iPhone 13 Sonrasında Pil Kapasitesi Değişiyor

0
2467

iPhone pil kapasitesi, her zaman için tartışılan bir konu. Tartışmanın iki tarafı da kendine göre haklı. Bir taraf diyor ki bu dönemde akıllı telefonlarda 5000 mAh bataryaları bile görüyoruz ama Apple’da 2000-3000 mAh kapasiteler sunuluyor. Diğer taraf ise iOS işletim sisteminin ve A serisi işlemcilerin bu açığı kapattığını iddia ediyor. İşte tartışmaları değiştirecek bir adım atılmak üzere. iPhone 13 akıllı telefonu ile durum değişecek.

Yeni bilgilere göre Apple, eleştirilere kulak vermiş durumda. Ming Chi Kuo konu için önemli açıklamalarda bulundu ve tartışmalara da noktayı koydu.

İlginizi Çekebilir: Denizin Ortasında Bulunan Binlerce iPhone 12 Şaşkınlık Yarattı!

iPhone 13 Pil Kapasitesi Çok Daha Yüksek Olacak

Şöyle bir karşılaştırma yapalım. Şu an için iPhone 12 akıllı telefonlarında yer alan pilin kapasitesi 2815 mAh değerinde. Bu iki sene önce gelen akıllı telefonlarda yer alan bir değerdi.

iPhone 12 Pro Max modelinde bile 3687 mAh değerinde bir pil var ve piyasaya göre yine değerler çok düşük kalıyor. iPhone 13 modelinde ise pil kapasitesinin biraz daha artırılması için telefonun iç tasarımının revize edileceği söyleniyor.

Ming Chi Kuo bilgilerine göre iç tasarımda yapılan bu revize sonrasında o istenen yer açılacak ve sonucunda da söz konusu akıllı telefonların pillerinde %20-25 seviyelerinde bir kapasite artışı sağlanacak. Bu yeterli gelecek mi yine tartışılır.

iPhone 13

Fakat kesin olan şey, işlemci ne kadar iyi olursa olsun ya da iOS işletim sistemi ne kadar optimize edilirse edilsin donanımsal olarak da pil kapasitesinde bir revize şart.

Rakipler Android kullanıyor olsa da 5000 mAh değerinde kapasiteyi geride bıraktı. Apple bir şekilde bu açığı karşılayacak adımlar atmalı. Sadece yazılımla ya da sadece donanım birimlerinin buna göre optimize edilmesi yeterli değil. Bir yerden sonra donanımsal artış zorunlu hale geliyor.

iPhone 13 serisinin dış tasarımında öyle çok bir değişim beklemiyoruz ama pil kapasitesi için iç tasarım baştan sona değişiklik gösterebilir. Ne kadar artış sağlanacağını ise bekleyip görmek lazım.

Önceki İçerikİlk Kurulumda Mutlaka Bilinmesi Gereken 10 Mac İpucu
Sonraki İçerikApple Bir Çalışanına Dava Açtığını Duyurdu
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?