iPhone 13 Ekran Titreme Sorunu Nasıl Çözülür?

1
2520

iPhone ekranının titremesi problemi en can sıkıcı sorunlardan birisidir. Bu sorunun sebebi ekrandaki bir sorun olabileceği gibi bazı yazılımsal sorunlardan da kaynaklanabilir. Çoğu zaman iPhone ekran titremesi sorunu yazılım güncellemelerinden sonra düzelebiliyor. Ama iPhone 13 ekran titremesi sorununuz yazılım güncellenmesinden sonra da devam ediyorsa bu konuda size yardımcı olabiliriz.

iPhone ekran titremesi sorununa bazı ekran özellikleri neden olabilir. Bunların başında da; Otomatik ekran parlaklığı ayarı, True Tone özelliği, Gece modu özelliği geliyor.

 

Bu yazımızda iPhone 13 ekranlarında meydana gelebilecek titreme sorununun nasıl çözülebileceğini anlatacağız. Bu yazıda anlattığımız yöntemleri kullanarak muhtemelen problemi çözmüş olacaksınız.

Siz de iPhone 13 ekran titremesi sorunu yaşıyorsanız aşağıdaki yöntemleri kullanarak bu sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Çözüm 1: iPhone 13’ünüzü yeniden başlatın.

Öncelikle iPhone 13’ünüzü yeniden başlatmalısınız. Bu işleme hard reset diyoruz. Hard reset işlemi belleği ve servisleri yenilediğinden çoğunlukla yazılımsal sorunları çözmektedir. Ayrıca cihazınızda herhangi bir soruna da neden olmamaktadır. Bu işlemde iPhone 13’ünüzdeki veriler de silinmez.

Hard reset işlemi iPhone modeline göre değişmektedir. iPhone 13 cihazınıza nasıl hard reset yapacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki yazımızdan yararlanabilirsiniz:

Bakınız: iPhone hard reset yapma

Çözüm 2: iPhone ekran parlaklığını ayarlamak

iPhone 13’ünüz bir ışık sensörüne sahip. Bu sensörle çevre bilgilerini toplayarak ekran parlaklığını ayarlıyor. Bu sayede ışık altında veya karanlıkta farklı ekran parlaklıklarını elde ediyorsunuz.

Bazen ışık sensöründe sorun olabiliyor. Bunu anlamak için ekran parlaklığını değiştirmek yeterli olabiliyor.

Ekran parlaklığı nasıl değiştirilir?

iPhone ekran titremesinin nedenini anlamak için ekran parlaklığını değiştirelim. Bunun için;

  1. iPhone’unuzun Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Ekran & Parlaklık ayarına dokunun.
  3. Ekran parlaklık seviyesini en düşük düzeye getirin.

Bunu yaptığınızda ekranınızın titremesi sona erdi mi? Eğer sorun çözüldüyse ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlanmasını kapatabilirsiniz.

Otomatik parlaklığı kapatmak

iPhone’unuzun ekran parlaklığnı otomatik yapan ayarı kapatmak için aşağıdaki işlemi yapabilirsiniz:

Adım 1: Ayarlar uygulamasını açın.

Adım 2: Erişilebilirlik menüsüne dokunun.

Adım 3: Ekran ve Metin Boyutu ayarına dokunun.

Adım 4: Otomatik parlaklık ayarını kapalı konuma getirin.

Çözüm 3: iPhone 13 depolama alanını yönetmek

iPhone ekran titremesine neden olabilecek diğer bir etken de düşük depolama alanıdır. Eğer depolama alanınız doluysa onu biraz boşaltmalısınız. Bunun için bazı verileri veya uygulamaları silebilirsiniz.

Gelin bu kısmın kontrol edelim:

  1. iPhone’unuzdan Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Açılan ekranda Genel yazan yeri seçin.
  3. iPhone Depolama yazan yere dokunun.
  4. Bu kısımda 5GB’dan daha az boş alan görünüyorsa bazı verileri veya uygulamaları silin.

Çözüm 4: iPhone’unuzu sıfırlayın.

Yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa biraz daha ciddi işlemler yapmaya başlayalım. Bu yöntemde iPhone 13’ünüz ilk aldığınız zamanki ayarlarına geri dönecektir. Tüm içerikleri sil’e basmadığınız sürece içindeki cihazınızdaki veriler silinmeyecektir. Yine de  bu işlemi yapmadan önce içeriklerinizi yedeklediğinizden emin olun.

iPhone’unuzdan; Ayarlar > Genel > iPhone’u aktar veya Sıfırla kısmına dokunun. Ekranın alt kısmında Tüm Ayarları Sıfırla yazan yere dokunun. Gelen ekranda Tüm ayarları sıfırla yazan kısma dokunun. Onaylayın ve şifre istendiğinde parolanızı girin.

iPhone’unuz fabrika ayarlarına geri dönecektir. Ekran titremesi sorununun devam edip etmediğini kontrol ediniz.

iPhone 13 ekran titremesi sorunu çözüldü mü?

Cevabınız evetse bize yazın. Hayırsa yine de yazın. Sorununuz çözülmediyse iPhone teknik servislerinden yardım almanız gerekecek. Sorun donanımla ilgili gibi görünüyor.

 

 

Önceki İçerikiPhone 13 Kablosuz ağ sorunları ve çözüm yolları
Sonraki İçerikApple Yeni Etkinliğini Duyurdu! Neler Tanıtacak?
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

1 YORUM

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?