iPhone 12 Türkiye’de Satılmaya Başladı Ama Resmi Değil

0
3158

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Türkiye’de tek tük satılmaya başladı. Haberin detaylarına geçmeden önce baştan şunu belirtmek isterim ki satışlar resmi olarak Apple tarafından yapılmıyor. Satışlar aracı kanallar üzerinden yapılıyor.

Bir nevi karaborsa durumu yaşanıyor. Dilerseniz hiç laf kalabalığı yapmayalım ve satışın detaylarına geçelim.

iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Türkiye Karaborsa Fiyatları Nasıl?

Yeni seri akıllı telefonlar resmi olarak Türkiye’ye gelmedi. Satışı yapılan modeller aracılar tarafından yurt dışından getirilen modeller. Aracı kişiler telefonları yurt dışından getirdi ve bazı satış sitelerinden satışa koymaya başladı.

Fakat hemen belirtelim ki bu telefonların IMEI kayıtları yok ve kullanıcıların cihazlarını pasaportlarına kayıt etmesi gerekiyor. Sizin anlayacağınız tam bir karaborsa durumu yaşanıyor. Buna karşın alan var ki satışlarda stokların sınırlandırıldığını bile görüyoruz.

Fiyatlara gelecek olursak, IMEI kaydı yapılmamış ve yurt dışından getirilmiş olan iPhone 12 modelinin 64 GB için 11-12 bin TL seviyesinde satışa konulduğunu görüyoruz.

iPhone 12 Pro modeline geçtiğimiz zaman ise 128 GB depolama alanı için yine IMEI kaydı olmadan telefonların 13-14 bin civarlarında satış fiyatı olduğu gözüküyor. Telefonların fiyatı ortalama Türkiye satış fiyatını ortaya çıkarıyor gibi gözüküyor.

iPhone 12

Fakat şunu da söylemek gerekiyor ki bu telefonları tercih ettiğiniz zaman bir de üzerine 1.838 TL IMEI kayıt ücreti vermeniz lazım. Üzerinde pasaport kaydının yapılması ve telefonların hattının da pasaport kaydı yapılacak kişi üzerine olması gerekiyor.

Bakıldığı zaman yurt dışından getirilen iPhone 12 serisi ulaşılabilir durumda ama bu şekilde telefonlar almanızı çok önermiyoruz. Hem telefonun garantisi konusunda sıkıntılar yaşanacaktır hem de aldığınız telefona ne kadar güveneceğinizi bilemezsiniz.

Ayrıca karaborsa olarak tabir ettiğimiz bu fiyatlar için de ödemeniz gereken rakamlar öyle düşük rakamlar değil. En iyisi resmi olarak iPhone 12 telefonlarının Türkiye satışlarını beklemek. Apple yakın zamanda bu konuda da bilgi verecektir ve Türkiye satış dönemleri açıklanacaktır.

Önceki İçerikiPhone 12 Ters Şarj Özelliği Ortaya Çıktı
Sonraki İçerikiPhone 12 Ön Siparişleri Konusunda Önemli Uyarı
Bilişim uzmanı olan yazar, uzun süredir uygulama alanında yaptığı çalışmalardan sonra web alanında çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?