabilir. Bide batarya yarım günde bitiyor normal mi

  • Merhaba. Batarya kullanıma bağlı. Ne kadar süredir kullanılıyor? Çok oyun mu oynuyorsunuz? Bu soruları bilmeden bir şey demek zor. Aşıır kullanım olmadan yarım günde bitiyorsa ve telefon 2 yıldan yeniyse anormal bir durum. Son güncelleme ile hassasiyet kısmı kalkmış. Duyarlılık olmuş Fatoş hanım.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?