iPhone 14 İşlemcisi için Çok İddialı Açıklamalar Var

0
381

iPhone 13 akıllı telefonlarında kullanılacak olan işlemci hakkında az çok fikrimiz var. Bu zaman kadar sızan tüm bilgileri üst üste koyduğumuz zaman şunu görüyoruz ki iPhone 13 serisinde A15 Bionic işlemcileri kullanılacak.

Yine 5 nm üretim sürecinden çıkacak olan işlemciler yine TSMC tarafından üretilecek olan işlemciler olacak deniyor. A15 Bionic serisi tamam ama asıl değişimi beklediğimiz seri A16 ya da bir başka M serisi iPhone işlemcisi. Yani iPhone 14 ile gelecek olan işlemci.

İlginizi Çekebilir: M1X işlemcili MacBook Pro için Bir Tarih Gözüktü

iPhone 14 İşlemcisi 3 nm Üretim Sürecinden Çıkabilir

Yeni bilgilere göre asıl büyük değişikliği göreceğimiz işlemci A16 işlemcisi olacak. Hatta bu işlemcinin isminin değişerek M serisi olarak gelebileceği iddiası da var. M serisi olarak gelecek olursa, Apple tüm cihazlarında M serisi işlemcilere geçiş yapmış olacak.

İşlemcilerin 3 nm üretim sürecinden geçmesi ve yine TSMC’nin elinden çıkması beklenmekte. Bu şekilde işlemciler en son nesil üretim teknolojisine de geçiş yapmış olacak. Zaten 5 nm üretim sürecini de ilk defa Apple’ın işlemcilerinde görmüştük.

Sonrasında Huawei Kirin serisiyle beraber bu döngüye dahil olmuştu. Şimdi 3 nm üretim teknolojisine de ilk geçiş yapan işlemcinin Apple’ın bir nesil sonrası yeni işlemcileri olacağı söyleniyor.

iPhone 14

Bu yeni üretim teknolojisiyle beraber işlemcinin eski nesillere göre %30 daha verimli olacağı ve %15 daha güçlü olacağı iddiası da var. Apple’ın A14 Bionic serisi işlemcilerinin ne kadar başarılı olduğunu zaten biliyoruz. Şimdi bu işlemcilerin üzerine bir de %30’luk ek performans koyun.

iPhone 14 akıllı telefonlarının performans açısından uçmasını sağlayacak olan bir işlemci konuşulmuş demek. Yeni işlemciler için daha fazla bilgiyi elde etmek için TSMC’nin üretim teknolojileri konusunda yapacakları açıklamaları takip edeceğiz.

Zaten şu an beklediğimiz üretim teknolojisi 3 nm üretim teknolojisi. Yani iPhone 14 böyle bir işlemci ile gelecek olursa bu zaten sürpriz olmayacak.

Önceki İçerikM1X işlemcili MacBook Pro için Bir Tarih Gözüktü
Sonraki İçerikiPhone 12 Mini Üretimi Durdu! Seri Değişiyor
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?