Ana Sayfa Haberler iPhone 6s NFC Özelliğinin Kilidi Açıldı

iPhone 6s NFC Özelliğinin Kilidi Açıldı

0
6596

iPhone akıllı telefonlarında genel anlamda NFC teknolojisinin kullanılmadığı biliniyor. Apple’ın bu konuda tercihi uzun yıllardır sorgulanıyor olsa da markanın bu alanda beklenen adımları bir türlü atmadığını da gördük. Aslında iPhone akıllı telefonlarında da NFC özelliği bulunuyor. Fakat iPhone 6 akıllı telefonlarında sonra uygulamaya konulan bu NFC teknolojisi, standart NFC sistemlerinden oldukça farklı.

Öyle ki bu sistemlerde ciddi kullanım sınırlamaları var. Bu nedenle zaten Apple’ın NFC sistemi yeterli görülmemekte. Öyle ki Apple bu teknolojiyi sadece Apple Pay olarak bildiğimiz Apple ödeme sistemini kullanmak için devreye sokmuş durumda. Yani telefonlarda söz konusu özellik olsa bile bir anlam ifade etmiyor. İşte bir geliştirici bu soruna çözüm bulacak bir yöntem ortaya çıkardı.

Apple nfc kilidi

NFC Kilidi Kırılınca Her Alanda Kullanılabiliyor

Elias Limneos adına sahip bir geliştirici tarafından bulunan yeni yöntem sayesinde iOS 10 yüklü cihazlarda özel bir tweak kullanarak NFC kilidi kırılmış. Sadece Apple Pay ödeme sistemleri için geçerli olan NFC teknolojisi böylelikle diğer birçok sistem üzerinde de kullanılabilir hale getirilmiş.

Apple nfc kilidi

Tabi bunun için Jailbreak sistemli iPhone akıllı telefonlarını kullanmak gerektiği de vurgulanmakta. Yani aslında yine resmi olarak NFC özelliği başka sistemlerde geçerli değil. Geliştiriciye göre bu sistem sayesinde açılan NFC kilidi sayesinde hem kimlik tanıma hem çevre birimlerinde doğru kimlik okuma hem de cihazların eşleştirilmesi gibi hemen her alanda NFC kullanılabiliyor.

Apple Benzeri Bir Adım Atar Mı?

iPhone NFC sistemi için kilit açıldığında hemen her cihazın destelenebiliyor olması Apple’ın bu alanda istediği an destek verebileceğini gösteriyor. Fakat markanın yeni seri akıllı telefonlarında da böyle bir sisteme geçmesi beklenmiyor.

Öyle ki Homekit sistemini tercih eden Apple daha önce de bu sistemi sadece ödeme kanalları için kullanacağını işaret eden açıklamalar yapmıştı. Yani yakın bir gelecek de benzeri bir kullanım için Apple’ın resmi değişiklikler yapmasını beklemek yanlış olur. Kaldı ki böyle bir plan yok.

YORUM YOK

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?