iPhone 13 Pro’da, Üçüncü Parti Uygulamalarda 120Hz Hatası mı Var?

0
77

iPhone 13 Pro, yavaş yavaş kendisini gösterdi. Ülkemizde de telefonlar ön siparişe açılmıştı. Bir yandan sipariş süreçleri takip ediliyor ama bir yandan da telefonların özellikleri için hala incelemeler devam ediyor.

En son Pro modelinde ilk defa kullanılan yenileme hızı olan 120Hz yenileme hızı hakkında bir detay ortaya atıldı. 9to5Mac tarafından fark edildiği söylenen bilgilere göre söz konusu akıllı telefonlarda üçüncü taraf uygulamalar için 120 Hz ekran yenileme hızında bir sınır olabilir.

İlginizi Çekebilir: iPhone 13 Pro Parçalarına Ayrıldı! İşte Detaylar

iPhone 13 Pro 120 Hz Ekran Yenileme Hızı her Uygulamada Olacak mı?

Aslında bu iddia ilk olarak geçen hafta başında ortaya atılmıştı. İddiada yer alan bilgilere göre bazı uygulamalarda, animasyon geçişlerinde telefonların yine 60 Hz olarak çalışacağı söylenmişti.

Üçüncü taraf uygulamalarda yaşanan bu sorunda, uygulama içerisindeki tüm animasyon hareketlerinin 60 Hz olarak gözükmesi, 120 Hz yenileme hızının bir öneminin kalmaması demek oluyordu.

Söylenen göre bu bilinçli olarak yapılan bir şey değil. Üçüncü parti uygulamalarda böyle bir durum olmasının iOS 15 Core Animation kısmında yaşanan bir sorundan kaynaklı olduğu söylendi. Apple’ın ise üçüncü parti uygulamalarda yaşanan 60 Hz sorununu gidermek adına güncellemeler yaptığını göreceğiz.

iPhone 13 Pro 120 Hz Ekran

Güncelleme sonrasında işletim sisteminde yer alan ufak bir hatadan kaynaklı olduğu belirtilen sorun tamamen çözülmüş olacak. Böylece 120 Hz yenileme hızının keyfini her alanda yaşayacağız. Sadece oyunlarda değil aynı zamanda uygulamalarda ve uygulamalar içerisindeki animasyon geçişlerinde de yeni ekran artısını hissedeceğiz.

iPhone 13 Pro incelemeleri yayınlandığı zaman, 120 Hz ekran yenileme artısının ne denli fark yarattığını görme şansımız da olacak. Öyle ki Apple, ilk defa böyle bir ekran deneyerek hem önemli bir adım attı hem de gelecek teknolojileri için önemli bir deneme yaptı.

Bazı sistemlerde geriden geliyor olsa da elinde sonunda Apple’ın daha iyi bir şekilde öne çıktığını görüyoruz. Bakalım 120 Hz yenileme hızı teknolojisi de bunlardan biri mi olacak?

Önceki İçerikiPhone 13 Pro Parçalarına Ayrıldı! İşte Detaylar
Sonraki İçerikiPad mini 6 Ekran Sorunu İddiasıyla Gündemde
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?