iPhone 13 serisi için HDR performansı düşük veya zayıf şikayetleri geliyor

0
315

IiPhone 13 serisi Eylül ayında çıktığında 12 serisine göre çok sayıda iyileştirmelerle gelmişti. Bunların başında da kamera kalitesi geliyordu. Ne yazık ki şimdilerde bazı iPhone 13 kullanıcıları, telefonlarının fotoğraf çekimi performansından pek memnun değiller. Bu şikayetlerden bazıları iPhone 13 Pro’da görünen kamera odağı ve görüntü işleme sorunuydu. Bir diğer sorun ise iPhone 13’lerde görünen kameradaki HDR sorunu.

Birçok kullanıcı iPhone 13 serisi için fotoğraf çekerken düşük performans aldıklarından şikayet ediyor. Bu sorun; yanmış parlak alanlar veya gölge kırılması olarak kendini gösteriyor.

iPhone 13 serisi düşük veya zayıf Kamera HDR performansı

Aşağıdaki yorumlar çeşitli kaynaklardan iPhone 13 serisi için kamera sorunlarından bahsediyor:

HDR sorunu özellikle düşük ışıkta ortaya çıkıyor.Bazen portre çekerken yüzler çok solgun görünüyor veya tüm fotoğraf çok sulu boya gibi görünüyor. Sadece fotoğraflarımda daha az yapay zeka istiyorum.
Kaynak

HDR’nin manuel kontrole ihtiyacı var

Elbiselerin iç mekan fotoğraflarına tıklıyorum ve HDR elbisenin rengini gerçekten bozuyor. iPhone 12 bile manuel HDR kontrolüne sahiptir ancak en yeni iPhone 13’te yoktur.

Kaynak

Bu sorun özellikle sahnede çok parlak ışıklar olduğunda veya doğrudan arkadan aydınlatıldığında fark edilmektedir.

Örnek verecek olursak aşağıdaki 2 resme bakabilirsiniz:

Soldaki resim iPhone 13 Pro Max ile çekildi. Sağdaki ise Galaxy S21 Ultra ile. Bu konuda bir karşılaştırma da OnePlus 10 Pro ile yapılmış:

YouTube video

iPhone 13 serisindeki HDR sorunu ne yazık ki sadece arka kameralarla sınırlı değil. iPhone 13 Pro Max’ın ön kamerasında da aynı sorun var:

Kaynak

HDR sorunu videolarda geçerli değil

Bereket versin bu HDR sorunları yalnızca fotoğraf çekiminde geçerli. iPhone 13 serisi kullanıcıları HDR video kayıtlarından çok memnun.

iPhone 13 serisi kullanıcıları bir HDR seçeneği talep ediyor

Birçok iPhone 13 serisi kullanıcısı Apple’dan bir güncelleme talep ediyor. Bu güncellemede istenen ise Akıllı HDR özelliğinin kapatılabilmesi.

Sonuca bakacak olursak, Apple’ın HDR kamera sorunu ile ilgili bir düzenleme yapıp yapmayacağı bilinmiyor. Önümüzdeki dönemde bu konuda bir güncelleme gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz.

Önceki İçerikAmazfit Zepp uygulaması iPhone’da kilitleniyor veya çalışmıyor mu?
Sonraki İçerikWindows 11 Neden “Sistem Gereksinimleri Karşılanmadı” Diyor?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?