iPhone 13 İşlemcisi için Beklenen Haber Geldi

0
216

iPhone 13 akıllı telefonunda, her sene olduğu gibi bu sene de işlemcilerin değiştiğini göreceğiz. Şu an iPhone 12 serisiyle beraber A14 Bionic işlemcilerini kullanıyoruz. Fakat bir sonraki seride bu durum tamamen değişecek. Bu sefer kullanacağımız işlemci A15 Bionic işlemcisi olacak.

Yeni iPhone akıllı telefonlarında yer alacak olan işlemcinin zaten A15 serisi olacağı sürpriz değil. Fakat bu işlemcinin ne zaman üretileceği ve nasıl özellikleri olacağı bir nevi sürprizdi. İşte bu konuda yeni bir gelişme yaşandı.

İlginizi Çekebilir: Yeni iMac Modelleri için İddialı Detaylar Gelmeye Başladı

iPhone 13 İşlemcisi A15 Bionic için Üretim Başlıyor

Kaynaklardan gelen bilgilere göre A15 Bionic serisi işlemciler için zaman geldi. Yine TSMC tarafından üretilecek olan işlemciler, Mayıs ayı itibariyle üretime girecek. Yeni seri işlemcilerin Mayıs ayında üretime başlaması demek, iPhone 13 serisi akıllı telefonların Eylül ayına yetişmesi demek oluyor.

Sadece üretimin başlayacağı tarih konusunda bilgiler yok. Bu bilgilere ek olarak yeni işlemci serisinde yer alacağı söylenen teknoloji konusunda da bilgiler var. Buna göre söz konusu işlemci yine 5 nm üretim sürecinden çıkan bir işlemci olacak.

A14 Bionic serisinde de zaten 5 nm üretim teknolojisinin kullanıldığını görmüştük. Bu seride de aynı üretim teknolojisi devam edecek. Zaten şu an duruma bakacak olursak, bu üretim teknolojisi yeni işlemciler için de gayet yeterli bir teknoloji olacak.

iPhone 13

Burada verimliliği arttırmaya yönelik olarak üretim teknolojisinde bazı revizeler yapılmasının da ihtimal dahilinde olduğu açıklanmış durumda. Verimlilik konusunda yapılacak olan düzenlemelerin neler olduğunu biz de bilemiyoruz. Bu konuda da gelecek paylaşımları bekleyeceğiz.

Şimdilik işlemcinin saat hızı ne kadar olacak ya da kaç çekirdekli bir işlemci sunulacak gibi bilgileri de elde edemedik. Bu bilgileri elde etmek kolay olmayacak gibi duruyor.

Hem Apple sızıntıları engellemek için üretim kanadı açısından yeni önlemler aldı hem de işlemcilerin henüz yeni yeni ortaya çıktığını görüyoruz. A15 Bionic için teknik bilgi öğrenmek istiyorsak uzun bir süre beklememiz gerekecek gibi duruyor.

Önceki İçerikYeni iMac Modelleri için İddialı Detaylar Gelmeye Başladı
Sonraki İçerikYeni iPhone SE için Ekran İddiaları Geldi
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?