iPhone 6S Plus ve iPhone 7 Plus Arasındaki Farklar Neler?

2
3074

iPhone serisi içerisinde en çok tercih edilen modeller son nesiller oldu. iPhone 4 sonrasında kalanan yükseliş, iPhone 5 ve 6 modellerinden sonra ise zirve yaptı. Buna karşın Apple’ın şu an en güncel akıllı telefon modelleri olan iPhone 7 serileri de zaten yüksek seyreden iPhone satışlarını biraz daha yükseltmeyi başardı. Fakat Apple’ın bu seride gerek tasarım açısından gerekse de sistem özellikleri konusunda çok fazla değişiklik yapmadığı düşüncesi mevcut iPhone kullanıcılarında da soru işaretlerine neden olmakta. Hala gündemde olan konulardan birisi de iPhone 6S Plus modeliyle iPhone 7 Plus modelinin farkları. iPhone 6S Plus kullanıcılarının son seriye geçmeleri mantıklı mı? Bakalım.

iPhone 6S Plus ve iPhone 7 Plus Ekran Karşılaştırılması

iPhone 7S Plus Ekranları: 5.5 inç ekran boyutuna sahip olan iPhone 7 Plus serisinde Full HD çözünürlük değeri sunuluyor. Ekranda IPS LCD teknolojisi kullanılmakta ve piksel yoğunluğu 401 PPI değerinde. Ekran gövde oranı ise %67.67. Bunun dışında teknolojilere bakacak olursak, çift alanlı piksel, çizilmeye karşı cam, p3 renk yelpazesi, görüntü yaklaştırma, retina ekran, 3D Touch desteği.

iPhone 6S Plus Ekranları: Yine 5.5 inç ekrangörüyoruz. Bu ekranlarda Full HD değerinde. Piksel yoğunluğu 401 PPI değerinde. Ekran gövde oranı yine %67.67.

iPhone 6S Plus ve iPhone 7 Plus

Farklar: Aslında ekran kısmında çok farklı bir sistem kullanılmamış durumda. Sadece bazı teknolojilerde farklar var. Parlaklık olarak iPhone 6S Plus 500 nit, iPhone 7 Plus 625 nit. Bunun dışında çift etki alanlı piksel teknolojisi gibi farklar da var. Bu gibi bazı teknolojiler farklı olsa da çok büyük bir ekran farkı olmadığını tekrar hatırlatalım.

iPhone 6S Plus ve iPhone 7 Plus Donanım Karşılaştırması

iPhone 7 Plus Donanımları: Apple A10 Fusion işlemciler kullanılan akıllı telefonların, 2.34 GHz değerine kadar saat hızına ulaşması sağlanmış durumda. En büyük farklardan birisi de bu. 4 çekirdekli akıllı telefonların, M10 yardımcı işlemcisinin etkisi performans konusunda oldukça yüksek. 179 bin gibi oldukça yüksek bir performans puanını da elde eden işlemcilere eşlik eden RAM bellek miktarıyla 3 GB. Tabii ki RAM bellek teknolojisi çok daha başarılı. LPDDR4 bellek teknolojisi kullanılıyor. Depolama seçeneklerinden söz etmiyoruz. 256 GB seviyesine kadar seçim yapabiliyorsunuz.

iPhone 6S Plus ve iPhone 7 Plus

iPhone 6S Plus Donanımları: İki telefonun en keskin çizgilerle ayrıldığı noktalar dediğimiz gibi performans. Öyle ki bu seride bir nesil öncesinin işlemcileri olan A9 işlemcileri kullanılıyor. 2 çekirdek işlemci 1.84 GHz hız sunuyor. Yardımcı işlemci de M9 ve yine eski seri. RAM bellek miktarına geldiğimizde 2 GB seçeneğini görüyoruz. Teknoloji yine aynı bellek teknolojisi olsa da miktar daha düşük. Bunun yanında maksimum depolama alanı 128 GB olarak karşımıza çıkıyor.

iPhone 6S Plus ve iPhone 7 Plus

Farklar: iPhone 7 Plus bir nesil önce. Kesinlikle performans konusunda değerlendirecek olursak, arada ciddi bir fark söz konusu. iPhone 7 Plus çok daha başarılı bu konuda.

