iPhone 12 ve iPhone 12 Pro AnTuTu Sonuçları Nasıl?

0
317

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro, aynı işlemci modelinden besleniyor. İki akıllı telefon serisinde 5 nm üretim sürecinde çıkma olan A14 serisi işlemciler kullanılıyor. Başarılı işlemciler, performans değeri açısından rekor kıracak kadar iyi işlemciler.

Zaten tanıtım sırasında böyle bir konunun çok fazla konuşulduğunu gördük. Hatta Apple tanıtımda “A14 işlemcisi en hızlı mobil işlemci” ifadesini de kullandı. Şimdiden rakiplerine göz dağı vermeyi başaran markanın her iki seride de nasıl bir performans ortaya koyacağının ise sinyalleri gelmeye başladı.

Öyle ki son olarak iPhone 12 ve iPhone 12 Pro modellerinin AnTuTu test sonuçları açıklandı ve AnTuTu test sonuçları performans konusunda ilk beklentiyi ortaya çıkarmış oldu. Hem markanın kendi akıllı telefonları hem de Android akıllı telefonlarla karşılaştırma yapılan testin sonuçları da ilginç.

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro AnTuTu Puanları Çok Şaşırtıcı

Apple nasıl bir ifade kullandı söyledik. Marka dedi ki bu işlemci en iyisi olacak. AnTuTu sonuçları ise ya yanlış ya da Apple’ın söylediği doğru değil. Çünkü paylaşılan test sonuçları söylenenin çok aksi bir durumun ortada olduğunu gösteriyor.

A13 işlemcisi ile iPhone 11 serisinin elde ettiği puanların üzerinde puanlar elde edilmiş durumda ama bu fark %5-7 arasında. Yani uçurum yok. Bu tamam bunda bir sorun yok ama asıl sorun Android akıllı telefonlarla yapılan karşılaştırma.

Dilerseniz önce puanları paylaşayım. iPhone 12 iOS 14.1 ile yapıldığı gözüken test sonuçlarında 564.899 puan alıyor. Bu puan yüksek gelebilir ama değil. iPhone 12 Pro modeli ise aynı test ve yine iOS 14.1 işletim sistemiyle beraber 572.133 puan alıyor.

Burada bir dengesizlik var farkındayım. Pro modelinin RAM miktarı daha fazla bu nedenle puanın çok daha yüksek olmasını bekleriz ama öyle olmamış gibi gözüküyor.

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro

Asıl mesele şu ki Android akıllı telefonlar daha iyi puanlar almış durumda. En yakın rakip Galaxy Note 20 Ultra akıllı telefonunun AnTuTu puanı 594.890 puan olarak açıklanmıştı. Arada çok ciddi bir fark var. Bu size yeterli gelmediyse Xiaomi’den söz edelim.

Xiaomi Mi 10 Ultra akıllı telefonlarının aldığı AnTuTu puanı 640.296 olarak açıklanmıştı. Böyle bakıldığında iPhone 12 ve iPhone 12 Pro modellerinin AnTuTu puanları gerçek anlamda kötü. Bunu nasıl deneyimleme fırsatımız olacak bilemiyoruz.

Önce bir telefonlar Türkiye’de satışa çıksın ve testlerini yapmaya geliştirici fikirlerini paylaşmaya başlayalım. Telefonlar piyasaya çıkmadan ve performans testlerinin somut olarak yapıldığını görmeden bu rakamlara inanmak doğru gelmiyor. Çünkü aradaki fark çok ciddi bir fark. Xiaomi bile iPhone modelini geçerse bir sıkıntı var demek oluyor.

Önceki İçerikiPhone 12 MagSafe Teknolojisi Nedir? Nasıl Çalışacak?
Sonraki İçerikiPhone 12 ve iPhone 12 Pro Teslimat Tarihleri Değişti
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?