iPhone 13 Pro Maliyeti Gözüktü!

0
236

Apple’ın yeni telefonları, sahiplerine ulaşmaya başladığı andan itibaren testler de yayınlanmaya başlar. Telefonların performans ve pil testlerini çok sık görürüz ama sadece bununla da sınırlı kalmaz. Bunun yanında yeni akıllı telefonların parçalanma testlerini de parça testlerini de görürüz. Bir yandan da kullanılan parçaların kalitesi, yerleşimi ve maliyetleri ortaya çıkar. İşte iPhone 13 Pro modelleri için de beklenen haber geldi. Telefonların parça maliyetlerinin ortaya çıktığını gördük.

İlginizi Çekebilir: Yeni iPad Mini Ekranında Sorun Var mı Yok mu?

iPhone 13 Pro, Ne Kadar Maliyete Sahip?

TechInsights tarafından yapılan değerlendirme ve parçalama testlerinden sonra hangi parçanın nasıl kullanıldığı ve toplam maliyetin ne olduğu ortaya çıktı.

Buna göre söz konusu akıllı telefon modellerinde A15 işlemci başı çekiyor. Yeni işlemcinin yanında 6 GB kapasitede LPDDR4X RAM kullanıldığını da görüyoruz.

Bunun dışında telefonlar yer alan kamera lenslerinin de büyümüş olduğu net olarak anlaşıldı. İnceleme ekibine göre iPhone 12 Pro modelinde yer alan lensler 1.4 mikrometrelik lenslerdi. Boyut olarak standart diyebileceğimiz lensler iPhone 13 Pro modeliyle beraber 1.9 mikrometreye çıktı.

Zaten dışarıdan baktığınız zaman da farkı görüyorsunuz ama net olarak söyleyebiliriz ki teknik açıdan ölçülere de baktığımız zaman, yeni akıllı telefonlarda kullanılan lensler çok daha büyük.

iPhone 13 Pro

Bu durumun dışında iPhone 13 Pro akıllı telefon modellerinde kullanılan tüm parçaların maliyetinin ise 570 dolar civarlarında olduğu söyleniyor.

Tabii ki kullanılan parçalar net. Ama maliyet kısmı Apple bir açıklama yapmadığı sürece iddia olarak kalır. Parça maliyetlerinin bu kadar olması yine sizi şaşırtmasın. Çünkü burada da farklı bir durum söz konusu.

Parça maliyetleri dışında telefonların taşıma, araştırma geliştirme gibi kalem kalem farklı masrafları da bulunuyor. Bunları da göz önüne aldığımız zaman, ancak bu şekilde yeni akıllı telefonların Apple’a ne kadar kâr getirdiğini görebiliyoruz.

Bunun için de dediğimiz gibi Apple’ın resmi açıklaması önemli. Yıllık mali veriler açıklandığında bazı ipuçları da almış oluyoruz. Ayrı ayrı ürünler için çok fazla bir açıklama yapılmıyor.

Önceki İçerikYeni iPad Mini Ekranında Sorun Var mı Yok mu?
Sonraki İçerikiPhone 13 Kamera Karşılaştırması Yayınlandı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?