iPhone 13 Fiyatları için Son Tahminler Dikkat Çekici

0
409

iPhone 13 akıllı telefon modellerinin fiyatlarında çok büyük bir değişiklik beklenmiyordu. Hemen hemen aynı yapıda akıllı telefonlar olacağı için bu modellerin iPhone 12 ile arasında çok büyük farklar olmaz deniyordu.

iPhone 12 modellerine göre tabii ki bu seri biraz daha pahalı olacak ama dediğimiz gibi beklentiler çok aşırı bir fiyat farkının olmaması yönündeydi.

İşte son gelen iddialar ise bu beklentilerin tersi bir durumu işaret ediyor. Son gelen iddialarda telefonların fiyatlarında beklenenin üzerine çıkılacağı konusunda bazı bilgiler var. Peki iddianın temeli ne? Neden böyle düşünülüyor?

İlginizi Çekebilir: Apple Watch 7 Boyutları Gözükmüş Olabilir

iPhone 13 Fiyatları Nasıl Olur?

Telefonun fiyatlarının yüksek olacağı iddiasının ortaya çıkmasının nedeni, TSMC’nin maliyetlerinin artmış olması. Maliyetlerde yaşanan artış nedeniyle çip üretiminde de bir fiyat artışının yaşanması durumunun gündeme geleceği söyleniyor.

Yeni akıllı telefonlarla yeni çiplere geçiş yapılacağı zaten biliniyor. A14 serisi yerine A15 serisi çipler kullanılacak. İşte bu çiplerde pandeminin de etkisiyle beraber maliyetlerin daha yüksek olması söz konusu olacak.

Bileşenlerin fiyatlarının artması doğrudan iPhone akıllı telefonlarının da fiyatlarının artması anlamına geliyor. Şu an net bir fiyat ortaya çıkmış değil. Sadece bilinen %20 daha fazla maliyet ile üretim yapılması ihtimalinin olması.

iPhone 13

Ama bu iPhone akıllı telefonlarına nasıl yansır onu bilen yok. Fiyat artışı ihtimalinin ortaya çıkmasından sonra sektör otoritelerinin de bu konuda ne açıklamalar yapacağını takip etmek gerekiyor.

Apple genelde 900-999 dolar gibi fiyatların çok üzerine çıkmıyor. iPhone 13 ile beraber durum değişir mi ya da iPhone akıllı telefonları için yeni bir üst sınır karşımıza çıkar mı göreceğiz.

Eğer çip fiyatları nedeniyle bir artış yaşanırsa zaten bu tüm seriye etki edecektir. Öyle ki mini modelleri de dahil olmak üzere tüm seride kullanılan işlemciler aynı oluyor.

Pro modelinde ya da temel modelde ya da Pro Max modelinde bu durum değişmiyor. A15 tüm modellerde yer alan işlemci olacaktır.

Önceki İçerikApple Watch 7 Boyutları Gözükmüş Olabilir
Sonraki İçerikiPhone 12 ve iPhone 12 Pro için Servis Programı Başladı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?