iPhone 6S Yeni Qualcomm Çip ile 4G Hızını İkiye Katlıyor

1
986

iPhone 6S’in farklı kaynaklardan sızdırılmış bir prototipine göre, Yeni iPhone’a gelen en önemli özelliklerden biri ise yenilenmiş wireless sistemi olacak. Fotoğrafta da gösterildiği gibi yeni cihaz içinde Qualcomm’un yeni çipi MDM9635M (9×35) bulunuyor. Bu yeni çip iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’taki çipe oranla kayda değer bir performans artışı vaat ederken, 4G hızını ise ikiye katlayacağı öngörülüyor.

Qualcomm bu yeni LTE çipi iPhone 6 ve iPhone 6 Plus çiplerinin tanıtımından iki yıl sonra, yani 2013 sonu görücüye çıkarılmıştı. Fakat çip üretiminin aksamaya uğraması bu yeni çipin akıllı telefon piyasasına geçen yıl girmesine sebep olmuştu.

Çipin kullanıcılara en önemli katkısı eski 150 Mbps indirme hızını 300 Mbps’ye çıkarmış olması. Yeni çip eskisiyle aynı olan 50 Mbps upload hızına sahip olacak. Fakat gerçek performans, kullanıcının hücresel verisi ağına bağlı olarak muhtemelen 225 Mbps civarında seyir edebilir.

Bu yeni işlemci daha az enerji harcıyor. Bu da iPhone 6S LTE özelliği ile kullanıldığında daha uzun bir batarya ömrüne sahip olacak. Bir başka bilgiye göre yeni iPhone’nun anakartı daha ince ve bu cihazın içinde batarya için daha çok boş alan demek. Eğer iOS 9’daki yeni düşük pil modunu da düşünürsek, Apple batarya ömründe büyük bir ilerleme gösterecek.

Yeni çipin boyutuna bakarak 2015’e daha ince bir iPhone gelecek diyemiyoruz. Yeni iPhone’un boyutlarının çok da farklı olmayacağını söylemiştik. Fakat geliştirilmiş bir wireless bağlantısı ve batarya ömrüne kesin gözüyle bakılıyor. Gelişmeler için takip edin.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?