iPhone 12 SIM Kart Yok veya Geçersiz SIM Hatası Nasıl Çözülür?

0
44

iPhone 12 modellerinde en çok gündeme gelen sorunlardan biri SIM kart hatası veya SIM takılı değil hatası oluyor. Bugün sizlere iPhone 12’de SIM kart olmaması yada geçersiz SIM kart hatasının çözüm aşamalarından ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

iPhone 12 SIM Kartsız veya Geçersiz SIM Hatası

Birçok iPhone 12 kullanıcısı, operatörlerinin sunucu bakımlarından dolayı bu hatayı aldığını düşünebilir. Sorunla ilk defa karşılaşmanız halinde SIM servislerinizin durumunu sorgulamanız gerekmekte. SIM’in etkin olduğunu yada aynı operatörü başka bir kullanıcının sorunsuz kullanması üzerine size vereceğimiz aşamaları dikkatli bir şekilde uygulayın.

iPhone 12’nizi kapatıp yeniden açın

iPhone cihazlarını kullanmadığımız zaman karşımıza küçük sıkıntılar gelebilir. Daha önce iPhone 12’nizde herhangi bir SIM kart kullanmış ve bu hatayı almışsanız, küçük bir işlem olarak cihazı yeniden başlatabilirsiniz. Bunun için;

 • Sesi aç düğmesine hızlı bir şekilde basın ve hemen bırakın.
 • Ardından hemen ses kısma tuşuna hızlıca basın ve bırakın.
 • Şimdi de yan tuşu Apple logosu gelene dek basılı tutun.

Bu işlemler cihazınızı zorunlu bir şekilde yeniden başlatacak ve SIM kart hatasını çözmeye yardımcı olacaktır.

iPhone 12 IMEI kontrolü

iPhone 12 cihazınız yukarıdaki işlemden sonra düzelmemiş ise, IMEI kontrol etmeniz gerekiyor. Bu bakımdan aşağıdaki adımları takip edin:

Ana ekrandan Ayarlar uygulamasını açın.

Genel kısmına dokunun.

Hakkında kısmına dokunun.

IMEI ayrıntılarına bakın.

Numarayı gösteriyorsa, iPhone cihazınız SIM tanımasını aktif olarak işliyordur. Temel bir bant sorunu olması durumunda Apple servisi ile iletişime geçin.

SIM Kartı Çıkarın ve Yeniden Takın

SIM kart üzerinde cihazın kartı tanımasına engel olacak herhangi bir kir veya toz olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Bunun için şu aşamaları uygulayın:

 • iPhone cihazınızı tamamen kapatın.
 • SIM kart çıkarma aracı ile deliğe sokun ve SIM tepsisini çıkarın.
 • SIM kartı elinize alın ve hasar olup olmadığını kontrol edin.
 • Yumuşak bir bez ile silin ve yeniden takın.

Bu işlemlerden sonra cihazı yeniden açın ve sorunun düzelip düzelmediğini kontrol edin.

iPhone 12’deki Tüm Ayarları Sıfırlama

Akıllı telefondaki geçersiz SIM hatası veya SIM kart yok hatasının çözümüne yönelik bir işlem daha bulunuyor. iPhone 12’de manuel olarak cihazınızı fabrika ayarlarına yüklemeniz gerekiyor. Bu oldukça basit bir işlemdir. Bunun için:

 • Ana ekranda yer alan Ayarlar’a dokunun.
 • Genel kısmına dokunun.
 • Aşağı kaydırın ve Sıfırla sekmesine dokunun.
 • Şifrenizi girin ve onaylayın.
 • Ardından bütün ayarların sıfırlanması seçeneğine dokunun.

Sıfırlama işleminden sonra cihazın SIM hatasının düzelip düzelmediğini kontrol edin.

iTunes ile Geri Yükleme İşlemi

iOS cihazların en büyük yazılım sorunlarının giderilmesinde iTunes uygulaması çok fazla yardımcı oluyor. iPhone cihazlarda SIM tanımama gibi sorunlara neden olacak yazılım hatalarının düzelmesinde de iTunes yardımcı oluyor.

Bu işlemi ise Windows veya Mac bilgisayarınız üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. iPhone cihazınızın en son işletim sistemine güncelleneceğini de belirtelim. Bütün gereksinimler karşılanması halinde Apple’ın USB kablosunu bilgisayarınıza takın.

Mümkünse iPhone ile iTunes sekronize çalışmasına izin verin. Yedekleme güvenli hale geldikten hemen sonra cihazınızı kurtarma moduna almanız için şu işlemleri uygulamanız gerekiyor:

 • Sesi aç düğmesine basın ve hemen bırakın.
 • Ses kısma düğmesine basın ve bırakın.
 • iTunes’a bağlan ekranında Güç veya yan düğmeye basılı tutun. Kurtarma moduna girmeniz için Apple logosu gördüğünüzde düğmeden elinizi çekin.
 • Kurtarma moduna girmeniz halinde Güncelle veya Geri Yükle seçeneği karşınıza çıkacak.
 • Güncelle veya Geri Yükle kısmından ilerleyin.

Telefonunuz yazılım yükleme işlemi tamamlanana dek açık kalmak zorundadır. Yarıda kesmeyin ve kabloları çıkarmayın. İşlem tamamlandıktan sonra SIM hatasının çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

SIM Geçersiz veya SIM Kart Yok Hatası Devam Ediyor

Eğer yukarıda bahsettiğimiz tüm adımları uygulamışsanız ve sorun henüz daha devam ediyorsa, uzmanlarla görüşmeniz gerekmektedir. Apple’ın resmi web siteleri aracılığıyla ya da Apple Destek uygulaması üzerinden garantiye göndermeniz için size yardımcı olacak bir uzman ekip ile görüşme sağlayın.

Garantiye göndermek istemiyorsanız veya cihazınızın garantisi bitmiş ise, en yakın teknik servise gidip sorunun kaynağını öğrenebilir ve bu sorunun çözümü için gerekli uygulamayı yaptırabilirsiniz.

Sizin sorununuz bu aşamalardan sonra düzeldi mi? Sorunu başka türlü bir şekilde de çözmüşseniz eğer, yorum kısmından diğer kullanıcılarla çözüm şeklinizi paylaşabilirsiniz.

Önceki İçerikiPhone ve iPad’daki iMovie artık otomatik film oluşturabilir
Sonraki İçerikApple Watch tansiyon özelliği 2024’e kadar ertelendi

YORUMLAR

Lütfen yorumunuzu girin:
İsminiz nedir?