iPhone 13 beklenmeli mi? Yoksa iPhone 12 serisi mi alınmalı?

0
2172

iPhone almak isteyenlerin aklını kurcalayan bir soruyla karşınızdayız: iPhone 13’ü beklemeli miyim? Yoksa iPhone 12 serisinden bir model mi almalıyım? Bu soruya verilecek basit bir yanıt yok. Kişiye göre cevabı değişebilecek bir soruyla karşı karşıyayız.

Bu yıl yeni bir iPhone modeli tanıtılacak. Bunu biliyoruz. Ne zaman tanıtılacağı da belli. Eylül ayında. Yani yaklaşık 1 ay sonra. Bu yeni telefonun adının iPhone 13 olacağı konusunda da pek kuşku yok. Aslında adı da çok önemli değil. Önemli olan 2021 Eylül ayında yeni bir iPhone modelinin tanıtılacağına kesin gözle bakmamız. Biz 2021 iPhone’una şimdilik iPhone 13 diyelim.

iPhone 13 aynı 12 de olduğu gibi çeşitli varyasyonlarla gelecek. Örneğin; iPhone 13, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max ve iPhone 13 Mini modellerinin geleceği her yerde ifade ediliyor. Biz bunların hepsine kısaca iPhone 13 diyelim.

iPhone 13 beklenmeli mi?

iPhone 13

iPhone telefonlar Android telefonlar gibi değil. Yıllarca en güncel yazılımlarla aktif bir şekilde kullanılabiliyor. Halen hatırı sayılır bir yüzde, iPhone 6, iPhone 6s hatta 5 serisi iPhone’lar kullanıyorlar. Bu iPhone’lardaki ram, işlemci gücü şimdikilerin çok gerisinde kalsa da en yeni iOS güncellemelerini bunların bazısı hala almaya devam ediyor. Benim çevremden gördüğüm kadarıyla iPhone alan kişiler en az 5-6 yıl kullanmak için bu telefonları alıyorlar. Böylece alırken, android cihazlara göre pahalı gibi görünen iPhone’lar uzun vadede kazanç sağlıyorlar. Hatta pek bir kayıp yaşatmadan 3-4 yıl sonra kolayca satılabiliyorlar.

iPhone alırken uzun vadeli düşünmek gerekiyor. Belki iPhone’un son modeline vereceğiniz para 12-13 bin TL olacak. Ancak bu cihazı, kaza yaşamazsanız ve sürekli telefon değiştiren birisi değilseniz 7-8 yıl kullanabileceksiniz. Yeni bir iPhone alırken bunu da göz önüne almak lazım.

En yeni iPhone modelini kullanıyor olmak sizin için önemli mi?

Eğer en yeni iPhone modelini kullanmak sizin için önemliyse 2 ay daha bekleyin. Eylül ayında iPhone 13 tanıtılacak.

iPhone 12 modelleri ucuzlar mı?

Normal bir ülkede yaşıyor olsak şimdiden iPhone 12 serisinin fiyatının ucuzlaması gerekirdi. Dünyanın geri kalanında firmalar ellerindeki iPhone 12 modellerini azaltmak için kampanyalar yapmaya başladı bile. Ülkemizde de bir iki firma buna yeltenebilir. Ancak ciddi bir indirim olması zor. Çünkü doların ne olacağı belli değil.

iPhone 13, iPhone 12 Pro Max’dan daha mı iyi olacak?

Hayır. iPhone 13 Pro Max, iPhone 12 Pro Max’dan daha iyi olabilir. Ancak iPhone 12 Pro Max özellik açısından iPhone 13’ün üstünde olacaktır. Fiyat açısından da bir miktar daha pahalı olacaktır. iPhone 12 Pro Max modelini almayı düşünüyorsanız ve fiyat açısından daha fazlasını vermek istemiyorsanız iPhone 13’ü beklemenize gerek yok. iPhone 13, 12 Pro Max kadar iyi olmayacak. iPhone 13 Pro Max ise iPhone 12 Pro Max’ın en az 2000 TL daha üstünde satışa konulacaktır.

128 GB iPhone 12 Pro max zaten 15.000 TL’ye satılıyor. Eğer 17.000 TL veririm demiyorsanız boşuna iPhone 13 Pro Max’ı beklemeyin.

