iPhone 14 nasıl olacak?

0

Her yıl yeni modelleriyle karşımıza çıkan Apple, 2022 yılında da  iPhone 14 ile karşımıza çıkacak. Apple her yıl Eylül ayında yeni iPhone modellerini tanıtır. iPhone 14 de 2022 yılının Eylül ayında WWDC etkinliklerine tanıtılacak.

19 Nisan 2022 güncellemesi:

Yazının ilerleyen kısımlarında anlattığımız bilgilerin bir kısmı bugün basına sızdı. Appel analisti Ming-Chi Kuo tarafından verilen bilgiye göre Apple 6.7 inç iPhone 14’leri 900 dolara satacak. Bu fiyat daha önce sunulan modellerin fiyatından daha uygun.

Aşağıdaki resim bugün sızdırıldı:

Ayrıca iPhone 14’lerde çentik olamayacağı bilgisi de geçtiğimiz günlerde geldi. Ön kamera ve flaş ise ekrana entegre oluyor.

 

iPhone 14 nasıl olacak?

Eylül ayında çıkması beklenen modelin özellikleri yavaş yavaş sızmaya başladı. iPhone 14’ün 6.1 ve 6.7 inç ekran büyüklüğüne sahip olarak çıkması bekleniyor. iPhone 13’de ki gibi 4 farklı seçenekle gelecek: iPhone 14, iPhone 14 Mini, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max.

iPhone 14 modelindeki en büyük değişim, teknik değişimler olacak. Özellikle RAM boyutunu artırmak isteyen Apple firması, kullanıcıları için daha verimli modeller geliştireceğini açıkladı. iPhone 14 modeliyle de kamerada köklü bir geliştirme olması hem kullanıcıların hem de üretici firmanın beklentileri arasında. Yeni modelin 8K video kayıt özelliğine sahip olacağı öngörülüyor. Kameralarla ilgili yeni gelişmeler oldukça yazımızı güncelleyeceğiz.

iPhone 14 ile Şarj Sorunu Tamamen Bitecek

iPhone modellerinin en büyük sorunu olarak şarjın ve pil sağlığının çabuk tükenmesi gösteriliyor. Apple ise çıkaracak olduğu yeni modelinde bu sorunun ortadan kaldıracağının sinyallerini vermeye başladı. Bilindiği gibi iPhone modellerinin büyük çoğunluğunda Qualcomm serisi modemler kullanılmakta. Bu modemler ise iPhone telefonların şarjının çabuk bitmesinin bir numaralı nedeni. Apple, Qualcomm modemlerinin üretici firmasıyla anlaşmalarını feshederek yeni bir modem arayışına girdi. Kısa süre içerisinde bu arayışı sonlandıran Apple firmasının TSMC 6nm’lik 5G modemlerini tercih edeceği kararlaştırıldı. Böylelikle yeni iPhone modelleri hem daha uzun şarj süresine hem de daha uzun pil sağlığı ömrüne sahip olacak.

iPhone 14 modelinin devrim niteliğinde bir şarj ömrüne sahip olacağı şimdiden görülüyor. Elbette bu gelişmelerin hepsine kesin gözüyle bakılmamalı. Sonuç olarak modelin çıkmasına daha uzun bir süre var. Bu süre zarfında elbette Apple firmasının çeşitli değişiklikleri de olacaktır. Ancak şimdilik Apple firmasının TSMC 6nm 5G modem kullanacağı yönünde ciddi iddialar mevcut. Herhangi bir olumsuz gelişme yaşanmadığı takdirde bu modemlerin kullanılacağı ve iPhone modellerinin daha uzun şarj ömrüne sahip olacağı tahmin ediliyor.

iPhone 14 Tasarımı Nasıl Olacak?

iPhone 14’ün tasarımının nasıl olacağı konusunda çeşitli iddialar var. Bu iddiaların en önemlisi ise iPhone 14 tasarımının iPhone 4 tasarımına benzeyeceği yönünde. Bilindiği gibi iPhone 4 tasarımının alt kısmında hoparlör ızgarası bulunmaktaydı. Yeni modelde bu ızgaranın tekrar geleceği yönünde çeşitli söylentiler mevcut. Bu ızgara, telefona daha dinamik bir hava katmasının yanı sıra görüntü anlamında herhangi bir olumsuzluğa sahip değil. Dolayısıyla hoparlör ızgarasının kullanımında herhangi bir engel bulunmuyor.

