iPhone 5 Serisi İçin İlginç İddia

0
54

Apple akıllı telefon serilerinin üretimini kendi ülkesinde gerçekleştirmiyor. Dev marka bunun için Foxconn firmasıyla anlaşmış ve Apple’ın akıllı telefon serilerinin Foxconn firması üzerinden üretilmesine karar verilmişti. Uzun süredir üretiminin Foxconn üzerinden yapıldığı iPhone serisi akıllı telefonların son günlerde ise üretimi kendi ülkesine aktaracağı düşünülmeye başlandı. Üretimin kendi ülkesine aktaracağı düşünülen Apple’ın Foxconn firmasıyla ise bambaşka sorunlar yaşadığı da ortaya çıktı. Zira ortaya çıkan son gelişmelerle beraber firmanın bazı yetkililerinin üretim aşamasında iPhone cihazlarından ürün kaçırdıkları ortaya çıktı.

Denetimlerde Ortaya Çıktı

Yapılan denetimlerde ortaya çıkan gerçeğe göre Foxconn firmasında iPhone kontrol bölümünde çalışan sorumlu bazı telefon modellerinde arıza olduğunu ve bu serilerin imha edilmesini istediklerini belirttiği ortaya çıktı. Yetkilinin bu şekilde 5.700 iPhone cihazını imha edilecek olarak raporladığı ortaya çıktı. Yapılan raporlamada serinin iPhone 5 ve iPhone 5S ürünlerinde sorunlar yaşandığı ve yaşanan bu durumun aslında sahte raporlarla hazırlanmış olan bir düzenek olduğu ortaya çıktı.

iPhone-5-üretim

Aslında imha edilmesi beklenen ve kusurlu olduğu iddia edilen telefonların ise başka merkezlerde aynı ücretlerle satışa sunulduğu belirtildi. Bölüm sorumlusunun yaptığı yolsuzluğun ortaya çıkmasıyla beraber ise gözler bir kez daha Apple’a çevrildi. Apple ise ortaya çıkan tüm bu gerçekler hakkında her hangi bir açıklama yapmayan firmanın açıklama yapmamasına karşın sorunun sorumlusu olarak gösterilen Foxconn firmasının ise inceleme başlattığı ortaya çıktı.

Hapis Cezası Verilebilir

Sorumlu olarak gösterilen ürün denetimcisinin yaptığı bu usulsüzlük sonrasında ise Foxconn’un konu hakkında soruşturma başlattığı belirtiliyor. Doğrudan işten çıkartılan görevlinin markaya ne kadar zarar verdiğine ilişkin soruşturma devam ederken görevlinin hapis cezası alabileceği ve bunun için 10 yıl üst sınırlı bir dava açıldığı da belirtildi. Bundan sonra aynı sorunların tekrar yaşanmaması için daha da önemli bir çalışma yürüteceğini açıklanan Foxconn firmasının yaptığı açıklama ile beraber geçmişte de benzeri bir durumun yaşanıp yaşanmadığı için de yapılan incelemelerin devam ettiği belirtiliyor.

İLGİLİ HABER:  Foxconn, Hindistanda İlk Defa iPhone Üretmeyi Planlıyor

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?