iPhone 14 pil ömrünü iyileştirme yolları

0

iPhone 14 pil ömrünü iyileştirme yolları, telefonun bataryasından şikayetçi olanlar için harika bir pil kullanım ömrü sunuyor. İşte pil ömrü artırma yolları…

iPhone 14 batarya gücü bakımından bir adım öne çıksa da, pil ömrünü iyileştirmenin yollarını bilmek telefon sahipleri için avantajlı. iPhone 14 ya da iPhone 14 Pro modellerinin pil ömründen yeterince memnun değilseniz ya da yoğun bir günde ihtiyacınızı karşılamıyorsa, pil ömrünü iyileştirmenin yollarını bu rehberde bulabilirsiniz.

Genel olarak bakarsak Apple, iPhone 14 serisinde önceki modellere göre pil ömründe ciddi iyileştirmeler yaptığını iddia etti. Ancak iPhone 14 kullanıcılarının yorumlarına bakıldığında pil performansından istenen dönüş alınamadı gibi görünüyor. Yeni modellerin, eski iPhone’larına göre daha kötü bir pil performansı sunduğunu belirtenlerin sayısı hiç de az değil. 

Batarya kapasitesi iPhone 14’lerde önceki modellere göre daha yüksek olsa da, bu serideki modellerde telefonun pil ömrünü etkileyebilecek yeni özellikler var. Bunların başında 2000 nit’e ulaşan ekran parlaklığı yer alıyor. Doğal olarak bu gibi etkenler, pil ömrünün daha kısa sürmesine neden olabilir. İyi haberse, iPhone’te pil ömrünü iyileştirmenin birçok yolu mevcut.

Hep Açık Ekran’ı kapatın

iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’ın özellikleri içinde Hep Açık Ekran yer alıyor. Keyifli bir özellik olmasına karşın, Hep Açık Ekran pil ömrü üzerinde etkili bir özellik. Pil ömrünü güçlendirmek istiyorsanız, Hep Açık Ekran özelliğini kapatabilirsiniz. Bunun için şu adımları takip edin:

 • Ayarlar’da, Ekran ve Parlaklık menüsüne gidin.
 • Bu menüde, “Hep Açık Ekran”ın anahtar butonunu kapatın.

Klavyede dokunsal geri bildirimi kapatın

iPhone 14’te pil ömrünü iyileştirmek için klavyede dokunsal geri bildirimi kapatma, diğer bir önemli işlemdir.  Apple, bu özelliğin pil ömrünü azalttığı konusunda resmi bir açıklama da yaptı. Aşağıdaki adımları takip ederek, bu özelliği kapatabilir ve daha iyi bir pil ömrüne sahip olabilirsiniz:

 • Ayarlar’da, Klavye ayarlarına giriş yapın.
 • Klavye geri bildirimine giriş yapın.
 • Dokunsal geri bildirim anahtarını kapatın.

Otomatik parlaklığı kapatın

iPhone 14 Pro ve iPhone Pro Max, gün ışığı aldığında 2000 nit parlaklığa ulaşabiliyor. Bu, bir akıllı telefonun ulaştığı en yüksek parlaklık ancak bu özellik pil ömrü üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. iPhone’un otomatik parlaklık özelliğini kapatmak, pil ömrünü ciddi anlamda iyileştirebilir. Cihazın pilinden maksimum verimi elde etmek için, aşağıdaki adımları takip edin:

 • Ayarlar menüsüne ve ardından Erişilebilirlik’e giriş yapın.
 • Ekran kısmından, Otomatik Parlaklık’ın anahtarını kapatın.

Düşük güç modunu kullanın

iPhone kullanıcılarının en çok kullandığı özelliklerden biri, pilin zayıfladığı durumlarda düşük güç moduna geçiş yapmak. iPhone, yerleşik düşük güç modu ile pil ömrünü uzatmak adına otomatik bazı özellikleri devre dışı bırakıyor ya da sınırlıyor. iPhone’da düşük güç moduna geçtiğinizde telefonda aşağıdaki durumlar söz konusu olur:

 • 5G devre dışı kalır
 • Ekran parlaklığı azalır
 • ProMotion özelliğine sahip modellerde ekran yenileme hızı 60 Hz ile sınırlanır
 • Görsel efektler devre dışı bırakılır
 • E-posta alma devre dışı bırakılır
 • Otomatik indirmeler devre dışı bırakılır
 • iCloud fotoğrafları senkronizasyonu duraklatılır

Bu gibi işlemlerin gerçekleştiği düşük güç modu, belli durumlarda pil ömrünü optimize etmek için harika bir alternatif.

Apple Watch’u daha sık kullanın

Apple Watch sahibiyseniz, bazı bildirimlerin saatte gösterilmesini sağlamak önemli olabilir. Bunun avantajı her bildirim için telefona bakma zorunluluğunun ortadan kalkması. En basit bir bildirimde dahi telefonun kilidini açmak pil ömrünün azalmasına neden olabilir.

Apple Watch modelleri, iPhone ile senkronize edildiğinde e-posta kontrolü, telefon görüşmeleri, müzik kontrolü gibi işlemler yapılabilir. iPhone’a olan bağımlılığı azaltmak için, akıllı saatler harika bir alternatif.

Karanlık mod ve siyah duvar kağıtları kullanımı

iphone 14 dark mod kullanma

Ekran parlaklığı ve renkleri, hem iPhone 14 hem de diğer iPhone modellerinde pil ömrü üzerinde en önemli faktörlerden biri. Bu nedenle, pil ömrünü artırmak adına telefonda karanlık modu kullanmak ve siyah duvar kağıtlarını tercih etmek faydalı olabilir.

iPhone modelleri OLED ekranlara sahip ve pikseller tek tek aydınlatılırken, siyah pikseller kapalı tutulabilir. Bu nedenle karanlık mod ve siyah duvar kağıdı seçimi, iPhone pil ömrünü artırmada kesinlikle yardımcı olacaktır. 

Önceki İçerikiOS 16 batarya ömrünü zayıflatıyor mu?
Sonraki İçerikiPhone 14 Pro Max ve iPhone 13 Pro Max kamera karşılaştırması

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?