iPhone 14 tasarımındaki bir başka söylenti de ses düğmelerinin ve açma kapama düğmelerinin daire şeklinde olacağı yönünde. Bilindiği üzere iPhone 4 tasarımında da bu yönde bir benzerlik mevcuttu. Daire şeklindeki düğmelerle yeni modele nostaljik bir hava katılması planlanıyorsa, bu oldukça iyi bir düşünce olabilir.

iPhone 14 modellerinin tasarımı konusunda daha önemli iddialar çıkmaya başladıkça yazımızda paylaşacağız.

iPhone 14 Türkiye Satış Fiyatı

iPhone 14 satış fiyatı için konuşmanın çok erken olduğunu biliyoruz. Ancak fiyat konusunda da çeşitli iddialar mevcut. Yeni modellerin çıkmasından önce çıkan iddialar büyük ölçüde doğru çıkıyor. Bununla birlikte söz konusu iPhone 14 fiyat iddialarının doğru çıkması da muhtemel. Bilindiği gibi yeni model iPhone telefonlar her sene benzer fiyatlarda satışa sunuluyor. Bu sene içerisinde çıkacak olan iPhone 14 modelinin de benzer fiyatlarda olacağına kuvvetli bir iddia gözüyle bakılmakta.

iPhone 14, daha tasarımı ve teknik işleri tamamlanmış bir telefon değil. Dolayısıyla telefonu tanıtma süresi boyunca modelde belli başlı değişikliklerin olacağı aşikar. Bu değişikliklerin de göz önünde bulundurulmasıyla bir fiyat belirlenmekte. Sonuç olarak aşağıda belirteceğimiz fiyatlarda küçük çaplı değişimlerin olması kuvvetle muhtemel.

  • iPhone 14 modeli: 799 dolar,
  • iPhone 14 Max modeli: 899 dolar,
  • iPhone 14 Pro modeli: 1099 dolar,
  • iPhone 14 Pro Max modeli: 1199 dolar,

Döviz kurlarının anlık olarak değişmesi sonucunda Türkiye fiyatıyla ilgili bir bilgi vermek şu an için mümkün değil. Telefonun çıkmasına yakın iPhone 14 Türkiye satış fiyatı ile ilgili fikirlerimiz olacaktır.

iPhone 14 ve 5G

5G modemlerin kullanılmasıyla birlikte iPhone 14 modelinde çeşitli performans iyileştirmelerinin olacağı görülüyor. Apple, telefon modellerinde 6nm modemleri kullanmaya başlayacak. Böylelikle gerek pil gerek ise uygulama yönetiminde ciddi anlamda güç tasarrufu olacak.

Bundan birkaç hafta önce iPhone modellerinde 4nm modemlerin kullanacağı yönündeki iddialar kuvvetliydi. Ancak şu anda iPhone modellerinde 6nm modemlerin kullanacağı yönündeki iddialar kuvvet kazandı. Bizce de daha iyi bir şarj kapasitesi için 6nm modemlerin kullanılması gerekmekte. Apple firmasının düşüncesinin de bu yönde olması çok büyük bir olasılık.

Apple, 4 Yeni iPhone 14 Modeliyle Gelecek

Apple firması son yıllarda her yeni telefonu 4 farklı modelde çıkarıyor. Bu modeller; farklı özelliklerde, farklı boyutlarda ve farklı fiyatlarda oluyor. iPhone 14 modeli de; iPhone 14, iPhone 14 Mini, iPhone 14 Prp ve iPhone 14 Pro Max modelleriyle satışa sunulacak.

  • iPhone 14 Mini, küçük bir gövde içinde yüksek performans isteyenler için,
  • iPhone 14: Daha büyük ekran ve yüksek performans isteyenler için,
  • iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max: Çok büyük ekran, çok yüksek performans isteyenler için. Özellikle fotoğrafçılık gibi profesyonel meslek dallarında ihtiyaca hitap edecek şekilde olacak.

iPhone 14 Ne Zaman Satışa Sunulacak? 

iPhone 13 çıkmadan önce iPhone 14 ile ilgili söylentiler ortaya çıkmaya başlamıştı. Bu söylentilerden en önemlisi ise iPhone 14 modelinin çıkış zamanının sızdırılması oldu. Şu an için net bir bilgi olmasa da iPhone 14 modelinin 2022 Eylül ayında tanıtılması ve satışa sunulması planlanıyor.

Önceki İçerikiPhone’da Instagram kilitlenme ve çökme sorunu nasıl düzeltilir?
Sonraki İçerikMac ve MacBook kamerası çalışmıyorsa ne yapılabilir?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?