iPhone 6S Plus ve iPhone 7 Plus Kamera

iPhone 7 Plus Kamera: Kamera konusunda, şimdiye kadar ki iPhone modelleri içerisinde en başarılı olan seri iPhone 7 Plus, ilk çift kameraya sahip olan iPhone modeli. 12 MP değerinde çift arka kameraya sahip olan akıllı telefon, görüntü sabitleme teknolojisinden tutunda, çift tonlu flaşlara bile sahip. 2x optik Zoom sunan kameralarda yüz algılama, seri çekim, portre modu, HDR, 30 Fps 4K çekim, 6 elementli lens gibi birçok ekstra teknolojiye sahip. Ön kısma geçtiğimiz zaman ise 7 MP Full HD kameraları görmekteyiz. iPhone 7 Plus kameralarını genel olarak değerlendirecek olursak, oldukça başarılı ve bir akıllı telefon için en iyi seçimlerden.

iPhone 6S Plus ve iPhone 7 Plus

iPhone 6S Plus: Kamera konusunda iPhone serisi genel olarak başarılı. Bu nedenle iPhone 6S Plus modelinin de oldukça başarılı olduğunu söylemek gerek. Bu seride de tek arka kamera ve 12 MP değerinde seriye yer verilmiş. Yine 4K çekim yapabiliyor olsa da bu kameralar bir tık geride. Mesela bu seride 5 elementli lens var. iPhone 7 Plus modelinde 6 elementli lens kullanılıyor. Ön kamerada da bir fark söz konusu. iPhone 6S Plus öne kamerası 5 MP değerinde ve sadece 720p çözünürlük sunuyor.

iPhone 6S Plus ve iPhone 7 Plus

Farklar: iPhone 7 Plus kamerası hem çift kamera hem de biraz daha başarılı bir kamera teknolojisine sahip. Zaten ön kameraları karşılaştırmaya bile gerek yok. Tabii ki iPhone 7 Plus önde ama çok profesyonel bir kamera kullanımı istemiyorsanız iPhone 6S Plus tercihi de bu kategori için hiç de kötü değil. iPhone 7 Plus bu alanda biraz fazla iddialı.

iPhone 6S Plus ve iPhone 7 Plus Ekstralar

iPhone 7 Plus: Bu modelde Apple, su geçirmez akıllı telefona geçiş yaptı. IP67 teknolojisine sahip olan akıllı telefonlar, suya ve toza karşı dirençli. Ayrıca bu modelde batarya kapasitesi de arttırılıyor. 2900 mAh değerinde seçim yapılmış durumda.

iPhone 6S Plus: Bu modelde su geçirmezlik özelliği sunulmuyor. İşletim sistemi konusunda fark yok. Her iki modelde iOS 11 alacak. Bunun dışında pil kapasitesi ise 2750 mAh değerinde. Bir nebze daha düşük pil kapasitesi.

Son olarak: iPhone 7 Plus akıllı telefonlarının 4.360 TL civarlarında olduğunu söylemek gerekiyor. Aynı depolama alanında iPhone 6S Plus 3.600 TL civarlarında satılıyor. Aradaki fark değer mi? Size kalmış.

2 YORUMLAR

  1. İbrahim Bey merhabalar,Yukarıda ki yazının konusuyla ilgili değil ama sizin telafon seçimim konusunda bana yardımcı olmanız isteğimle yazıyorum.Çünkü ilk defa İphone telefonu kullanacağım.Yaşım55.İphone ‘nin yeni telefonları çıktıktan sonra diğer modollerin fiyatlarında bir miktar indirime gidildi.Ben 6s plus32gb ile 7 32 gb’lik modellerden birisini almak istiyorum.Benim için boyut önemli değil.Sadece fazla olmasada biraz sosyal medya ,birazda internet te gezinirim.fotoraf çekerim.İphone 7 tercih ediyorum.Fakat tek çekincem sar değerinin yüksek oluşu.Bu yüzden 6 s plusun sar değeri 7 ye göre düşük olduğu için 6s plusu tercih ediyorum.Fakat 6s plusunda İphona 7 e göre bir yıl erken çıkması bu sefer tercihimden soğutuyor.İki arada bir derede kaldım.Telefonu en az üç yıl kullanmak istiyorum.6s plus alırsam üç yıl dayanır ve güncelleme alır mı?Hangisini almalıyım?Sizin görüşünüz nedir? Teşekkürler.

    • Merhabalar. Uzun süre kullanacaksanız en güncelini ve en kapasitelisini almanızı tavsiye ederim. iPhone diğer android cihazlara göre daha uzun ömürlü ve en az 4 büyük güncelleme alır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?