iPhone 14 Pro modelleri iPhone 13 modellerinden daha pahalı olabilir

0
205

Bugün gelen haberlere göre; TF Securities analisti Ming-Chi Kuo iPhone 14 modelleri için bir fiyat paylaşımı yaptı. Ming Chi Kuo önemli bir Apple uzmanıdır. Apple ile ilgili bilgileri içeriden ilk haber alanlardan birisidir ve genellikle de tahminleri doğru çıkmaktadır. Bugün gelen haberler ise iPhone 14 ile ilgili.

Bildiğiniz gibi iPhone 14 tanıtımı önümüzdeki ay yapılacak. Bu tanıtımda Apple, yaklaşmakta olan iPhone 14 Pro modellerinin fiyatlarını artırabileceği tahmin ediliyor ancak bu artışın ne kadar olacağı henüz net değil.

Bugün attığı bir tweet’te Kuo, Foxconn’dan gelen bir ortalama satış fiyatındaki (ASP) artışın iPhone 14 fiyatını da etkileyeceğini söyledi.

Analist, iPhone 14 ve iPhone 14 Pro serileri için ASP’nin, iPhone 13 serisine kıyasla yıldan yıla yaklaşık %15 artarak 1.000 ila 1.050 ABD Doları arasında olacağına inanıyor.
2022 iPhone serisinin tamamı için ASP’nin, iki iPhone 14 Pro modelindeki fiyat artışlarının yanı sıra geçmiş serilere kıyasla daha yüksek sevkiyat oranları nedeniyle artacağını söyledi.

Kuo’nun tweet’i, Foxconn’un yıllık performans beklentilerini “kabaca sabit”ten “büyümeye” yükselttiğini açıklamasına yanıt olarak geldi. Önemli bir Apple tedarik ortağı olarak Kuo, Foxconn’un iPhone 14 ASP darbesinden önemli ölçüde fayda sağlayacağını söyledi.

Mevcut iPhone 13 Pro modelleri, 6,1 inçlik varyant için 999 ABD Doları ve 6.7 inçlik iPhone 13 Pro Max için 1.099 ABD Dolarına satılıyor. Bu fiyatların %15 artması demek 1150 Dolar seviyesine ve üstüne ulaşılacağı anlamına geliyor. Ülkemizde ise dolar kurunun yüksek seyretmesi nedeniyle bu durumun çok daha vahim sonuçlara neden olacağını öngörebiliriz.

Siz de iPhone 14’ü merak edenlerdenseniz sizi şu konuya davet ediyoruz:

iPhone 14 nasıl olacak?

Önceki İçerikHyper, ‘dünyanın ilk’ 245W GaN şarj cihazını ve powerbankını duyurdu
Sonraki İçerikSanal gerçeklik gözlükleriyle (VR) porno izlenebilir mi?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?