iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın Konuşulan Tüm Özellikleri

0
2608

Apple’ın Eylül ayında tanıtacağı yeni iPhone modellerinin özellikleri netleşmeye başladı. Apple içindeki kaynaklardan gelen bilgiler ışığında şimdiye dek pek çok rapor yayımlandı ve işlemci, RAM, ekran boyutları, kamera çözünürlüğü gibi özellikleri gün yüzüne çıkmış oldu.

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’la birlikte 4.7 ve 5.5 inç ekran boyutları ile satış rekorları kıran Apple’ın aynı ekran boyutları ile devam edeceği kesinlik kazanmış durumda. Yeni nesil iPhone 6s 4.7 inç ve iPhone 6s Plus 5.5 inç ekran boyutu ile gelecek. Apple bir sürpriz yapmazsa bu yıl 4 inç ekran boyutuna sahip bir iPhone modelinin geleceği düşünülmüyor.

Yeni nesil iPhone’larda güçlendirilmiş A9 işlemci kullanılacak. RAM miktarında Apple’ın özellikle rakiplerine karşın bir atak yaparak uzun zamandır kullandığı 1 GB RAM miktarını 2 GB’a çıkartması bekleniliyor. LPDDR4 RAM’in LPDDR3’e göre iki kat hızlı olması nedeni ile yeni nesil iPhone’larda da LPDDR4 RAM’in kullanılması bekleniliyor.

Depolama hafızası olarak 16 GB seçeneğinin yerini 32 GB’ın alması ve 32 GB depolama hafızasının standart depolama hafızası olması bekleniliyor. Ancak Apple’ın bu konuda ısrarcı olması ve mevcut 16 GB, 64 GB ve 128 GB’lık üç tip depolama hafızası seçeneklerine devam etmesi de mümkün gibi duruyor.

Apple 8 megapiksel kamerayı artık arkasında bırakıyor. Yeni nesil iPhone’ların kameraları 12 megapiksel olacak. Kameranın çift LED flaş ile desteklenecek. Kamera merceği ve yazılımı üzerinde yapılan geliştirmeler ile yeni nesil iPhone’larla çok daha iyi fotoğraf çekmek mümkün hale gelecek.

iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ın daha ince olacağı düşünülüyor. Apple’ın LED katmanın 0.6 mm’den 0.4 mm’ye düşürmesi ile bunu kısmen başaracağı bekleniyor. Ekran parlaklığında kaynaklanan eksikliğin telafisi için ek bir LED katmanının kullanılabileceği de belirtiliyor.

Geliştirilmiş Touch ID’nin yanında Apple Watch ve yeni MacBook’da kullanılan Force Touch teknolojisinin yeni nesil iPhone’larda kullanılacağı düşünülüyor ancak Apple’ın bunu ne şekilde mümkün kılacağı henüz netleşmiş değil. Bu yüzden Force Touch teknolojisinin iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta kullanılmasına biz kesin gözü ile bakamıyoruz ve Apple’ın iPhone 7’yi daha farklı kılmak adına bu teknolojiyi ona saklayacağını düşünüyoruz.

Yazılımsal olarak iOS 9’la birlikte pek çok yeni özellik gelecek ve iPhone 6s / iPhone 6s Plus’ın bu özellikleri en iyi şekilde destekleyeceğini kesin olarak belirtmek isteriz. Apple’ın iOS yükseltmelerinde ve güncellemelerinde yıllardır izlediği politika bu.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?