Niçin iPhone 13 beklenmeli?

iPhone 13 hakkında son 1 yıldır gelen sızıntılara bakarsak, aşağıdaki sebeplerden dolayı iPhone 13 modeli beklenmeli:

 • Daha küçük çentik: Gelen haberlere gröe iPhone 13’ün ekranındaki çentik daha küçük olacak. Bu çentik çıktığından bu yana bir çok kullanıcı tarafından sevilmemişti. Siz de çentikten rahatsız olan biriyseniz iPhone 13’ü bekleyn.
 • Ekranda touchID olacak: Face ID iyi bir teknoloji. Ancak yüzünüz maske ile kapatılırsa sorun olabiliyor. Apple tarafından buna bir çözüm olması amacıyla TouchID iPhone 13 ile hayatımıza tekrar girebilir. TouchID için ya ekrana gömülü bir sistem olması ya da telefonun yan kısmında olması bekleniyor.
 • 120Hz yenileme oranı (Pro modellerde): Özellikle telefondan oyun oynamayı sevenler için iyi bir haber bu. iPhone 13’ün Pro modellerinde 120 Hz ekran yenileme özelliği olması bekleniyor.
 • Daima açık ekran: Bu özellik iPhone’lara ilk kez gelecek. Bir ayarla ekran sürekli açık kalabilecek.
 • Kameralardaki gelişmeler: iPhone 13’ün tüm modellerinde LIDAR olması bekleniyor. Bu 12’lerde sadece PRO’larda olan bir özellikti. Yine gelen sızıntılara göre, iPhone 13’ün ultra geniş arka kamerası geliştirilecek. Yeni video portre modları gelecek.
 • Yeni renkler: Apple’ın iPhone 13’de iPhone 12 reklerine ek olarak turuncu ve mat siyah renk seçeneklerini de ekleyeceği haberleri geldi.
 • Daha büyük piller: Muhtemelen iPhone 12 modellerine ek olarak %25 daha fazla pil ömrü sunan bataryalar iPhone 13 ile hayatımıza girecek.

iPhone 12 serisi almanız için nedenler

Aşağıdaki nedenlerin sizin için önemli olduğunu düşünüyorsanız iPhone 12 almalı ve iPhone 13’ü beklememelisiniz.

 • Boyutları değişmeyecek: Telefonun boyutu sizin için önemliyse iPhone 13’ün boyutlarının tam olarak iPhone 12 ile aynı olacağını söyleyebiliriz. iPhone 13 Mini; 5.4 inç, iPhone 13 6.1 inç, iPhone 13 Pro; 6.1 inç ve son olarak da iPhone 13 Pro Max; 6,7 inç boyutunda olacak.
 • iPhone 12 fiyatları düşebilir: Konunun başında da dediğim gibi iPhone 12 fiyatları bir miktar düşebilir.
 • iPhone 12’nin sağlam yapısı: Apple seramik zırhı ilk kez iPhone 12 serisinde tanıttı. iPhone 12 oldukça sağlam bir telefon.
 • iPhone 12’nin5G’si var: Geleceğin bağlantı teknolojisi olan 5G zaten iPhone 12’de var. iPhone 13’de daha iyi bir 5G işlemcisi olacak. Qualcomm bu konuda oldukça başarılı.
 • A14 Bionic işlemcisi zaten hızlı: iPhone 13’de muhtemelen A15 Bionic işlemcisi tanıtılacak. Bunun da A14’den %25 hızlı olduğu söylenecek. İyi de zaten A14 işlemcisi insan gözünün algılayabileceği en yüksek hızları sunuyor. A15’in son kullanıcı açısından çok şey değiştirmeyeceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak iPhone 12 mi iPhone 13 mü?

Konuya çeşitli açılardan yaklaştık. Ancak kişiden kişiye göre verilecek tavsiye değişebilir. Zamanınız yoksa iPhone 12 serisinden satın alın. iPhone 12 serisi muhteşem bir seri. iPhone 13 alabilirseniz daha da iyi olur. Aceleniz yoksa biraz daha bekleyin. Ne kaybedebilirsiniz ki? Zaten iPhone 12 serisinin şu an için zamlanması zor. Hatta bir miktar fiyatı da düşebilir.

Ayrıca şu yazıları da okuyabilirsiniz:

Önceki İçerikiPhone 13 Renk Seçenekleri için İlk Tahminler Gelmeye Başladı
Sonraki İçerik[Güncellendi: 11 Temmuz] HD veya Ultra HD TV (4K) Görüntü Kalitesi Ayarları
2009 yılında başladığı web serüvenine TechnoMoji.com ile birlikte devam eden yazar Elektrik Elektronik Mühendisi olup, evlidir. Egemen ve Doğukan'ın babasıdır.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?